Strona główna 0_Slider Prokuratura sprawdzi Zaułek Świętokrzyski w Świdnicy

Prokuratura sprawdzi Zaułek Świętokrzyski w Świdnicy

22

Do Prokuratury Rejonowej w Świdnicy wpłynęło zawiadomienie w związku z niezrealizowaną inwestycją w Zaułku Świętokrzyskim w Świdnicy i niewyegzekwowaną karą dla developera przez władze miasta. Pismo jest anonimowe, zapadła jednak decyzja o sprawdzeniu zawartych w nim informacji.

Prokurator Marek Rusin tłumaczy, że w przypadku anonimów nie ma obowiązku prawnego wszczęcia postępowania. – Ze względu jednak na szczegółowość pisma zadecydowałem o sprawdzeniu podanych informacji – mówi. Sprawdzone mają zostać wszystkie okoliczności związane z niezrealizowaną inwestycją, także kwestia prolongowania terminu zapłaty kar, nałożonych przez miasto.

Prokuratura nie jest w  tej chwili związana żadnymi terminami, sprawdzanie może potrwać miesiąc lub nieco dłużej. Po zebraniu informacji prokurator podejmie decyzję, czy wszczynać postępowanie.

Przypomnijmy:

“Dziura” szpecąca centrum miasta ma wieloletnią historię, a od 11 lat jest związana z developerem Blackrock Properties. W 2007 roku, za 543 tys. złotych spółka kupiła 14 działek znajdujących się przy ulicy Różanej. Według planu zabudowa miała się składać z symetrycznie rozmieszczonych po obu stronach ulicy budynków usługowo-mieszkalnych. Przedsiębiorca miał apetyt jednak na większą inwestycję i planował wybudować w tym miejscu galerię handlową. Doszło do sporu z miastem w sprawie ceny dodatkowych działek, niezbędnych do budowy galerii. Po pewnym czasie obu stronom udało się dojść do porozumienia. Na mocy zawartej przed sądem ugody wyznaczono termin, do kiedy deweloper ma doprowadzić inwestycję do stanu „zerowego”. Oznaczało to wybudowanie podziemnego parkingu, którego strop zrównałby się z poziomem chodnika. Ustalono też kary za niedotrzymanie tego terminu – za pierwszy rok opóźnienia milion złotych, za każdy kolejny kwartał 250 tysięcy. 7 lipca 2015 roku miasto aneksowało umowę z firmą, dając jej dodatkowe 3 lata na doprowadzenie inwestycji do stanu zerowego. Żadne prace nie zostały wykonane. 7 czerwca 2018 roku władze miasta wezwały inwestora do przedstawienia stanu zaawansowania inwestycji. W tym samym dniu – jak poinformował nas prokurent Blackrock Properties, Paweł Skonieczny, firma wystosowała wniosek o wydłużenie terminu o 4 miesiące, deklarując rozpoczęcie w tym czasie I etapu budowy według zupełnie nowego projektu.

Projekt, na który składają się cztery budynki handlowo-usługowo-biurowe, miał być realizowany etapami. Wartość pierwszego Paweł Skonieczny oszacował na ok. 2 miliony złotych. 18 czerwca starostwo powiatowe w Świdnicy wydało pozwolenie na budowę. Miasto jednak złożyło odwołanie w związku z brakiem decyzji lokalizacyjnej na zjazd z drogi publicznej. – Nie rozumiem takiego stanowiska miasta – mówi Paweł Skonieczny i dodaje, że odwołanie od pozwolenia na budowę blokuje inwestycję na wiele miesięcy. Firma zamierza odwołać się od decyzji o karze.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]