Strona główna 0_Slider Powstaje nowa fabryka przy Pogodnej

Powstaje nowa fabryka przy Pogodnej [FOTO]

43

Jeszcze w tym roku na terenie świdnickiej podstrefy ekonomicznej ma zostać wybudowany zakład przemysłowy niemieckiej spółki Ideal Automotive. Prace już trwają. Wkrótce ruszą także roboty związane z remontem ulicy Pogodnej. Pod koniec czerwca miejscy urzędnicy wybrali wykonawcę przebudowy.

Nowa inwestycja powstaje na 9,2 ha działce w Świdnicy przy ulicy Pogodnej, na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park. Sam zakład produkcyjny zajmie około 27 400 m². – Realizacja inwestycji rozpocznie się jeszcze w kwietniu br., a jej zakończenie zaplanowano na IV kwartał tego roku – mówiła Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu. Szacowane koszty związane z inwestycją wyniosą około 15,2 mln euro. Według deklaracji niemieckiego inwestora, początkowo pracę znajdzie tam 29 osób.

Do końca roku mają także zostać ukończone prace związane z przebudową jezdni ulicy Pogodnej. 27 czerwca świdniccy urzędnicy wybrali ofertę firmy STA-DAR ze Świebodzic, która za 5 mln 547 tys. złotych zajmie się realizacją prac na blisko kilometrowym odcinku ulicy, od skrzyżowania z ulicą Sikorskiego, w kierunku miejskiej ciepłowni. Docelowo, oprócz nowej nawierzchni jezdni,  powstanie także chodnik oraz ścieżka pieszo-rowerowa.

***

Niemiecka spółka Ideal Automotive jest jednym z największych dostawców dla przemysłu motoryzacyjnego. Wśród jej klientów znajdują się producenci takich marek jak Audi, BMW, Bugatti, McLaren, Lamborghini, Mercedes-Benz, Mini, Opel, Porsche, Renault, Rolls Royce, Seat, Skoda, Suzuki, Volvo i Volkswagen. Ideal Automotive zatrudnia ponad 4 tysiące osób, pracujących w 17 fabrykach, zlokalizowanych na całym świecie.

Zakłady firmy działają w Niemczech, Chinach, Meksyku, Czechach i na Słowacji. We wrześniu 2017 roku spółka zawitała do Polski. Producent, specjalizujący się w wytwarzaniu obić siedzeń i wnętrz bagażników, otworzył fabrykę w Zielonej Górze, na terenie Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. W ubiegłym roku obroty firmy wyniosły 389 mln euro.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • Mareczek

  Bardzo dobrze że powstaje, szkoda tylko że miasto wywali kupę kasy na infrastrukturę z własnego budżetu a można było wesprzeć się środkami zewnętrznymi.

  • Perun

   Była informacja o pozyskaniu środków od wojewody dolnośląskiego na ten cel.

   • Mareczek

    t
    To o czym piszesz to kasa na drogi załatwiona przez Murdzka na początek kampanii wyborczej. Ja piszę o kasie z ZITu walbrzyskiego. Wystarczyło się zainteresować.

    • Perun

     Kasy nie załatwił Murdzek. UM złożył wniosek, który został zaakceptowany i zyskał dofinansowanie. Działanie Pana posła można podsumować tymi słowami : przyczepił się do okrętu i krzyczy – płyniemy!

     • BA

      Komentarz złośliwy i bez głębszej wiedzy merytorycznej. Wnioski bez poparcia często stają się półkownikami-trzeba się zapytać tych, którzy coś wiedzą na temat.

     • JAcenty

      Aha, czyli wartość merytoryczna wniosku nie ma żadnego znaczenia, musi być POPARCIE PANA POSŁA

     • Perun

      Smuci mnie twoje bezkrytyczne poparcie dla systemu bezprawia sygnowanego między innymi przez posła Murdzka. Jest patologią, a nie normą, że poparcie klakiera trzeciego sortu ma być warunkiem koniecznym do zaakceptowania w jakiejkolwiek procedurze publicznej. Na szczęście w tym przypadku rozstrzygnął poprawnie sporządzony wniosek, a nie kolesiostwo.

     • JAcenty

      Czyli w szeregu PRZED czy ZA panią posłanką Pawłowicz?

     • Perun

      Przez analogię struktury PiS do układu trawiennego: prezes jest na samej górze, pani Pawłowicz w okolicy dwunastnicy, natomiast pan Murdzek w okolicach kątnicy. A samorządowcy z pod tego znaku znajdują się w czarnej…

     • BA

      Dla was obu. Na swoje kopyto potraficie przekręcić wszystko. Wartość merytoryczna oczywiście ma duże znaczenie, ale trzeba pamiętać, że robią to pracownicy wyszkoleni jeszcze za Murdzka, którzy od dawna dają radę z wnioskami. Drugie, to po to są posłowie aby między innymi prowadzić też ważne sprawy regionu, bo wiedzą, co jest bardziej potrzebne-dla mnie są to rzeczy oczywiste, a dopatrywanie się teorii spisku absolutnie wszędzie no nie jest zdrowe. I co to ma wspólnego z kolesiostwem?? Widać każdy pisze to, czym żyje.

     • Perun

      Zaiste, wstanę bladym świtem i pójdę na jutrznię podziękować Murdzkowi Omnipotens za to, że słońce wstało, a mnie prostata jeszcze nie dolega. Pragnę jedynie przypomnieć, że pan poseł pełni funkcję publiczną i jak parafrazując słowa Kazimierza Dejmka: aktor jest od grania, d*pa jest od s*ania, a poseł od wspierania swojego regionu. Dowód wsparcia w kwestiach dotyczących Świdnicy pan Murdzek dał podczas głosowania w sprawie obwodnicy Świdnicy.

     • BA

      Gdyby takie głosowanie (w sprawie obwodnicy Świdnicy) było. Oj chłopie.

     • Perun

      Czytaj, babo: z portalu dobapl, artykuł pod tytułem: ”

      PiS powiedziało “nie” dla obwodnicy Świdnicy, remontu stadionu oraz katedry” ze środy, 3 lutego 2016 roku. W publikacji tej czytamy między innymi:

      (…)

      Sejm RP przyjął budżet państwa na rok 2016. Zgłaszane przez
      posłów z naszego regionu poprawki, zapewniające finansowanie ważnych dla mieszkańców inwestycji zostały przez PiS odrzucone.
      Podczas glosowania nad budżetem państwa, Platforma
      Obywatelska, reprezentowana przez wałbrzyskie posłanki Izabelę Katarzynę Mrzygłocką i Agnieszkę Kołacz Leszczyńską, Monikę Wielichowskąoraz Tomasza Siemoniaka, głosowała za przyjęciem poprawek, które są ważne dla naszego regionu. Niestety żadna z nich nie uzyskała akceptacji Prawa i Sprawiedliwości.
      Posłowie PiS odrzucili bardzo ważną poprawkę dla
      mieszkańców Świdnicy zgłoszoną przez Platformę Obywatelską. Dotyczyła ona dofinansowania wykonania badań środowiskowych i prac planistycznych niezbędnych dla budowy miejskiej obwodnicy. Wśród poprawek zalazła się także kwota 4 mln, która miał być przeznaczona na modernizację stadionu
      sportowego w Świdnicy. Ta niezwykle ważna i potrzebna dla środowiska sportowego inwestycja również nie zyskała akceptacji rządzącej partii.
      Posłowie PiS nie pozwolili także na dofinansowanie niezbędnych prac przyrenowacji wnętrz Katedry św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy.
      W tym roku szacowane dochody budżetu państwa wyniosą 313,79 mld zł, a wydatki 368,53 mld zł. Deficyt Państwa nie powinien przekroczyć 54,7 mld zł.
      Pochodzący ze Świdnicy, poprzedni prezydent miasta a teraźniejszy poseł Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Murdzek głosował za odrzuceniem dwóch z trzech poprawek tak ważnych dla naszego miasta.(…)
      Tyle na temat lojalności twojego idola wobec swoich wyborców i wspierania przez niego istotnych dla nas inicjatyw.

     • JAcenty

      No sorry, takiego mamy posła.

     • Perun

      My o tym wiemy, panie kolego, ale z przyjemnością uświadomiłem w tej materii naszą drogą BA:)).

     • BA

      A niby jesteś inteligentny i oczytany, a również bezstronny. To dlaczego nic nie wiesz o 97% działalności posła, a opierasz się na tych 3% skwapliwie wybranych i według swojego widzi mi się zinterpretowanych?

     • JAcenty

      Niby co jest błędnie zinterpretowane? Twierdzisz, że PAN POSEŁ ręce sobie po łokcie urabia popierając, akceptując, popychając, a tymczasem prosty artykuł wykazuje jak to PAN POSEŁ głosuje w sprawach ważnych dla regionu, z którego się wywodzi bo tak kazał mu najniższy PAN PREZES. Czyli oficjalnie PAN POSEŁ jak najbardziej popiera Świdnicę a tu patrzcie państwo jaki serwilizm wychodzi.

     • BA

      Przeczytaj, co odpisałam Perunowi. Liczę na bezstronność i inteligencję. Pozdrawiam.

     • JAcenty

      No widać jestem błędnie poinformowany bo opierałem się na hasłach głoszonych przez PiS. ‘Wystarczy nie kraść’, ‘uszczelnimy VAT’, ‘rewolucja przemysłowa’ i tak dalej. Przecież kasy w budżecie miało być tyle, że rząd nie wiedział na co wydać. No skoro tak to czemu nie pałac kultury w Świdnicy, a choćby kawałek obwodnicy?

     • Perun

      Po zastanowieniu: niestety, takiego mamy posła…

     • BA

      Nasi posłowie z PO tak niewiele żądali? A gdzie Pałac Kultury w Świdnicy, Zamek Królewski w Jaworzynie itd. No i wstrętne PIS nie spełniło tak niewygórowanych żądań i do tego jak mogło nie znaleźć w budżecie, już z pewnym deficytem, jeszcze tych paru miliardów na pomysły posłów PO z całej Polski?

     • Perun

      No tak, wracamy do okopów bezpiecznego dla prostego umysłu dualizmu: to gupie, złe i brzydkie PO versus ten cudny, pomnikowy, rozsądny PiS, który to wcale a wcale nie wydaje miliardów na głupoty (za wyjątkiem siebie). Uciekasz, moja droga od meritum: poseł Murdzek, działając na polecenie władz partyjnych, głosował przeciwko projektom istotnym dla swojego miasta. Gdyby chociaż na czas głosowania poszedł na siusiu, to pochyliłbym głowę z szacunkiem, że nie głosuje przeciw swojakom i w ten minimalistyczny sposób pokazał swoją niezależność. Ale tego nie zrobił, więc ma nas w miejscu, gdzie plecy tracą swoją szlachetną nazwę. I nie będę szukał usprawiedliwień, bo ich nie ma. Może użyję innego sformułowania: lojalność jest zero – jedynkowa, albo ją masz, albo nie. Pan Murdzek pokazał, że jej wobec swoich wyborców nie ma.

     • BA

      A ja liczyłam, że zrozumiesz. Jedną z rzeczy, których nauczyłam się w życiu jest ta, że uprzedzenie nie pozwala na prawdziwą ocenę sytuacji.
      To co napisałam, było raczej nie dla ciebie, ale dla tych bez uprzedzeń.

     • Perun

      W tym, co piszę, nie ma żadnych uprzedzeń, tylko zwykła klasyfikacja: sklasyfikowałem pana posła Murdzka jako serwilistycznego hipokrytę o zacięciu stricte egoistycznym. Miałem nadzieję, że zrozumiesz.

     • BA

      Rozśmieszyła mnie ta odpowiedź, bo świadczy o tym, że kompletnie nie znasz człowieka, a wydajesz o nim osąd. Ja Murdzka znam od wielu lat prywatnie i wiem z całą pewnością, że jest dokładnie odwrotnie. Mam radę, umów się z nim w biurze poselskim, zadaj wszystkie trudne pytania i zwyczajnie porozmawiaj, jak człowiek z człowiekiem. Innej drogi nie ma.

     • Perun

      Cieszę się, że poprawiłem Ci humor. Jednak zostanę przy swojej ocenie działalności publicznej pana Murdzka.

     • JAcenty

      No PAN POSEŁ zyskał u mnie 5 punktów. Spotkałem GO na koncercie organowym w Kościele Pokoju. Skoro słucha i lubi taką muzykę to nie może być złym człowiekiem

     • Perun

      Obawiam się, czcigodny kolego, że stracę w Twoich oczach: właśnie słucham Rammstein, ale na usprawiedliwienie mam to, że właśnie skończyłem nocki i potrzebuję kopa energetycznego :)).

     • JAcenty

      Popatrz no szanowny Kolego, a taki Kościół Pokoju dostał z Unii dofinansowanie do remontu w kwocie prawie 17 mln. To się musiał PAN POSEŁ nachodzić i napopierać. No bo chyba nie sądzisz, że Unia bez zgody PANA POSŁA w ogóle chciała jakiś tam wniosek rozpatrzyć…

     • YES

      szanowni Panowie:Perun i JAcenty-obserwuję Waszą dyskusję z Panią BA -popieram Wasze argumenty ale uważam że powinniście dodawać przy mianie “prezes” – życzenie “oby żył wiecznie”-nalezy sie przeciez duzy szcunek nawet niewielkiemu wzrostem umiłowanemu przywódcy

     • Perun

      Szanowny kolego: panu prezesowi życzę: zdrowia, szczęścia, pomarańczy i Trybunału Stanu. Ale żyjemy w wolnym kraju i oczywiście możesz życzyć prezesowi wieczności, ale to Twoje życzenie:).

     • YES

      pomarańczy? jeszcze statek z Kuby nie dotarł 🙂 a Trybunału jak najbardziej! a co ja poradzę że jakoś tak mi dziwnie jak widzę i słucham umiłowanego przywódcę (oby żył wiecznie)-mam wrażenie że cofam się w czasie-przemówienia Gomułki Władysława,płaszcze ortalionowe-no te klimaty…

     • Perun

      Zgadza się: pan prezes mentalnie tkwi w gomułkowszczyźnie, mam podobne odczucia.

     • JAcenty

      Obawiam się czcigodny kolego, że pan poseł-prezes (oby żył wiecznie) wywinie się tanim kosztem, on przecież nie wydawał żadnej decyzji, nic nie podpisał, to zwykły szeregowy poseł (nic że prezes – oby żył wiecznie)

     • Perun

      Fakt, panu prezesowi prócz problemów z kolanem doskwiera brak cohones, by wziąć odpowiedzialność za swoje czyny.

     • JAcenty

      Panu prezesowi oprócz kolana doskwiera również pięta.

     • JAcenty

      Tak zupełnie bez związku z PANEM POSŁEM i zupełnie bez związku z ważnymi sprawami regionu, które prowadzą i pilotują posłowie z regionu nasunęła mi się myśl, że potrzeba nam WINCYJ posłów. No tak, więcej posłów to więcej spraw regionu które oni będą prowadzić, więcej wniosków które będą aprobować i popychać i popierać. Jakbyśmy mieli kilku takich POSŁÓW regionalnych to Dolny Śląsk będzie krainą mlekiem i miodem płynącą…

     • AnkaH

      a podobno okręt tonie.

  • Cobra

   Popieram na TAK!

 • fecet

  Świetnie, budujmy niemiecką gospodarkę, nie zbrojnie to ekonomicznie 🙂 500euro i Heyah.

 • Dark

  Patrząc na kokentarze tutaj i na FB zastanawiam sie czego Wy ludzie oczekujecie. Krzyk i larum bo niemieckie… A znajdziecie polską firmę, która postawi fabrykę i da kolejne miejsca pracy? 🙂 w Świdnicy jest dużo mieksc pracy, ale niestety bardzo mało z dobrym wynagrodzeniem i umową o pracę. Mnóstwo ludzi ucieka ze Świdnicy za lepszą pracą. Sama dojeżdżam do Wrocławia, bo niestety takich profitów jakie daje amerykańskie korpo nie dostanę w Świdnicy. Nie chce tu nikogo obrażać, ale może mi ktoś powiedzieć czego oczekujecie w takim razie skoro zagranicznych firm tak nie popieracie 🙂

  • Cobra

   Masz w 100% rację. Polak nie dość , że sam nie postawi fabryki i nie da kolejnych miejsc pracy, to jeszcze będzie ujadał i zazdrościł, jak ktoś zza granicy postawi u nas fabrykę skarpet i da zarobić. A ja jak zechcę zarobić na swoje utrzymanie i włożyć coś do garnka, to pójdę produkować te skarpety do Amerykanów albo do Niemców 🙂 Takie czasy, co robić.. 🙂 We Wrocławiu (z którego pochodzę i gdzie kiedyś mieszkałem) też jest sporo miejsc pracy ale na umowy śmieciowe. A podwrocławskie inwestycje na terenie gm. Kobierzyce – np. Amazon, LG to niby polskie?? A Toyota w Wałbrzychu – też polska? 🙂 No widzisz, ja też to rozumiem, ale inni już nie za bardzo… 🙂

 • Cobra

  Świetnie, że powstaje. Jestem jak najbardziej za!