Strona główna 0_Slider Basen gotowy, otwarcie już na początku września

Basen gotowy, otwarcie już na początku września

12

Wykonawca zakończył w terminie wszystkie prace, jest już pozwolenie na użytkowanie i od września 1,5 tysiąca dzieci z gminy Świdnica będzie miało systematyczne zajęcia na basenie w Witoszowie Dolnym. – Koniecznie proszę to podkreślić, to basen przyszkolny, a nie aquapark! – zaznacza wójt Teresa Mazurek. Uczniowie mają pierwszeństwo, ale obiekt będzie dostępny dla wszystkich chętnych.

Przymiarki do budowy basenu trwały wiele lat. – Uznaliśmy, że to jest absolutnie potrzebne po tym, gdy studenci z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przebadali nasze dzieciaki. Badania prowadzili przez sześć lat, a wynik był porażający. Aż 82% naszych dzieci ma problemy z kręgosłupem. Jedynym ratunkiem są zajęcia sportowe, gimnastyka korekcyjna i pływanie – mówi Teresa Mazurek. Samorządowcy i urzędnicy szukali najlepszych pomysłów na basen, dostosowany do potrzeb dzieci i młodzieży, a także do możliwości finansowych gminy. Obejrzeli szkolne pływalnie w Polsce i w Czechach. Plany były gotowe od 2014 roku, projekt został zrobiony przez pracownię, która pracowała dla kompleksu w Białce Tatrzańskiej. – To projekt szyty na miarę, uwzględniający także przyszłość, czyli samo utrzymanie basenu. Wszystko jest wykonane z najlepszej jakości materiałów, by obiekt był trwały i jak najmniej awaryjny, zastosowano wszystkie możliwe rozwiązania, zmniejszające koszty choćby ogrzewania – wylicza wójt i dodaje, że warunkiem budowy było także pozyskanie dofinansowania. – Nie udało się z programu „Delfinek”, więc poczekaliśmy – tłumaczy. W 2016 roku gmina dostała z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 6 313 598,57 zł dofinansowania, a całość będzie kosztowała 16 883 190,72 złotego. Kwota obejmuje większy projekt – oprócz basenu to także zaplecze sanitarne, szatnie,  łącznik ze szkołą, dwie sale lekcyjne i boisko wielofunkcyjne, które zostało oddane do użytku już w kwietniu tego roku. Basen w terminie zrealizowała wyłoniona w przetargu firma Pre-Fabrykat. Obiekt ma już pozwolenie na użytkowanie.

Sam basen składa się z trzech torów do nauki pływania, trzech do pływania i części rekreacyjnej. Osobno gmina zapłaci za saunarium. Basen będzie dostępny przede wszystkim dla wszystkich uczniów z gminy Świdnica, których jest ponad 1,5 tysiąca. Popołudniami i w weekendy popływać będą mogli wszyscy chętni. – Do Witoszowa będziemy wozić wszystkie nasze dzieci już od 1 klasy, ale zaplanowaliśmy, po konsultacjach ze specjalistami, że nauka pływania potrwa rok i zacznie się w II semestrze II klasy. To najlepszy moment, by dziecko załapało zasady. W późniejszych latach będziemy tę umiejętność utrwalać. Naszą ambicją jest, by absolwenci wszystkich naszych szkół umieli pływać – deklaruje Teresa Mazurek.

Przez ostatnie kilkanaście lat w Witoszowie Dolnym udało się stworzyć kompleksowe centrum edukacyjne z pełnym zapleczem sportowym. W jednym miejscu działają przedszkole, szkoła podstawowa, nowoczesna hala sportowa z jedyną w powiecie świdnickim profesjonalną ścianką wspinaczkową, a wkrótce zostanie otwarty basen. Oficjalną uroczystość zaplanowano na 6 września. – Do tego dnia nikomu nie chcemy pokazywać wnętrza, mamy zamiar zrobić niespodziankę! – dodaje Teresa Mazurek. Swidnica24.pl otrzymała zgodę na publikację jednego zdjęcia wnętrza obiektu.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykułWracają upały. Jak sobie z nimi radzić, gdzie szukać ochłody?
Następny artykułKort z budżetu obywatelskiego gotowy. Będzie płatny