Strona główna 0_Slider Prokuratura wszczyna śledztwo ws. billboardu szkalującego świdnicki sąd

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. billboardu szkalującego świdnicki sąd

20

Po ponad roku od afery billboardowej Prokuratura Rejonowa w Świdnicy wszczyna śledztwo w sprawie zniesławienia oraz publicznego znieważenia i poniżenia Sądu Okręgowego w Świdnicy przez Polską Fundację Narodową. Zawiadomienie złożył świdniczanin Krzysztof Szpilka, który zarzucił fundacji także to, że swoją akcją zepsuła wizerunek Świdnicy.

Kampanię za 19 milionów złotych Polskiej Fundacji Narodowej, powołanej do promowania Polski za granicą, zlecił polski rząd, o czym mówili ówczesna premier Beata Szydło oraz Ryszard Terlecki, przewodniczący klubu parlamentarnego PiS. Kampania reklamowa związana była z zawetowaniem ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym przez prezydenta RP i polegała na wykazywaniu nieprawidłowości w polskich sądach, co miało uwiarygadniać potrzebę promowanych przez Prawo i Sprawiedliwość zmian. Za przykład miały posłużyć m in. billboardy, które zawierały informacje o tym, że świdnicki Sąd Okręgowy wypuścił na wolność pedofila. Było to kłamstwo, którego autorzy kampanii nie sprostowali. Ukarania winnych rozpowszechniania nieprawdy oraz podważania autorytetu świdnickiego sądu, a także psucia wizerunku Świdnicy, zażądał jeden z mieszkańców, Krzysztof Szpilka.

Prokurator rejonowy w Świdnicy potwierdził, że doszło do rozpowszechniania kłamstwa, jednak odmówił wszczęcia postępowania. Stwierdził, że Sąd Okręgowy może wnieść prywatną skargę do… sądu. Z tym nie zgodził się ówczesny prezes Sądu Okręgowego Anatol Gul, który złożył zażalenie na decyzję o niewszczynaniu postępowania.

Zażalenie oddalił prokurator rejonowy i przekazał je do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy. Pod koniec stycznia zapadła decyzja, że zażalenie wraca do Prokuratury Rejonowej. – Zażalenie wraz z aktami winne być przekazane przez Prokuraturę Rejonową do właściwego sądu – mówił w styczniu Tomasz Orepuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej i tłumaczył, że powodem takiej decyzji jest wątpliwość, jaka podstawa prawna powinna być wskazywana w tym przypadku. Jak dodaje, tylko sąd może rozstrzygnąć, czy właściwy jest artykuł 212 o naruszeniu dóbr, czy 226 par. 3 o znieważaniu i poniżaniu organu konstytucyjnego. Na ten drugi przepis wskazał prezes Sądu Okręgowego. Zastępca prokuratora rejonowego w Świdnicy Beata Piekarska-Kaleta w zawiadomieniu o wszczęciu postępowania wskazuje na oba te artykuły.

– Odczuwam niezmierną satysfakcję. Zawsze twierdziłem, że świdnicki sąd został zniesławiony, publicznie znieważony i poniżony. To dopiero początek, ale bardzo opóźniony. Zobaczymy, co będzie dalej. Wiemy jakie siły stoją za PFN. To, że Świdnica i jej wizerunek ucierpiał na tym również jest dla mnie oczywiste. Te wydarzenia i szereg innych umacniają mnie w przekonaniu, że warto podejmować starania w imieniu i na rzecz Świdnicy, ludzi tu pracujących i żyjących, w tym organów, które są żywotne dla naszego porządku i bezpieczeństwa. Nie można pozostawać bezczynnym na wszystkie złe rzeczy i procesy, które nas otaczają i dotykają, w tym w Świdnicy – podkreśla Krzysztof Szpilka.

Przeciwko oczernianiu świdnickiego sądu wystąpił prezes Anatol Gul, który wydał oficjalne oświadczenie i poparł starania Krzysztofa Szpilki o wszczęcie śledztwa. 13 lutego 2018 roku prezes został odwołany bez podania przyczyn przez ministra Zbigniewa Ziobrę, a rzecznik dyscyplinarny złożył wniosek o ukaranie sędziego. Rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych sędzia Marek Hibner, który skierował wniosek do sądu dyscyplinarnego wyjaśnił, że „zarzut dotyczy nieujawnienia wszystkich składników majątkowych w oświadczeniach”. Sprawa dotyczy oświadczeń majątkowych z lat 2013-2015 i niewykazania w nich papierów wartościowych. Sąd Dyscyplinarny uznał winę sędziego, ale odstąpił od wymierzenia kary uznając, że to czyn mniejszej wagi. Sędzia Gul odwołał się od wyroku.

Agnieszka Szymkiewicz
szymkiewicz@swidnica24.pl

 

 • rentier

  Panie Krzysztofie pełen szacunek za obronę dobrego imienia naszego miasta oraz obywatelską postawę.

 • Wiktor Lis

  Panie Krzysztofie- w pełni podzielam Pańskie zdanie na temat zniesławienia świdnickiego Sądu i ogólnie Miasta Świdnicy. Trzymam kciuki aby sprawa nie została zamieciona przez organy ścigania pod przysłowiowy dywan choć każdy rozsądnie myślący Polak wie, że obecnie …..”wszystko się może zdarzyć”… Pozdrawiam

  • xdcam

   Znalezli sie obrońcy swidnicy

 • JAcenty

  Panie Krzysztofie, to jest walka z wiatrakami, niech Pan będzie realistą. Przecież żadna prokuratura w tym kraju nie wniesie aktu oskarżenia przeciwko osobom odpowiedzialnym za kampanię bilbordową. Już pan prokurator generalny się o to zatroszczy.

  • Ken Adams

   Ale działać trzeba. Nawet jak prokuratura umorzy śledztwo to będzie to kolejny argument na upolitycznienie prokuratury. Zachód to widzi i nawet jak działa opieszale to własne wnioski wyciąga. A zwłaszcza wyciągają inwestorzy, co widać po kolejnym dramatycznym spadku inwestycji.

   • Wiktor Lis

    …Zgadza się….

   • Kamil

    Megalomania, czy po prostu głupota przemawia z powyższego komentarza? Zachód ma gdzieś polską demokrację. Firmy niemieckie, czy francuskie nie obchodzi co uchwalają w PE i to o czym debatuje się w PE. Zachodnie firmy inwestują tam gdzie się im opłaca, a jeśli jest jakiś spadek inwestycji, to znaczy, że już nie ma po co inwestować, bo tania siła robocza się w Polsce powoli kończy. Mogę tylko powiedzieć, że pomimo sankcji na Rosję firma niemiecka, w której pracuję, przygotowała ostatnio 2 oferty naszego produktu na rynek rosyjski – kto by się przejmował sankcjami, gdzie w grę wchodzą miliony Euro?

    A co do obrońców demokracji, to może niektórzy widzieli wystąpienie Sośnierza w PE. Co mieli do powiedzenia na jego argumenty? Przecież ci obrońcy odstawieni od koryta nie mają żadnych merytorycznych argumentów. Oni są jak zaprogramowani i potrafią tylko krzyczeć.

 • AnkaH

  śmiesznie będzie jak nowy prezes wycofa doniesienie 😀

 • xdcam

  Świdnica to czerwone komusze miasto.Wiec dziwne by bylo gdyby sad w swidnicy mialby byc inny.Fundacja dzialala w stanie wyższej konieczności i miala prawo opisać prawdę.Nikogo tym nie urazila.Sadu komuszego nie da sie urazić.

  • JAcenty

   Jesteś idiotą. Oznajmiam to w stanie wyższej konieczności odpowiedzi na kretyński i debilny tekst.

   • Wiktor Lis

    Idiotą to mało powiedziane. Mógłbym postawić stówę na zakład, że ten “xdcam” jest jakimś gówniarzem i kompletnie nie wie o czym pisze- na dodatek grafoman. On wie co to komuna- jaaaasne…. Za to jego rodzice na pewno wiedzą i im głupio, że kiedyś- w latach 90- tych się nie zabezpieczyli.

   • xdcam

    Można sie nie zgadzać z wieloma opiniami ale sztuką jest tak odpowiedzieć by nie stosować tekstów typu jestes idiotą , jestes głupi , jestes kretynem bo odrazu widać z kim mamy do czynienia po drugiej stronie. Co z tego ze nawzajem sie poobrzucamy wyzwiskami . Wpisy tego typu świadczą tylko o braku wystarczających argumentów do obrony własnych racji.

    • JAcenty

     Po pierwsze nie rozumiesz co to jest stan wyższej konieczności. Po drugie sąd nie jest komuszy jak to określiłeś. To że sąd protestuje przeciwko przypisaniu mu czynu którego nie wykonał nie upoważnia cię do nazywania go w ten sposób. Poza tym Świdnica nie jest czerwonym komuszym miastem, a skoro tak uważasz i nie chcesz być kojarzony z komuchami czerwonymi to się po prostu wyprowadź na przykład do Sosnowca.

     • xdcam

      W mojej ocenie Swidnica jest miastem któremu niestety blizej jest do dawnego systemu niz do zmian zapoczątkowanych po roku 89. Wystarczy spojrzeć na wyniki wyborów i odrazu widac które opcje polityczne tu wygrywaja.

     • Grzegorz Jasiński

      Ludzie mieli dość klęczącego Murdzka, niestety, wybrali sobie czerwonych. Teraz mają pobojowisko w parkach, rozbabrane miesiącami ulice i darmową gazetę z Panią Prezydent na dziesiątkach fotografii.

  • Grzegorz Jasiński

   Zgadzam się. Swego czasu na rozprawie usłyszałem, że poobijany 15-letni Nissan Micra to nowoczesny samochód sportowy, zaś 3-letnia Skoda Octawia to “ot, taki przeciętny samochód, nie można go porównywać z tamtym”. Wypowiedziała te słowa sędzina sądu rejonowego w Świdnicy.

 • Franek

  Proponuję, żeby za karę za “oszczerczy’ bilbord, umieścić w całej Polsce bilbordy z następującym hasłem.

  Niech zostanie tak jak było.
  Sąd w Świdnicy zniszczył biznesmena Marka Kubalę.

  lub zamiennie

  Niech zostanie tak jak było.
  Sąd w Świdnicy zwrócił prawo jazdy kierowcy, który zabił kobietę na przejściu, bo cyt.
  “i tak jeździ bez dokumentu”.

  Można jeszcze sporo przykładów dorzucić.

  • JAcenty

   Kubala zgoda, sąd go zniszczył ale każdy sąd się do tego przyłożył. Najpierw był sąd w Wałbrzychu, potem sąd w Świdnicy. Również Sąd Apelacyjny we Wrocławiu się przyczynił. Więc jeśli już chcesz wieszać bilbord to nie tylko na sąd w Świdnicy. Co do pani sędzi z Sądu Rejonowego w Świdnicy to znasz przecież moje zdanie w tej sprawie. Ta pani powinna wylecieć na pysk z sądu z wilczym biletem do każdej korporacji prawniczej w Polsce. Czy jeśli zatem pan poseł Pięta zdradza swoją żonę to mam powiesić bilbord : posłowie są rozwiąźli i zamieniają sejm w dom schadzek?

 • Grzegorz Jasiński

  Prawda jest taka że Świdnickie sądy nie mają żadnego autorytetu.

 • Michał

  Brak mi słów. Ludzie ten człowiek zgwałcił dziecko !!!! Czy to do was dociera. Postawicie się w sytuacji gdy by (oczywiście nie daj Bóg ) to wasze dziecko zgwałcono a następnie taki człowiek jest wypuszczany na wolność. Ja nikogo tu nie chce obrażać ani osądzać ale jak można wypuszczać na wolność pedofila 🙁