Strona główna Temat dnia Dzieci przejęły władzę nad miastem

Dzieci przejęły władzę nad miastem [FOTO]

0

Symbolicznym przekazaniem klucza do bram miasta oficjalnie rozpoczęto 5. edycję świdnickiego “Miasta Dzieci”. W wyjątkowych półkoloniach bierze udział kilkaset dzieci z miasta i gminy Świdnica.

Najmłodsi przez zabawę uczą się i poznają ciekawe zawody. Uczestnicy półkolonii mogą m.in. wcielić się w rolę policjanta. – Najmłodsi poznają na nim zasady bezpieczeństwa, specyfikę pracy policjanta oraz dowiadują się jak wygląda i działa sprzęt służbowy. Dzieci dowiadują się jak bezpiecznie spędzać czas w domu i poza nim, na co zwracać uwagę podczas wypoczynku nad wodą, jak zachowywać się w stosunku do osób obcych oraz w jaki sposób skutecznie wezwać pomoc. Technik kryminalistyki przybliża też najmłodszym ciekawostki związane z zabezpieczaniem śladów. Niewątpliwą atrakcją jest możliwość przymierzenia elementów umundurowania oraz próba samodzielnego pobrania odbitek linii papilarnych – wylicza Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.

Tak jak w świecie dorosłych dzieciaki za swoją pracę otrzymują pieniądze – “tauronki”, które mogą odłożyć do banku lub od razu wydać na prezenty w „Sklepie marzeń”. Pociechy pozostają pod czujnym okiem wolontariuszy i opiekunów. W przerwie między kolejnymi zajęciami, dla dzieci przygotowano także wiele innych atrakcji.

By dziecięce miasto mogło dobrze funkcjonować i rozwijać się wybrano także władze samorządowe. Z grona 46 grup wybrano prezydenta “Miasta Dzieci”, którym została Inez Korkuś. Wraz z pozostałymi “włodarzami”, w środę odebrali oni symboliczny klucz do bram miasta.

W “Mieście Dzieci” ma wziąć udział łącznie ponad 1100 dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Półkolonie odbywają się terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świdnicy.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński