Strona główna 0_Slider Miliony dotacji na remont Pogodnej od wojewody

Miliony dotacji na remont Pogodnej od wojewody

25

Ponad trzy miliony złotych z rządowego programu wsparcia lokalnej infrastruktury drogowej trafią do Świdnicy. Wniosek o dofinansowanie przebudowy ulicy Pogodnej znalazł się na liście zadań zatwierdzonych przez wojewodę dolnośląskiego. Sukcesem chwalą się miejscy urzędnicy, a także poseł i były prezydent Wojciech Murdzek.

fot. UM Świdnica

Celem rządowego programu jest rozwój lokalnej infrastruktury drogowej w celu poprawy dostępności komunikacyjnej dla przedsiębiorców i społeczności lokalnych, powiązanie lokalnych ośrodków gospodarczych z centrami regionalnymi i krajowymi, a także poprawa bezpieczeństwa na drogach lokalnych. W 2018 roku na realizację programu trafi 500 mln złotych z budżetu państwa, z czego 30 milionów trafi do dolnośląskich samorządów.

12 czerwca ogłoszono listę 12 projektów, które otrzymają środki z puli rozdzielonej przez wojewodę Pawła Hreniaka. Wśród nich znalazł się wniosek złożony przez świdnickich urzędników, który uzyskał poparcie byłego prezydenta Świdnicy, posła Wojciecha Murdzka. – Inwestycje podjęte przed laty w naszym mieście, pozytywnie wpłynęły na jego rozwój. Podejmowaliśmy działania, aby atrakcyjność terenów inwestycyjnych była jak najwyższa. Jednym z takich zabiegów była troska o drogi prowadzące do tych terenów – pisał do wojewody Murdzek.

Obecnie znów stajemy przed taką potrzebą. W mieście potrzeba nowych inwestorów, co wiąże się z potrzebą podjęcia działań zachęcających do inwestowania. Dlatego w szczególności pragnę prosić o pozytywną decyzję w sprawie dróg zwiększających atrakcyjność kolejnych terenów inwestycyjnych w Świdnicy – apelował były włodarz miasta.

Nie wiadomo, czy to apel posła, czy raczej – jak zapewniają miejscy urzędnicy – dobrze przygotowany przez miasto wniosek o dofinansowanie sprawił, że szacowany na 4,3 mln złotych projekt znalazł się na wysokim, trzecim miejscu i na jego realizację trafi niemal 3,1 mln złotych. – W połowie kwietnia do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego został złożony wniosek przygotowany przez pracowników Urzędu Miejskiego. Od początku mieliśmy dobry odzew z Urzędu, nasz wniosek był wysoko oceniony pod względem merytorycznym. Jest to efekt bardzo dobrej pracy urzędników Wydziału Inwestycji Miejskich, których tym razem wsparli pracownicy Wydziału Dróg i Infrastruktury Miejskiej. Bardzo się cieszę, że tak ważna inwestycja, jaką jest przebudowa ulicy Pogodnej, zyskała dobrą opinię w oczach oceniających. Pozwoli to na szybszą jej realizację, a zwolnione w ten sposób środki przeznaczymy na inne potrzeby inwestycyjne w Świdnicy – mówi prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

Cieszę się, że pomimo braku współpracy ze strony miasta, udało się pozyskać środki na tę inwestycję. Zwiększy ona atrakcyjność terenów inwestycyjnych, co przełoży się na nowe miejsca pracy. A to cieszy mnie szczególnie – komentuje Murdzek.

***

Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu otwarte zostały oferty firm zainteresowanych wykonaniem przebudowy kilometrowego odcinka ulicy Pogodnej. Wszystkie oferty okazały się jednak sporo droższe, niż szacowali świdniccy urzędnicy. Najdroższa z nich, złożona przez STRABAG, rozmija się z miejskim kosztorysem o około 3 miliony. Najtańsza oferta opiewa na ponad 5,5 mln złotych, a więc blisko 500 tys. więcej niż miasto planowało wydać.

Inwestycja dotyczy budowy nowej drogi, która udrożni ulicę Pogodną. Towarzyszyć jej będzie ścieżka pieszo-rowerowa, która połączy Zawiszów z terenami przy ul. Pogodnej. Wybudowane też zostaną nowe sieci i oświetlenie. Skomunikuje to tereny inwestycyjne, ale także działki miejskie, które miasto będzie chciało w jak najszybszej przyszłości przeznaczyć pod zabudowę jednorodzinną. Będzie to także duże wsparcie dla właścicieli ogródków działkowych, pracowników MZEC oraz pracowników i wolontariuszy schroniska dla zwierząt – wyjaśnia Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu.

Jeszcze w tym roku przy ulicy Pogodnej ma powstać fabryka niemieckiej spółki Ideal Automotive. – Fabryka stanie na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park i zajmie ok. 27 400 m kw. Realizacja inwestycji rozpocznie się w kwietniu br., a jej zakończenie zaplanowano na IV kwartał tego roku – dodaje Dzwonkowska.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułAwaria państwowych stron i serwisów. Urzędy sparaliżowane
Następny artykułPierwsze kroki na rynku pracy? Młodzież poznała ofertę pracodawców