Strona główna 0_Slider Jest chętny do modernizacji basenu. Chce prawie 40 milionów

Jest chętny do modernizacji basenu. Chce prawie 40 milionów

17

Wiadomo już, kto jest zainteresowany zaprojektowaniem i przebudową kompleksu basenów letnich przy ulicy Śląskiej. Jedyny oferent zaproponował wykonanie tych prac za blisko 39,7 mln złotych. To o ponad 17 milionów więcej, niż zakładały świdnickie wodociągi, którym powierzono modernizację kąpieliska. – Taka kwota nie wchodzi w rachubę – twierdzi prezes ŚPWiK, Jacek Sochacki. To oznacza, że przetarg najpewniej trzeba będzie powtórzyć, ponownie odsuwając w czasie zapowiadaną od wielu lat przebudowę basenów.

Do Świdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji wypłynęła jedynie oferta złożona przez konsorcjum, w skład którego weszła firma PRE-FABRYKAT oraz czeska spółka Akvahelp Metal. Na przebudowę kompleksu basenów ŚPWiK chciało przeznaczyć 21 mln 975 tys. złotych. W związku z tym, najbardziej prawdopodobne jest unieważnienie zamówienia i ogłoszenie kolejnego – trzeciego już – przetargu. – Decyzje odnośnie tego postępowania i ewentualnych dalszych kroków zapadną po 4 listopada – twierdzi Witold Tomkiewicz, rzecznik spółek miejskich.

Pierwotnie planowano, że już 9 października nastąpi otwarcie ofert złożonych przez wykonawców zainteresowanych zaprojektowaniem i wykonaniem przebudowy basenów. Zmieniło się to wraz z napływem kolejnych pytań dotyczących realizacji inwestycji, a także wpłynięciem odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej. Zdaniem odwołującego, firmy Moris-Polska, “zamawiający określił warunki udziału w postępowaniu w sposób nieproporcjonalny, utrudniający uczciwą konkurencję i wskazujący na preferowanie jednego wykonawcy”. Twierdzono też, że warunki przetargu są “rażąco wygórowane”, przez co nie spełniają ich liderzy w branży budownictwa obiektów sportowych, w tym basenów. Firma wskazała przy tym, że jedyną firmą spełniającą kryteria zawarte w przetargu jest PRE-FABRYKAT Sp. z o.o.

Jak tłumaczy rzecznik ŚPWiK, Witold Tomkiewicz: – Wyjaśnienia przesłane do KIO zostały przekazane skarżącemu i przez niego zaakceptowane, a KIO unieważniła postępowanie.

Jak miały wyglądać baseny po modernizacji?
Przypomnijmy, zgodnie z dotychczasowymi planami, przebudowa letniego kąpieliska przy ulicy Śląskiej miała potrwać do października 2020 roku. Szacowano, że inwestycja może pochłonąć 18 mln złotych. Przebudowa miała obejmować m.in. budowę stalowych niecek basenów o powierzchni lustra wody ok. 3110m² wraz z wyposażeniem oraz zjeżdżalniami. Powstać miał także wodny plac zabaw, tarasy wypoczynkowe wraz z żaglami solarnymi, piaszczysta plaża, trybuny terenowe, altany wypoczynkowe, wieża ratownicza oraz przebieralnie terenowe.

Jeśli chodzi o same baseny, planowano budowę: basenu sportowego o wymiarach 50x21m z 8 torami dla zawodników oraz trampolinami o wysokości 1m i 3m, dwóch basenów z wyposażeniem rekreacyjnym (m.in. masaże karku wąskie i szerokie, gejzery powietrzne, grzybki wodne, wodny balon, ścieżka pontonowa, podwodna leżanka i ławeczka z masażem powietrznym, zjeżdżalnie), a także brodzika dla dzieci, wyposażonego m.in. w jeża wodnego i zjeżdżalnię dla dzieci.

Pierwszy przetarg unieważniony, projekt za 116 tysięcy do kosza
O tym, dlaczego gruntowny remont kąpieliska jest konieczny już w czerwcu 2017 roku mówił Włodzimierz Banaś, projektant odpowiedzialny za poprzednio przygotowany projekt przebudowy i rozbudowy basenu. – Okres budowy obiektu przypada na pierwszą połowę XX wieku i określono na lata 1928-1930. (…) W chwili obecnej okładziny niecek basenowych są uszkodzone i nie nadają się do dalszej eksploatacji; (…) na powierzchni elementów żelbetowych występują uszkodzenia powstałe z długiego okresu eksploatacji. Dalsza eksploatacja obniża komfort użytkowania obiektu oraz pogarsza jego stan. Wokół niecek basenowych istnieje betonowa plaża basenowa. Na plaży licznie występują deformacje, uskoki, zarysowania i wyszczerbienia. Dalsze użytkowanie plaży w takim stanie nie jest możliwe – opisywał.

W listopadzie 2017 roku prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska podpisała umowę z prezesem świdnickich wodociągów, zgodnie z którą Świdnickiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji powierzono wykonanie modernizacji i użytkowanie kąpieliska. Spółka, nie mającą z basenem nic wspólnego poza wodą, ogłosiła przetarg na wykonanie robót. Jak się jednak okazało, przygotowany za 116 tys. złotych projekt biura ARCHIPROJEKT Włodzimierza Banasia okazał się nieporozumieniem. Firmy zainteresowane wykonaniem modernizacji zgłosiły do niego aż 176 pytań. ŚPWiK nie skończyło na nie odpowiadać i zapadła decyzja o unieważnieniu całego postępowania.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • YES

  oj nie ma szczęścia nasze miasto do wodnej rekreacji:najpierw Inwestycje Świdnickie i pan Wawryniewicz,a teraz pan Banas i jego biuro -ale bilans jest ok-wszyscy przytulili miejską kasę a wynik :projekty o kant d…y rozbic – ale do trzech razy sztuka…czekamy na następnego projektanta który zaprojektuje oczko wodne z fontanna i gratis plażę dla radnego L weźmie pół bańki ..itd,itp…

  • BA

   No i znowu powtarzana jest wersja czerwonych, którzy bardzo starali się żeby Murdzkowi przypadkiem się nie udało. Projekt, który prowadził Wawryniewicz był wykonany perfekcyjnie, a sfinalizowanie zostało w ostatniej chwili zatrzymane przez radnych i tylko pod ich adresem można pisać krytykę. Już to wielokrotnie pisałam, że najzacięciej przeciw występowała obecna pani prezydent.

   • YES

    najbardziej to udało Mu sie lądowisko i szklana ściana przed katedrą :-)))

    • BA

     no i masz rację-jest to jedyne i bardzo potrzebne miejsce w Świdnicy, na tyle duże, że mogą zbierać się mieszkańcy w większej ilości. Plac był wykorzystywany wielokrotnie i to zarówno przez poprzednie władze jak i obecne( nawet chętniej i częściej). Więc nie odgrzewaj już tych kotletów, bo dawno straciły świeżość i nie jesteś na czasie.

     • YES

      tak? a w jakim celu zbierali sie tam mieszkańcy ? czyzby BMS wyprowadzała z tego miejsca pielgrzymkę ? :-))) do Moskwy? 🙂

     • BA

      zainteresuj się to się dowiesz

   • YES

    wersja czerwonych? a może niebieskich ? wersja jest taka że Inwestycje wzieły kasę- moze Wawryniewicz zrobił galaktycznie cudowny i natchniony duchem projekt ale w końcu g…o z tego wyszło i taka jest ostateczna wersja – aquaparku nie ma i wiezy do nurkowania dla kolesia też nie ma i kasy też nie ma:-)

    • BA

     Mam wyliczyć ile pieniędzy wysadziła w kosmos cesarzowa? 240 tys. które miasto mogło pozyskać od najemcy budynku przy Kliczkowskiej (był konkretny i chciał płacić, a BMS odmówiła), wyrzucony do kosza piękny projekt Parku Centralnego (widziałam-zdecydowanie bogatszy i ciekawszy niż obecny) za niewiele mniejszą sumę, Projekt renowacji basenu otwartego, projekt stadionu, wszystko do kosza. Były to bardzo drogie projekty, a przecież trzeba zapłacić drugie tyle za nowe.

     • YES

      nie chodzi mi o to kto konkretnie przewalił kasę: cesarzowa czy ministrant,stwierdzam fakt że oboje delikatnie mówiac maja średnie pojecie o wydawaniu naszych pieniędzy i tylko te ich czyny budzą moja odrazę 🙂

  • DejaVu

   Zaraz,zaraz …
   To jakiś skrót myślowy czy świadome odstępstwo od faktów kierujących na rzeczywistą odpowiedzialność ?
   Skoro “najpierw Inwestycje Świdnickie i pan Wawryniewicz” to teraz chyba nie ” pan Banas i jego biuro” lecz ŚPWiK i prezes Sochacki …

   • YES

    miałem na mysli to że wydano 116 tysi na projekt który mozna sobie w buty wsadzić oraz że Inwestycje pochłoneły tez ładnych pare groszy i sumując -wydano kasę na NIC i takie są FAKTY 🙂 bo i wtedy i teraz świdniczanie NIC z tego nie mają (prócz tego że paru kolesi napełniło kabzę – za poprzedniej i obecnej władzuni)

 • medyk

  To chyba rekord Dolnego Śląska. Przestrzelić inwestycje prawie o 100% jest możliwe tylko na dworze cesarzowej.

 • Czytelnik

  No przecież , Świdnickie Wodociagi na basenach znają sie najlepiej w całej Polsce . Nigdy nie mieli z czymś takim do czynienia oprócz wody w nim zawartej . Wiec nie ma sie co dziwić ,że tak to wszystko wygląda . W Witoszowie wybudowano nowy basen a u Nas nie mozna wyremontować starego basenu .

 • henryk

  Prawie 40 mln. za remont starego basenu?Chyba kogoś już całkiem porąbało.

  • Krzysztof Czarnecki

   Zrób taniej. Mieszkańcy na pewno się ucieszą. Np i będzie to z większym pożytkiem, niż walka ze strefą płatnego parkowania.

   • medyk

    Krzyś Ty już zrobiłeś 😉

 • Paweł Martowłos

  Witam przecież lepiej zrobić basen jak w Świebodzicach na przygotowanej , wypracowanej powierzchni po ogródkach działkowych . Z gotowym projektem plus basen zewnętrzny . A po działce na basenie zrobić tereny sportowe czyli np: korty,kosze,itp