Strona główna 0_Slider Prokuratura sprawdzi Zaułek Świętokrzyski w Świdnicy

Prokuratura sprawdzi Zaułek Świętokrzyski w Świdnicy

22

Do Prokuratury Rejonowej w Świdnicy wpłynęło zawiadomienie w związku z niezrealizowaną inwestycją w Zaułku Świętokrzyskim w Świdnicy i niewyegzekwowaną karą dla developera przez władze miasta. Pismo jest anonimowe, zapadła jednak decyzja o sprawdzeniu zawartych w nim informacji.

Prokurator Marek Rusin tłumaczy, że w przypadku anonimów nie ma obowiązku prawnego wszczęcia postępowania. – Ze względu jednak na szczegółowość pisma zadecydowałem o sprawdzeniu podanych informacji – mówi. Sprawdzone mają zostać wszystkie okoliczności związane z niezrealizowaną inwestycją, także kwestia prolongowania terminu zapłaty kar, nałożonych przez miasto.

Prokuratura nie jest w  tej chwili związana żadnymi terminami, sprawdzanie może potrwać miesiąc lub nieco dłużej. Po zebraniu informacji prokurator podejmie decyzję, czy wszczynać postępowanie.

Przypomnijmy:

“Dziura” szpecąca centrum miasta ma wieloletnią historię, a od 11 lat jest związana z developerem Blackrock Properties. W 2007 roku, za 543 tys. złotych spółka kupiła 14 działek znajdujących się przy ulicy Różanej. Według planu zabudowa miała się składać z symetrycznie rozmieszczonych po obu stronach ulicy budynków usługowo-mieszkalnych. Przedsiębiorca miał apetyt jednak na większą inwestycję i planował wybudować w tym miejscu galerię handlową. Doszło do sporu z miastem w sprawie ceny dodatkowych działek, niezbędnych do budowy galerii. Po pewnym czasie obu stronom udało się dojść do porozumienia. Na mocy zawartej przed sądem ugody wyznaczono termin, do kiedy deweloper ma doprowadzić inwestycję do stanu „zerowego”. Oznaczało to wybudowanie podziemnego parkingu, którego strop zrównałby się z poziomem chodnika. Ustalono też kary za niedotrzymanie tego terminu – za pierwszy rok opóźnienia milion złotych, za każdy kolejny kwartał 250 tysięcy. 7 lipca 2015 roku miasto aneksowało umowę z firmą, dając jej dodatkowe 3 lata na doprowadzenie inwestycji do stanu zerowego. Żadne prace nie zostały wykonane. 7 czerwca 2018 roku władze miasta wezwały inwestora do przedstawienia stanu zaawansowania inwestycji. W tym samym dniu – jak poinformował nas prokurent Blackrock Properties, Paweł Skonieczny, firma wystosowała wniosek o wydłużenie terminu o 4 miesiące, deklarując rozpoczęcie w tym czasie I etapu budowy według zupełnie nowego projektu.

Projekt, na który składają się cztery budynki handlowo-usługowo-biurowe, miał być realizowany etapami. Wartość pierwszego Paweł Skonieczny oszacował na ok. 2 miliony złotych. 18 czerwca starostwo powiatowe w Świdnicy wydało pozwolenie na budowę. Miasto jednak złożyło odwołanie w związku z brakiem decyzji lokalizacyjnej na zjazd z drogi publicznej. – Nie rozumiem takiego stanowiska miasta – mówi Paweł Skonieczny i dodaje, że odwołanie od pozwolenia na budowę blokuje inwestycję na wiele miesięcy. Firma zamierza odwołać się od decyzji o karze.

Agnieszka Szymkiewicz
szymkiewicz@swidnica24.pl

 • szary obywatel

  Mam nadzieję, że Pałac i Murdzek zostaną z tego rozliczenia.

  • Jolanta Pałac

   Włącz swoje “szare” komórki i czytaj ze zrozumieniem. To nie Pałaca i Murdzka chce ktoś rozliczyć.

   • szary obywatel

    Pani Jolanto w pracy się pracuje a nie pisze komentarze. Szef wie ?

    • Jolanta Pałac

     Wiem 🙂

  • Maciej Miłosz

   W sensie z czego?

  • mieszkaniec

   Rozliczenie, owszem, powinno nastapic… 1.prokurenta ; 2. osób odpowiedzialnych za wyegzekwowanie kar 3 lata temu.

 • James Clooney

  Może w końcu ktoś się porządnie za to weźmie! gościu od lat śmieje się władzom w twarz, robi też z innych ludzi idiotów, w głowie się to nie mieści! Ma wszystko w du…ie a przez przekręty i kombinacje zawsze spada na cztery łapy. Wypadało by już wyciągnąć konsekwencje…Zapowiadało się, że będzie z niego dobry developer, że Świdnica zyska dzięki jego inwestycjom, okazuje się, że tylko nas czarował…ale ileż można wierzyć w jego bajki??? Ktoś się jeszcze na nie nabiera i w cokolwiek mu wierzy?

  • JAcenty

   Popieram, za d… gościa i wywalić go z działki.

 • Natalia

  Moze im sie uda albo nie jak myslicie.

  • James Clooney

   Oby się znowu nie wywinął…teraz nagle miasto blokuje mu inwestycję hahaha zagrywka słaba – odwracanie kota ogonem i robienie z siebie poszkodowanego, a przez ostatnie 11 lat kto go blokował? On się z nikim nie cacka więc i z nim nie należy się cackać. Sprzedałby to komuś, zrobiło by się tam parking i każdy byłby zadowolony, a galeria widmo niestety nie jest przydatna…i te tajemnicze znaki zapytania, że niby coś powstanie – śmiech na sali !!!!!!!!

   • Onaaa

    Polecam sobie pod oknami wybudować parking. .

 • Mareczek

  Puszka Pandory została otwarta. Teraz wszystko w rękach prokuratury.

  • Doktor Alban

   Tak, w zupełności ma Pan rację : puszka została otwarta. Smrodem pójdzie nie tylko w SLD. Pytanie tylko, czy prokurator zechce głęboko sięgać ? Cytując Szekspira : Najlepiej zacząć od początku …

   • Karo

    Początek historii? Można by to rzeczywiście spisać. Ktoś tu już cytował Szekspira, więc pójdę za tym, i myślę że “Marka za miarkę” to byłby dobry tytuł. A Pan prokurent stworzył by dzieło – tym razem pisane – “Wiele hałasu o nic”

 • nmisiek

  Wybory. Czas zacząć. Potem wszystko powróci na stare tory.

 • As wino

  Ja bym się jeszcze nie zdziwił jakby Pan Paweł uwalił miasto i jeszcze odszkodowanie dostał…

 • mieszkaniec

  A ja bym sie nie zdziwil jak by mu w jeszcze w innych sprawach, pomogli, np. Odbudowa nawierzchni drogi na pl. Ludowym, ul. Rozana czy droga za szpitalem chyba Leśna do nowej inwestycji mieszkaniowej. Pomocy z Um nigdy za wiele.

 • Mariola

  Bardzo zdolny…. manipulator. Sztuka oszukiwanie i wykorzystywania ludzi opanowana do perfekcji.

  • Doktor Alban

   Tak. Zaczął na początku tej historii bardzo mocno. Nagrał u siebie w biurze ,oczywiście nic mu nie mówiąc , ówczesnego przewodniczącego Rady Miasta Michała Szukałe . Gdzieś to potem zostało pozamiatane lub przykryte jakimiś innym newsem …

   • XYZ

    Co było na nagraniach? W którym roku?

    • Doktor Alban

     O ile dobrze pamiętam w 2009 roku, tuż przed rezygnacja pana przewodniczącego. Taśmy posiada pan Paweł

 • Waldi

  Biedny Pan Paweł, już chciał budować, a tu miasto nie chce mu dać zgody bo brak decyzji lokalizacyjnej i odwołania pisze. Oj biedny ten człowiek. Ciekawe jaki sposób wymyśli by prezydentów wybzykać.