Strona główna Wydarzenia Świdnica W „Słoneczku” przed 100 Rocznicą Odzyskania Niepodległości Polski

W „Słoneczku” przed 100 Rocznicą Odzyskania Niepodległości Polski

0

W 2018 roku przypada 100 Rocznica Odzyskana Niepodległości Polski. Z tej okazji w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym „Słoneczko” w Świdnicy zaplanowanych zostało wiele zajęć i imprez rozwijających u dzieci tożsamość regionalną i narodową. Dzieci uczą się odczytywania mapy, odnajdywania ważniejszych miast, rzek i krain. Poznają symbole narodowe i uczą się względem nich szacunku. Poza tym na cyklicznych imprezach poznawać będą regiony Polski.

25 października odbyła się pierwsza impreza z cyklu: „Poznajemy regiony Polski”. Nauczycielki (V. Wiercińska, K. Nosarzewska, M. Olatowska, A. Bobrowska oraz M. Wąsik) i dzieci z grupy II i VI przybliżyli społeczności przedszkolnej oraz gościom ze Świdnickiego Domu Samopomocy region Dolnego Śląska. Była prezentacja multimedialna i quiz na temat regionu, a następnie przedstawienie z sylwetami (wykonanymi wspólnie z dziećmi) pt.: „Legenda o świdnickim herbie”. Przedszkolaki zatańczyły również dolnośląski taniec „Jedliniok”. Na koniec poczęstowały wszystkich własnoręcznie wykonanymi wcześniej regionalnymi specjałami – ciasteczkami z cukrem.

Dzieci zebrały gorące brawa i wiele pochwał za występ. Goście ze Świdnickiego Domu Samopomocy nie kryli wzruszenia. I choć przewyższają przedszkolaki doświadczeniem i wiedzą przyznali, że od dzieci mogą się wiele nauczyć. Na koniec było pamiątkowe zdjęcie małych aktorów z gośćmi.

Impreza ta była okazją do ponowienia współpracy między Teresą Krukowską i jej podopiecznymi ŚDS oraz Stanisławem Ostafinskim a Violetta Wiercińską z przedszkola „Słoneczko”.

W godzinach popołudniowych aktorską grę swoich pociech w „Legendzie o świdnickim herbie” mogli podziwiać rodzice wraz z rodzeństwem i dziadkami.

Kolejną niezwykle uroczystą imprezą z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości będą obchody „Urodzin Polski” (9 listopada) w wykonaniu IV grupy pod kierunkiem nauczycielek: D. Kasprzak, I. Gorskiej i I. Mięsowicz. Obok przedstawienia ważnym punktem będzie odśpiewanie 4 zwrotek Mazurka Dąbrowskiego przez całą społeczność przedszkolną. Już dziś przedszkole zaczęło przybrać barwy narodowe: biało – czerwone i budzić zachwyt rodziców. Na całością czuwa dyrektor Małgorzata Anklewicz.

/Tekst i zdjęcia Przedszkole “Słoneczko”/