Strona główna 0_Slider Księża z diecezji świdnickiej na mapie kościelnej pedofilii

Księża z diecezji świdnickiej na mapie kościelnej pedofilii

11

Fundacja „Nie lękajcie się” opublikowała mapę kościelnej pedofilii. Znalazły się na niej również miejscowości z diecezji świdnickiej, w których księża i zakonnicy dopuścili się przestępstw seksualnych wobec dzieci.

Na mapie zostały umieszczone informacje o księżach z całej Polski na podstawie doniesień prasowych z mediów lokalnych i ogólnopolskich. Większość przytaczanych spraw miała prawomocny finał w sądzie. Na mapie zaznaczane są również miejsca, z których do fundacji napłynęły zgłoszenia od ofiar pedofili w sutannach.

Pszenno

Ksiądz Edward P., były proboszcz parafii w Pszennie został w 2003 roku skazany za molestowanie ministrantów na karę 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 4 lata. Po trzech latach duchowny wrócił do posługi kapłańskiej. Po tym jak jego wyrok uległ zatarciu, a sąd nie orzekł wobec księdza zakazów pełnienia funkcji duszpasterskich i kontaktu z nieletnimi, archidiecezja pozwoliła mu wrócić do pełnienia funkcji proboszcza w innej parafii. Ksiądz trafił na parafię w Brożcu, ale decyzją arcybiskupa został odwołany.

Nowe Siodło

W 2013 roku o molestowanie chłopców w Nowym Siodle koło Wałbrzycha został oskarżony zakonnik Hubert O. W jego laptopie znaleziono zdjęcia z nagimi dziećmi. Skazany na 2 lata i dwa miesiące więzienia.

Wałbrzych

„Wałbrzyski duchowny Henryk A., który miał romans ze swoją 15-letnią uczennicą i jest ojcem jej dziecka, usunął się w cień. Ale tylko na kilka miesięcy. Po tym, jak pod koniec 2010 roku nie chciał płacić alimentów, a badania DNA potwierdziły jego ojcostwo, wybrał się na urlop zdrowotny. Dziś pracuje w sąsiedniej diecezji. I dalej uczy dzieci.” – pisała Gazeta Wrocławska w 2012 roku.
***
Konferencja Episkopatu Polski pod koniec września 2018 roku zapowiedziała zebranie danych statystycznych na temat przestępstw  seksualnych w Kościele katolickim w Polsce.
Na ten raport nie czekała Fundacja „Nie lękajcie się”, która zbiera informacje o księżach pedofilach i wspiera ofiary przestępstw seksualnych. – Mapa nie pokazuje w tej chwili skali problemu kościelnej pedofilii. Specyfika przestępstw seksualnych wobec dzieci polega na tym, że ogromna większość z nich nigdy nie wychodzi na światło dzienne. W wypadku przestępstw popełnianych przez osoby duchowne tabuizacja problemu jest jeszcze intensywniejsza ze względu na pozycję społeczną i autorytet nadany sprawcom przez Kościół – piszą twórcy mapy.
/opr. asz/