Strona główna 0_Slider Jaskinia Nietoperzy na nowo otwarta. Zmiany robią wrażenie

Jaskinia Nietoperzy na nowo otwarta. Zmiany robią wrażenie [FOTO]

0

Świdnicka makieta naturalnej jaskini zyskała większą przestrzeń, ściany przyciemniono, dekoracje zostały punktowo oświetlone, a podłoga otrzymała nowoczesną nawierzchnię. Największe wrażenie na odwiedzających wywołują grafiki 3D. Odnowioną Jaskinię Nietoperzy można już zwiedzać.

Świdnicka makieta jaskini, spełniająca funkcje edukacyjne, powstała 6 lat temu i wymagała już odświeżenia. – Zlikwidowany został mały przedsionek – wiatrołap, przez co zyskaliśmy więcej miejsca. Zmieniliśmy kolor ścian i sufitu, dzięki czemu wnętrze zostało przyciemnione. Poszerzone zostało także wejście do jaskini, by mógł przez nie przejechać wózek inwalidzki. Najważniejsza zmiana dotyczy jednak podłogi, na której umieszczona została grafika 3D. Pojawiło się też punktowe oświetlenie. Staraliśmy się, by obiekt wyglądem jak najwierniej odtwarzał naturalną jaskinię – mówi Monika Drozdowska z Nadleśnictwa Świdnica, która oprowadza zwiedzających po należących do instytucji obiektach – Stacji Edukacji Ekologicznej oraz Jaskini Nietoperzy.

To właśnie nowa podłoga w świdnickiej jaskini wywiera największe wrażenie. Przekonać się mogli o tym już pierwsi odwiedzający. – W pierwszym pomieszczeniu znajduje się dno jaskini ze szkieletem niedźwiedzia. W drugim natomiast podłoga imituje stalagmity, czyli struktury skalne występujące naturalnie w jaskini, narastające od jego dna ku górze. Podłoga pokryta jest żywicą. Zetknęłam się z takimi spostrzeżeniami – szczególnie dzieci, że powierzchnia zalana jest wodą. To oczywiście tylko złudzenie – opowiada Monika Drozdowska.

Świdnicka Jaskinia Nietoperzy stanowi nie lada atrakcję, szczególnie dla najmłodszych zwiedzających. Zlokalizowana w obiektach dawnej fabryki fortepianów w Świdnicy, powstała z myślą, by poszerzać wiedzę na temat podstawowych form krasowych oraz wyjątkowych i pożytecznych stworzeń, jakimi są nietoperze. – Wszystko przez program NATURA 2000. Podczas inwentaryzacji leśnej, która została przeprowadzona w całym kraju, zostały utworzone pewne obszary chroniące albo siedliska, albo dane gatunki zwierząt czy roślin. Dane wykazały, że na terenie Gór Sowich mamy ostoję nietoperzy. Aż 17 gatunków nietoperzy zamieszkuje nasz teren. W całym kraju jest ich natomiast 26. Okazało się również, że w Świdnicy, a dokładnie na strychu katedry świdnickiej, jest największa na Dolnym Śląsku kolonia karlika malutkiego – wyjaśnia pomysł na realizację Stacji Ekologicznej Monika Drozdowska.

W świdnickiej jaskini można poznać życie i obyczaje nocnych łowców. Na podstawie wielkiej makiety nietoperza (około 2-metrowej) możemy przekonać się także, jak niezwykłymi są stworzeniami. W samym obiekcie na co dzień nie zobaczymy jednak żywego nietoperza, choć jak przyznaje Monika Drozdowska, w każdym roku kilka tych pożytecznych ssaków trafia pod jej opiekę. – Najczęściej jest to karlik malutki, występujący u nas w Świdnicy. Wiele z nich, gdy są chociażby osłabione, po odkarmieniu i wzmocnieniu, udaje nam się z powrotem wypuścić. Te, które miały uszkodzone części ciała, np. skrzydła, musimy zawieźć do weterynarza – wyjaśnia Monika Drozdowska.

Co zrobić, gdy znajdziemy nietoperza? Warto wówczas skontaktować się z Nadleśnictwem Świdnica lub bezpośrednio z Moniką Drozdowską pod numerem telefonu 783 295 113. Należy pamiętać, że wszystkie gatunki nietoperzy są ściśle chronione. W stosunku do nich zakazuje się m.in. płoszenia, zabijania, przetrzymywania oraz niszczenia ich siedlisk i schronień. Gdy już będziemy musieli udzielić pomocy nocnemu łowcy, nie należy dotykać ich gołą ręką, gdyż bywają one nosicielami groźnego wirusa wścieklizny. Zwierzę, któremu chcemy pomóc, najlepiej chwytać w skórzanej rękawicy lub przez grubszą tkaninę tak, by nie spowodować u niego obrażeń. By bezpiecznie przenieść nietoperza, najlepiej włożyć go do tekturowego pudełka z dziurkami.

***

Jaskinia Nietoperzy mieści się w jednym z budynków Stacji Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Świdnica. Zaprojektowała i wykonała ją – na wzór Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie – firma Kreator, która m.in. aranżowała podziemia Krakowa i Muzeum Przyrodnicze w Białowieży. W drugim budynku stacji znajdują się natomiast – sale wystawiennicze, sala multimedialna i laboratoryjna, w której m.in. pod mikroskopami można oglądać preparaty roślin i zwierząt.

Niecały rok po otwarciu stacji zaczęły pojawiać się także pierwsze zwierzaki – najpierw owady, później zwierzęta futerkowe. Tak powstało minizoo świdnickiego nadleśnictwa, w którym obecnie można zobaczyć – papugi – czerwoną Florę i zielonego Florka, gekona lamparciego, żółtego węża zbożowego, patyczaki, karaczany – olbrzymie i madagaskarskie, drewnojady oraz kawię domową (potocznie – świnka morska).

Obiekty Stacji Edukacji Ekologicznej są czynne od poniedziałku do piątku, a także w każdą pierwszą sobotę miesiąca w godz. od 8.00 do 14.30. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 74 852 23 33 oraz 783 295 113. Wstęp jest bezpłatny.

/Tekst: Agnieszka Nowicka/
/Zdjęcie: Dariusz Nowaczyński/

Poprzedni artykułJest chętny do modernizacji basenu. Chce prawie 40 milionów
Następny artykułSrebrny medal dla utalentowanych akrobatek