Strona główna 0_Slider Parkowanie na Osiedlu Młodych: mieszkańcy podpowiadają zmiany

Parkowanie na Osiedlu Młodych: mieszkańcy podpowiadają zmiany

2

O problemach związanych ze znalezieniem miejsca parkingowego na terenie Świdnicy mógłby opowiedzieć niejeden kierowca. Parkingowy niedostatek dotyczy także  Osiedla Młodych. Nic więc dziwnego, że zaczęły pojawiać się kolejne propozycje, mające na celu zmianę tego stanu rzeczy.

Pod remontowanym i nieczynnym Żłobkiem nr 1 cały czas widnieją znaki zakazu. Kierowcy apelują o umożliwienie legalnego parkowania do czasu zakończenia prac

Jedną z największych bolączek mieszkańców Osiedla Młodych jest brak miejsc parkingowych. Cywilizacja idzie do przodu, każdy chce jeździć samochodem i chciałby mieć gdzie go zaparkować – twierdzi radny Krzysztof Grudziński. Jak podkreśla, osiedle budowano w czasach, kiedy samochód był luksusem i nie każdego było na niego stać. Z tego powodu nie przewidziano, aż tak dużego wzrostu zapotrzebowania na parkingi.

Nowe miejsca za wieżą ciśnień?

Proponowana lokalizacja parkingu przy ulicy Prądzyńskiego (mat. K. Grudziński, na podstawie Google Maps)

W związku z dużym deficytem miejsc parkingowych chciałbym zaproponować lokalizację nowego parkingu przy ulicy Prądzyńskiego, za „grzybem”, w kierunku działek. Powstanie parkingu w tym miejscu z pewnością odciąży deficyt parkingów w rejonie Prądzyńskiego, Dąbrowskiego i nawet Waryńskiego – zapewnia radny, który swoją propozycję przedłożył władzom Świdnicy.

Chociaż propozycja spotkała się z głosami poparcia wśród mieszkańców, wiceprezydent Marek Suwalski ma pewne wątpliwości. – Na ulicy Prądzyńskiego faktycznie zaobserwowano problem z parkowaniem, jednakże występuje on na różnych odcinkach drogi z różną intensywnością. Największy problem był na odcinku od ul. Langiewicza do ul. Wyszyńskiego, dlatego też w tym miejscu najpierw powstała zatoka wzdłuż jezdni, a później parking przy kościele – wyjaśnia Suwalski.

Jak dodaje, problemy ze znalezieniem wolnego miejsca parkingowego zgłaszali też mieszkańcy Prądzyńskiego 141-163, jednak informacje te nie potwierdziły się. W wyniku kilkukrotnych pomiarów miało się okazać, że nawet w godzinach późnowieczornych w rejonie sąsiedniego parkingu można znaleźć ponad 20 wolnych miejsc do parkowania. – Jednocześnie informuję, że sytuację w tym rejonie będziemy monitorować i w przypadku większego napełnienia istniejącego parkingu będziemy rozważać decyzję o budowie nowych miejsc do parkowania – zapewnia wiceprezydent.

Proponowana lokalizacja parkingu przy ulicy Prądzyńskiego

Symboliczne poprawki mile widziane
Taka deklaracja może dawać nadzieję także innym zmotoryzowanym, mieszkającym na Osiedlu Młodych. Co rusz kierują oni apele do miejskich urzędników z nadzieję na wysłuchanie ich propozycji. Często są to zmiany iście kosmetyczne, które pozwalają możliwie najefektywniej zagospodarować dostępną przestrzeń parkingową.

Nie inaczej jest w przypadku propozycji związanej z miejscami postojowymi pod budynkiem Żłobka nr 1 przy ulicy Kozara-Słobódzkiego. Placówka przechodzi obecnie gruntowny remont i przez kilka najbliższych miesięcy jej podwoje będą zamknięte dla świdnickich maluchów. W dalszym ciągu przed żłobkiem stoi jednak znak zakazu postoju. Nieliczni ryzykują i zostawiają w tym miejscu auta. Okoliczni mieszkańcy chętnie pozbyliby się zakazu, dzięki czemu możliwość parkowania zostałaby tam tymczasowo „zalegalizowana”.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułPolonia-Stal Świdnica najlepsza w rozgrywkach Deichmann Minimistrzostwa!
Następny artykułJugowa: powstaje centrum kulturalno-rekreacyjne