Strona główna Wydarzenia Jaworzyna Śląska Przyjdź na święto pszczół i pszczelarzy!

Przyjdź na święto pszczół i pszczelarzy!

0

Lipcowe miodobranie jest dla pszczelarzy prawdziwym świętem. Już 29 lipca w przyszłym Muzeum Technik Rolniczych w Piotrowicach Świdnickich będzie można dowiedzieć się wszystkiego na temat pszczelarstwa. To także okazja, by nabyć pszczele produkty prosto od lokalnych producentów.

Podbieranie miodu z ula to niemal obrzęd, a smak świeżych „plastrów” pamięta się przez cały rok. Miodobranie to wyjątkowe zajęcie i należy do najważniejszych w rocznym kalendarium pszczelarza. Można je porównać ze żniwami rolników. Miód jest końcowym efektem pracy pszczół i bartnika. Dla jego smaku i walorów zdrowotnych ważne jest miejsce, w którym owady zbierają nektar i pyłek, a także i sama opieka nad ulami.

Głównym celem “Miodobrania” odbywającego się w przyszłym Muzeum Technik Rolniczych w Piotrowicach Świdnickich jest popularyzacja wiedzy na temat pszczelarstwa oraz środowiska naturalnego, w którym żyją pszczoły. To także okazja do edukacji oraz umożliwienie mieszkańców Dolnego Śląska nabycia produktów pszczelich bezpośrednio od lokalnych pszczelarzy.

Odbywające się w Piotrowicach święto pszczół i pszczelarzy rozpocznie się o godzinie 11.00, 29 lipca. W programie znalazły się: pokazy pracy pszczelarza, kiermasz miodu i produktów pszczelich, stoiska wystawców z produktami naturalnymi i rękodziełem, pogadanki o apiterapii mistrza pszczelarskiego Henryka Kłaka, prezentacja Ewy Migockiej “Wielkie prace małej pszczoły” (godz. 14.00), edukacyjne gry i zabawy Dziecięca Pasieka, konkursy z nagrodami dla dzieci, zwiedzanie wystawy sprzętu rolniczego, pokazy jeżdżących, zabytkowych pojazdów rolnych, a także występy zespołów folklorystycznych m.in Żarowianie.

Bilety wstępu:

  • Dorośli: 12.00 zł / os.
  • Dzieci* i młodzież ucząca się: 8.00 zł / os.
  • Bilet Rodzinny**: 35.00 zł / 2+2

*Dzieci do lat 3 wchodzą do Muzeum nieodpłatnie.
** Bilet Rodzinny przysługuje Rodzicom z dwojgiem, lub więcej, własnych dzieci.

***

Na terenie Folwarku w Piotrowicach Świdnickich obecnie w ramach działalności Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska prowadzone prace adaptacyjne kompleksu na cele planowanego Muzeum Techniki Rolniczej na Dolnym Śląsku. W remontowanych obiektach powstaje „Żywy Folwark” – Muzeum w którym prezentowana będzie nie tylko historia rozwoju rolnictwa ale także przedstawione będzie życie w gospodarstwach rolnych XIX i początku XX wieku.

W Muzeum, po zakończeniu prac remontowych i adaptacyjnych funkcjonować będą: stodoły, chlewnie, stajnie, kurniki, spichlerz, kuźnia. Obiekty pełnić będą swoje pierwotne funkcje. Zobaczyć będzie można, typowe dla historii Śląskiego rolnictwa, zwierzęta hodowlane. Na pobliskich polach uprawiane będą rośliny charakterystyczne dla gospodarki Dolnego Śląska z przełomu XIX i XX wieku jak len, konopie, czy czerwień. Ważną częścią Muzeum będzie ekspozycja maszyn stosowanych w rolnictwie w XIX i XX wieku.

/Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, opr. mn/