Strona główna 0_Slider Jest chętny do modernizacji basenu. Chce prawie 40 milionów

Jest chętny do modernizacji basenu. Chce prawie 40 milionów

11

Wiadomo już, kto jest zainteresowany zaprojektowaniem i przebudową kompleksu basenów letnich przy ulicy Śląskiej. Jedyny oferent zaproponował wykonanie tych prac za blisko 39,7 mln złotych. To o ponad 17 milionów więcej, niż zakładały świdnickie wodociągi, którym powierzono modernizację kąpieliska. – Taka kwota nie wchodzi w rachubę – twierdzi prezes ŚPWiK, Jacek Sochacki. To oznacza, że przetarg najpewniej trzeba będzie powtórzyć, ponownie odsuwając w czasie zapowiadaną od wielu lat przebudowę basenów.

Do Świdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji wypłynęła jedynie oferta złożona przez konsorcjum, w skład którego weszła firma PRE-FABRYKAT oraz czeska spółka Akvahelp Metal. Na przebudowę kompleksu basenów ŚPWiK chciało przeznaczyć 21 mln 975 tys. złotych. W związku z tym, najbardziej prawdopodobne jest unieważnienie zamówienia i ogłoszenie kolejnego – trzeciego już – przetargu. – Decyzje odnośnie tego postępowania i ewentualnych dalszych kroków zapadną po 4 listopada – twierdzi Witold Tomkiewicz, rzecznik spółek miejskich.

Pierwotnie planowano, że już 9 października nastąpi otwarcie ofert złożonych przez wykonawców zainteresowanych zaprojektowaniem i wykonaniem przebudowy basenów. Zmieniło się to wraz z napływem kolejnych pytań dotyczących realizacji inwestycji, a także wpłynięciem odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej. Zdaniem odwołującego, firmy Moris-Polska, „zamawiający określił warunki udziału w postępowaniu w sposób nieproporcjonalny, utrudniający uczciwą konkurencję i wskazujący na preferowanie jednego wykonawcy”. Twierdzono też, że warunki przetargu są „rażąco wygórowane”, przez co nie spełniają ich liderzy w branży budownictwa obiektów sportowych, w tym basenów. Firma wskazała przy tym, że jedyną firmą spełniającą kryteria zawarte w przetargu jest PRE-FABRYKAT Sp. z o.o.

Jak tłumaczy rzecznik ŚPWiK, Witold Tomkiewicz: – Wyjaśnienia przesłane do KIO zostały przekazane skarżącemu i przez niego zaakceptowane, a KIO unieważniła postępowanie.

Jak miały wyglądać baseny po modernizacji?
Przypomnijmy, zgodnie z dotychczasowymi planami, przebudowa letniego kąpieliska przy ulicy Śląskiej miała potrwać do października 2020 roku. Szacowano, że inwestycja może pochłonąć 18 mln złotych. Przebudowa miała obejmować m.in. budowę stalowych niecek basenów o powierzchni lustra wody ok. 3110m² wraz z wyposażeniem oraz zjeżdżalniami. Powstać miał także wodny plac zabaw, tarasy wypoczynkowe wraz z żaglami solarnymi, piaszczysta plaża, trybuny terenowe, altany wypoczynkowe, wieża ratownicza oraz przebieralnie terenowe.

Jeśli chodzi o same baseny, planowano budowę: basenu sportowego o wymiarach 50x21m z 8 torami dla zawodników oraz trampolinami o wysokości 1m i 3m, dwóch basenów z wyposażeniem rekreacyjnym (m.in. masaże karku wąskie i szerokie, gejzery powietrzne, grzybki wodne, wodny balon, ścieżka pontonowa, podwodna leżanka i ławeczka z masażem powietrznym, zjeżdżalnie), a także brodzika dla dzieci, wyposażonego m.in. w jeża wodnego i zjeżdżalnię dla dzieci.

Pierwszy przetarg unieważniony, projekt za 116 tysięcy do kosza
O tym, dlaczego gruntowny remont kąpieliska jest konieczny już w czerwcu 2017 roku mówił Włodzimierz Banaś, projektant odpowiedzialny za poprzednio przygotowany projekt przebudowy i rozbudowy basenu. – Okres budowy obiektu przypada na pierwszą połowę XX wieku i określono na lata 1928-1930. (…) W chwili obecnej okładziny niecek basenowych są uszkodzone i nie nadają się do dalszej eksploatacji; (…) na powierzchni elementów żelbetowych występują uszkodzenia powstałe z długiego okresu eksploatacji. Dalsza eksploatacja obniża komfort użytkowania obiektu oraz pogarsza jego stan. Wokół niecek basenowych istnieje betonowa plaża basenowa. Na plaży licznie występują deformacje, uskoki, zarysowania i wyszczerbienia. Dalsze użytkowanie plaży w takim stanie nie jest możliwe – opisywał.

W listopadzie 2017 roku prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska podpisała umowę z prezesem świdnickich wodociągów, zgodnie z którą Świdnickiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji powierzono wykonanie modernizacji i użytkowanie kąpieliska. Spółka, nie mającą z basenem nic wspólnego poza wodą, ogłosiła przetarg na wykonanie robót. Jak się jednak okazało, przygotowany za 116 tys. złotych projekt biura ARCHIPROJEKT Włodzimierza Banasia okazał się nieporozumieniem. Firmy zainteresowane wykonaniem modernizacji zgłosiły do niego aż 176 pytań. ŚPWiK nie skończyło na nie odpowiadać i zapadła decyzja o unieważnieniu całego postępowania.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułOdeszli znakomici świdniccy pedagodzy
Następny artykułJaskinia Nietoperzy na nowo otwarta. Zmiany robią wrażenie [FOTO]