Strona główna 0_Slider Mural zamiast obdrapanej ściany?

Mural zamiast obdrapanej ściany?

5

Trwa odmiana zaniedbanego skweru znajdującego się u zbiegu ulicy Grodzkiej i Konopnickiej. Miasto zatroszczyło się o ustawienie nowych ławek i śmietników, a także o nasadzenie roślinności. Do ostatecznego poprawienia wizerunku tego miejsca pozostało zajęcie się obdrapaną ścianą kamienicy. Świdniccy społecznicy proponują, by po remoncie stworzyć tam mural.

Zapewne wielu z Was kojarzy piękny mural 3D w Poznaniu. W Świdnicy też znajduje się doskonałe miejsce na podobną realizację – twierdzą działacze Świdnickiego Forum Rozwoju i wskazują właśnie na niezbyt estetycznie wyglądającą ścianę kamienicy przy Grodzkiej.

Poznański malunek, o którym mówią członkowie ŚFR, powstał w 2015 roku i jest jednym z nielicznych w Polsce murali namalowanych w technice 3D. – Pomysłodawcą muralu był radny osiedlowy, Gerard Cofta, zainspirowany fotografią z lat dwudziestych ubiegłego wieku – wyjaśnia Lilia Łada z poznańskiego magistratu. Został on nominowany w plebiscycie 7 Cudów Polski 2016, zorganizowanym przez National Geographic Traveler.

Czy podobny mural powstanie przy Grodzkiej? Wiele zależy od tamtejszej wspólnoty mieszkaniowej, która musiałaby zebrać chociaż część środków potrzebnych do wykonania remontu, a następnie starać się o uzyskanie dofinansowania. Mieszkańcy na razie wskazują na bardziej przyziemną potrzebę: tabliczki informujące o zakazie wyprowadzania psów na rewitalizowany właśnie skwer.

Michał Nadolski
[email protected]