Strona główna 0_Slider Stadion za prawie 10 milionów. Przy odbiorach wykryto usterki

Stadion za prawie 10 milionów. Przy odbiorach wykryto usterki

27

Nie 7,3 mln złotych, jak pierwotnie zapowiadali miejscy urzędnicy, ale ponad 9,9 mln złotych pochłonęły dotychczasowe prace związane z przebudową świdnickiego stadionu miejskiego. Wiadomo już, że podczas odbioru sportowej areny wykryto usterki. Prezydent Beata Moskal-Słaniewska przyznaje też, że połowa z dodatkowych 439 tys. tysięcy, które miały trafić na zakup stadionowego wyposażenia, została przeznaczona na wykonanie kolejnych robót budowlanych.

Prezydent Beata Moskal-Słaniewska, wiceprezydent Marek Suwalski i dyrektor Grzegorz Zych z Saltex Europa podczas podpisania umowy na przebudowę stadionu (fot. UM Świdnica, 17 marca 2017 roku)

Firma Saltex Europa z Wrocławia przebuduje stadion przy ulicy Śląskiej w Świdnicy. W czwartek, 23 marca [2017 roku – red.], wykonawcy przekazany zostanie plac budowy. Inwestycja podzielona jest na dwa etapy. Etap I przebudowy ma zakończyć się 15 września br. Całość będzie kosztowała 7 milionów 300 tysięcy złotych – deklarowała rzecznik świdnickiego magistratu, Magdalena Dzwonkowska, w komunikacie prasowym z marca 2017 roku.

Ostatecznie inwestycję odebrano 31 sierpnia 2018 roku, niemal rok po planowanym terminie. Okazała się też sporo droższa od pierwotnych zapowiedzi. Zgodnie z prezentacją przygotowaną na wrześniową sesję Rady Miejskiej, dotyczącą “stanu realizacji inwestycji miejskich w latach 2015-2018” i opracowaną przez Wydział Inwestycji Miejskich świdnickiego magistratu, wartość inwestycji to ponad 9,9 mln złotych.

Slajd z prezentacji opracowanej przez Wydział Inwestycji Miejskich UM Świdnica

W protokole odbioru końcowego z 31 sierpnia 2018 roku, przekazanego redakcji portalu Swidnica24.pl przez Urząd Miejski, stwierdzono, że odbierany obiekt posiada wady, które wyliczono w załączniku do protokołu. Treść wspomnianego załącznika, a tym samym lista wykrytych usterek, pozostaje jednak tajemnicą – rzecznik prasowy magistratu nie udostępnił tego dokumentu. W skład komisji odbiorowej powołanej przez Gminę Miasto Świdnica weszli: Andrzej Nowak, dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich oraz Piotr Siry, inspektor tegoż wydziału.

Tego samego dnia, 31 sierpnia 2018 roku, na wniosek prezydent Świdnicy i miejskiego skarbnika, świdniccy radni wyrazili zgodę na przeznaczenie 439 tys. złotych na zakup pierwszego wyposażenia stadionu miejskiego przy ulicy Śląskiej. Jak tłumaczyła Magdalena Dzwonkowska, z tej kwoty jedynie 193,5 tys. złotych trafi na zakup niezbędnych urządzeń, wśród których znalazły się: startery, płotki, oszczepy, kule do pchnięcia kulą wraz ze stojakiem, pachołki do zamykania zeskoczni lub rzutni, pałeczki sztafetowe, tablica do odliczania okrążeń z dzwonkiem, maty na zeskocznie do skoku w dal i trójskoku, stojak do skoku wzwyż wraz ze stojakiem, poprzeczką i przymiarem, zeskok wyczynowy do skoku wzwyż, pokrowiec przeciwdeszczowy na zeskok, garaż metalowy na zeskok do skoku wzwyż do samodzielnego montażu, stelaż stalowy z wózkiem pod zeskok. Rzecznik Urzędu Miejskiego milczała jednak na temat wykorzystania pozostałej części środków.

Teraz już wiadomo, na co dokładnie trafią pieniądze pierwotnie przeznaczone na zakup stadionowego wyposażenia. – Kwota 439 010,00 [złotych] została przeznaczona na pokrycie wykonania niezbędnych robót przy realizacji przebudowy Stadionu Miejskiego – wyjaśnia prezydent Beata Moskal-Słaniewska w odpowiedzi na interpelację złożoną przez wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej, Marcina Paluszka. Oprócz wspomnianego już zakupu sprzętu (193,5 tys.), pieniądze trafiły m.in. na wymianę i zakup odwodnień liniowych bieżni (110,8 tys.), odwodnienie liniowe trybun (20,7 tys.), czy też na ogrodzenie sektora gości i furtkę sektora VIP (15,8 tys. złotych). W sumie dodatkowe wydatki wzrosły do poziomu blisko 461 tys. złotych.

Od ubiegłego roku inwestycji przygląda się Centralne Biuro Antykorupcyjne. 19 kwietnia 2018 roku oficjalnie wszczęto kontrolę dotyczącą “procedur podejmowania i realizacji decyzji przez Urząd Miejski w Świdnicy w zakresie przygotowania i realizacji zadania inwestycyjnego przebudowy stadionu miejskiego w Świdnicy przy ul. Śląskiej 35 A w latach 2015-2018”. Funkcjonariusze Biura osobiście pojawili się w świdnickim magistracie. Pod koniec lipca CBA poinformowało o przedłużeniu kontroli do 19 października.

Michał Nadolski
[email protected]