Strona główna 0_Slider Ruszył elektroniczny nabór do szkół ponadgimnazjalnych

Ruszył elektroniczny nabór do szkół ponadgimnazjalnych

0

Od dzisiaj absolwenci klas gimnazjalnych nie muszą wychodzić z domu, by znaleźć nową szkołę. Za pomocą elektronicznej platformy mogą wybrać szkołę i klasę, w jakiej będą chcieli kontynuować naukę. Dostępna m.in. przez stronę starostwa powiatowego platforma zawiera wszystkie propozycje szkół w Świdnicy i okolicach, można jednak także wybrać propozycje z całego Dolnego Śląska.

Elektroniczny nabór jest prowadzony dzięki umowie, która powiat świdnicki zawarł z firmą VULCAN. Na platformie znajduje się dokładana informacja o kierunkach, oferowanych przez szkoły, liczbie miejsc i sposobie wyboru. Można także stale monitorować, jakie jest zainteresowanie konkretnym kierunkiem kształcenia. Decyzję o wyborze trzeba podjąć do 20 czerwca.

Jak to zrobić?

 W pierwszym kroku uczniowie uzupełniają swoje dane osobowe. W kolejnym wybierają szkoły, do których chcą kandydować. Wypełniony wniosek trzeba wydrukować i dać do podpisu rodzicom lub opiekunom prawnym, a następnie zanieść do szkoły pierwszego wyboru. Szkoła pierwszego wyboru jest tą jednostką, która prowadzi kandydata przez cały proces rekrutacji i do niej można się zgłosić w przypadku pytań lub ewentualnych problemów. 

Kolejny etap rekrutacji ruszy, gdy gimnazjaliści dostaną świadectwa z ocenami. Wtedy ponownie zalogują się na stronie www.dolnoslaskie.edu.com.pl, uzupełnią informacje o ocenach, wynikach egzaminu i o konkursach, za które można otrzymać dodatkowe punkty rekrutacyjne. Ponownie odwiedzą też szkołę pierwszego wyboru, do której trzeba zanieść kopię świadectwa, zaświadczenie o wynikach egzaminu i dokumenty potwierdzające udział w konkursach.

UWAGA! Po złożeniu dokumentów warto sprawdzić w systemie, czy jednostka zaakceptowała wszystkie dane wprowadzone przez kandydata do systemu. Jeśli nie, trzeba szybko wyjaśnić wszelkie wątpliwości w szkole pierwszego wyboru.

Kiedy wyniki?

Wyniki kwalifikacji zostaną opublikowane w systemie i w szkołach ponadgimnazjalnych 13 lipca 2018 o godzinie 10.00.

Zarówno kandydaci, jak i ich rodzice, którzy oczekują szybkiej informacji o wynikach naboru, będą mogli zainstalować na swoich telefonach bezpłatną aplikację mobilną eLO! – Natychmiast po tym, gdy zostaną opublikowane wyniki rekrutacji, użytkownicy eLO! otrzymają powiadomienie na telefony – mówi Dorota Kędzierska, product manager w firmie VULCAN. – Gdy uczniowie dowiedzą się, w jakiej szkole będą się dalej kształcić, nie muszą czekać do września na poznanie przyszłych koleżanek i kolegów, ponieważ za pomocą aplikacji mogą nawiązać z nimi kontakt już wcześniej.

Kandydat zakwalifikowany do danej szkoły powinien pamiętać, by do 25 lipca 2018 do godziny 15.00 potwierdzić wolę podjęcia w niej nauki i dostarczyć oryginały świadectwa i wyniki egzaminu gimnazjalnego.

Na tych, którzy nie zakwalifikują się do żadnej z wybranych szkół, czeka rekrutacja uzupełniająca.  Jej uczestnicy powinni  w terminie do 31 lipca 2018r. złożyć  dokumenty w szkołach, które ogłoszą wolne miejsca i czekać na decyzje Szkolnych Komisji Rekrutacyjnych. Ostateczne zakończenie rekrutacji uzupełniającej i opublikowanie list przyjętych i nieprzyjętych nastąpi 29 sierpnia 2018.

Z analiz zeszłorocznych wyborów uczniów do 2800 szkół firmy wynika, że najchętniej wybieranymi szkołami były licea (45%) i technika (42%). Najrzadziej młodzież decydowała się na szkoły branżowe.
/na podstawie materiałów prasowych opr. asz/
Poprzedni artykułŚwidniczanie zbierają na wózek dla chorej Mai. Przyjdź na festyn!
Następny artykułNa Dzień Dziecka wielka zabawa w SP 4 [FOTO]