Strona główna 0_Slider Jubileusz 500-lecia Reformacji na Śląsku z Jackiem Cyganem

Jubileusz 500-lecia Reformacji na Śląsku z Jackiem Cyganem

0

Owacje i wzruszenie towarzyszyły wykonaniu Kantaty Reformacyjnej, której słowa napisał wybitny autor piosenek Jacek Cygan. Świdnicki Kościół Pokoju w piątkowy wieczór, 26 października,  wypełniony był niemal do ostatniego miejsca.

Kantatę Reformacyjną Jacek Cygan napisał na prośbę kompozytora Stanisława Szczycińskiego oraz Władysława Scholla z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Warszawie. – Nie jestem ewangelikiem i miałem obawy, czy zdołam oddać credo tej wiary. Biskupi Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Kościoła Ewangelicko- Reformowanego wysłali do mnie list, w którym nieco humorystycznie przekonywali mnie, że w swoich szeregach nie mają odpowiedniego autora i że powinienem to podjąć – mówi Jacek Cygan. Po wahaniach zdecydował podjąć się wyzwania, a w realizacji pomogły wizyty w miejscach, które związane były z życiem i działalnością Marcina Lutra i Jana Kalwina. W kantacie, obok Kalwina i Lutra, pojawia się polski duchowny, Jan Łaski.

Kantata miała swoje prawykonanie października 2017 r. w kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie, a tekst czytał Andrzej Seweryn. W Świdnicy w rolę narratora wcielił się sam autor. Jak podkreślił biskup diecezji wrocławskiej, gospodarz Kościoła Pokoju ks. Waldemar Pytel, była to bardzo trafna decyzja, a słowa odczytane przez samego autora nabrały szczególnej mocy.

Muzyka w kantacie miała współczesne brzmienie, a nowym i zaskakującym elementem okazały się rzadko słyszane w świątyni instrumenty perkusyjne. Partie wokalne wykonali Barbara Sobolewska-Szczycińska, Tomasz Lorek i Paweł Szczyciński. Towarzyszyli im chór Zalesiańskiego Towarzystwa Śpiewaczego i Orkiestra Zespołu Szkół Muzycznych im. S.Moniuszki w Wałbrzychu, pod kierownictwem muzycznym Stanisława Szczycińskiego. Na małych i dużych organach zagrali Zuzanna i Maciej Batorowie. Koncert został zorganizowany dzięki inicjatywie świdnickich przedsiębiorców, wspieranych organizacyjnie przez parafię ewangelicko-augsburską w Świdnicy oraz Towarzystwo Wspierania Kultury Muzycznej Chorda Auxit.

Jacek Cygan był wzruszony entuzjastycznym przyjęciem kantaty przez świdnicką publiczność. – Kiedy napisaliśmy z panem Stanisławem Szczycińskim tę kantatę, reformacyjną i zaczęła się dyskusja, gdzie można to pokazać, to naszym marzeniem było, by tutaj dotrzeć do Kościoła Pokoju w Świdnicy. Dzisiaj się to spełniło i jesteśmy bardzo szczęśliwi, ja osobiście najbardziej, bo nigdy tu nie byłem, a kompozytor już był – mówi Jacek Cygan. – Jest to dla mnie niezwykle ważne, że kantata tak pięknie zabrzmiała i została tak pięknie przez ludzi odebrana.

W Kościele Pokoju pojawiło się wiele osób, które rzadko pojawiają się na koncertach muzyki poważnej,  dla których magnesem było nazwisko Jacka Cygana. – Myślę, że czuli się bezpiecznie, znając moją twórczość wiedzieli, czego się spodziewać. Jest dodatkowy aspekt – przyszli, bo są u siebie i u siebie chcieli posłuchać Kantaty Reformacyjnej.

Jacek Cygan już po koncercie zadeklarował, że bardzo chętnie za rok wróci do Świdnicy, a  pretekstem ma być druga część jego autobiograficznej książki „Życie jest piosenką”, w której mają się znaleźć również wspomnienia związane z Kantatą Reformacyjną.

opr. asz
Zdjęcia Artur Ciachowski
Dariusz Nowaczyński

Mecenasami wykonania Kantaty Reformacyjnej na jubileusz 500 lat Reformacji na Śląsku zostali: Jerzy Franckiewicz – firma Dekoria, Jerzy Kubara – firma Kubara Lamina, Jerzy Skoneczny – firma Promet, Państwo Anna i Edward Szywałowie – firma ES Lab i Andrzej Siennicki – firma Cloos.