Strona główna Wydarzenia Świebodzice Świebodzickie centrum przesiadkowe już gotowe

Świebodzickie centrum przesiadkowe już gotowe

4

Dobiegła końca przebudowa placu Dworcowego w Świebodzicach. Pasażerowie i turyści, odwiedzający miasto, witani będą zupełnie odmienioną przestrzenią.

fot. Adrian Sitko

W ramach nowo powstałego Centrum Przesiadkowego na placu pojawiły się parkingi, wydzielona zatoka manewrowa dla autobusów, wiata dla rowerów, całkowicie nowa nawierzchnia jezdni i chodników, oświetlenie, nasadzenia zieleni i kwiatów, małą architektura. – Zadanie zostało zakończone i zgłoszone do odbioru z dniem 30 maja 2018 roku, czyli zgodnie z umową. Po odbiorze i usunięciu ostatnich usterek plac został oddany do użytku z końcem czerwca – mówi Agnieszka Bielawska-Pękala ze świebodzickiego magistratu.

To ogromne zadanie, jedno z największych zrealizowanych przez gminę w mijającej kadencji. Przypomnę tylko, że wartość samego Centrum Przesiadkowego to 2,5 mln zł, a cały projekt związany z ograniczaniem skutków niskiej emisji, w ramach którego gmina realizuje 5 inwestycji, to kwota prawie 7,5 mln złotych – twierdzi Bogdan Kożuchowicz, burmistrz Świebodzic.

Gmina otrzymała dofinansowanie na niską emisję w kwocie 6,1 mln zł z puli środków europejskich w ramach ZIT Aglomeracji Wałbrzyskiej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.

Centrum Przesiadkowego ma zachęcić świebodziczan do alternatywnych form komunikacji – można tu przyjechać na pociąg nie tylko samochodem, ale także rowerem. Można go pozostawić bezpiecznie pod specjalnie wybudowaną wiatą rowerową ze stojakami. Do dworca prowadzić będzie także nowo budowana sieć ścieżek rowerowych – to zadanie zostanie zrealizowane do końca sierpnia.

Dzięki zmodernizowanemu kilka lat temu budynkowi dworca i trwającej właśnie budowie nowych peronów, obszar odnowionego Placu Dworcowego staje się jedną z piękniejszych wizytówek Świebodzic – zapewnia Bielawska-Pękala.

/UM Świebodzice, opr. mn/