Strona główna 0_Slider Osiedle coraz większe, droga coraz węższa

Osiedle coraz większe, droga coraz węższa

4

Jest wąsko, grząsko i niebezpiecznie – skarżą się mieszkańcy Lutomi Górnej. Do rozrastającego się Osiedla Podgórze prowadzi jedna , gruntowa trasa. Czy są szansę na budowę drogi z prawdziwego zdarzenia?

Od kilku lat mieszkańcy Os. Podgórze w Lutomi Górnej proszą o zrobienie drogi gminnej na Osiedlu. Pewnie takich interwencji jest dużo, ale właściciele nieruchomości argumentują to niebezpieczeństwem i sporą liczbą drobnych kolizji związanych z wypadnięciem z drogi – alarmuje w imieniu pozostałych jeden z mieszkańców Lutomi Górnej. – Dotyczy to osób głównie przyjezdnych, którzy nie znają dość trudnego, górzystego ukształtowania terenu. Mijające się samochody często osuwają się do rowu lub w pole. Niestety, jak to w Polsce, aby urzędnik zajął się tematem to musi dojść do wypadku lub upłynąć wiele lat walki. Jak mówią mieszkańcy, temat jest bagatelizowany, bo wg Urzędu Gminy w Świdnicy są ważniejsze sprawy. We wrześniu 2017 dzięki pomocy pani sołtys Lutomi przeznaczono z własnych środków ok 4 tys zł na projekt drogi. Niestety, niedługo będzie rok i nikt nie potrafi powiedzieć, co dalej. Mieszkańcy się dopytują, piszą pisma i nic. Dziś (16 lipca 2018 roku), niestety, obserwowaliśmy dwa wypadki. Pierwszy to osunięcie się samochodu osobowego do rowu, a kilka godzin później przewrócił się samochód ze śmieciami.  Osiedle Podgórze to już sporo nowych budynków i ktoś wydał pozwolenie na ich budowę. W każdym europejskim rozwiniętym kraju pozwalając na budowę analizuje się możliwość dojazdową do Osiedla. Jeśli jest to droga prywatna to robią to mieszkańcy, a w przypadku drogi gminnej to odpowiedzialność spada na zarządcę. Mamy nadzieję, że takich zdarzeń już więcej nie będzie, ale prosimy władze Urzędu Gminy w Świdnicy o zajęcie się tym problemem, zanim dojdzie do nieszczęścia. Na dzisiaj jedynym rozwiązaniem w oczach urzędników to dostarczenie kruszywa i usypanie na drodze. Niestety, droga staje się coraz wyższa i stanowi spory problem dla kierowców przyjezdnych. Dodatkowo usytuowanie terenu w formie spadu wypłukuje kruszywo, tworząc dziury, a w lecie materiał z tego surowca powoduje ogromny unoszący się kurz. Mamy nadzieję, że sprawy obywateli traktowane będą poważnie i ktoś zrozumie, jak duży jest to problem.

Jak zapewnia wójt gminy Świdnica, przebudowa drogi jest w planie. – Jednak trzeba brać pod uwagę to, że już wkrótce będziemy wykonywali kanalizację w Lutomi Górnej i Dolnej. To kolejna inwestycja, którą będziemy realizowali w ramach Aglomeracji Wałbrzyskiej – mówi Teresa Mazurek. – Więc na pewno ta droga przed inwestycją kanalizacyjną nie powstanie. Jesteśmy w trakcie opracowania projektu, ale patrząc na to, jakie jest dojście do osiedla, to najprawdopodobniej tamtędy pójdzie rura kanalizacyjna. Jeżeli przebieg będzie inny, będzie możliwe wykonanie drogi.

W tej chwili o żadnych terminach przebudowy drogi wójt Mazurek nie może powiedzieć. Pewne jest jedynie, że sieć kanalizacyjna zostanie zrealizowana w 2019 roku.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]