Strona główna 0_Slider Miliony dotacji na remont Pogodnej od wojewody

Miliony dotacji na remont Pogodnej od wojewody

25

Ponad trzy miliony złotych z rządowego programu wsparcia lokalnej infrastruktury drogowej trafią do Świdnicy. Wniosek o dofinansowanie przebudowy ulicy Pogodnej znalazł się na liście zadań zatwierdzonych przez wojewodę dolnośląskiego. Sukcesem chwalą się miejscy urzędnicy, a także poseł i były prezydent Wojciech Murdzek.

fot. UM Świdnica

Celem rządowego programu jest rozwój lokalnej infrastruktury drogowej w celu poprawy dostępności komunikacyjnej dla przedsiębiorców i społeczności lokalnych, powiązanie lokalnych ośrodków gospodarczych z centrami regionalnymi i krajowymi, a także poprawa bezpieczeństwa na drogach lokalnych. W 2018 roku na realizację programu trafi 500 mln złotych z budżetu państwa, z czego 30 milionów trafi do dolnośląskich samorządów.

12 czerwca ogłoszono listę 12 projektów, które otrzymają środki z puli rozdzielonej przez wojewodę Pawła Hreniaka. Wśród nich znalazł się wniosek złożony przez świdnickich urzędników, który uzyskał poparcie byłego prezydenta Świdnicy, posła Wojciecha Murdzka. – Inwestycje podjęte przed laty w naszym mieście, pozytywnie wpłynęły na jego rozwój. Podejmowaliśmy działania, aby atrakcyjność terenów inwestycyjnych była jak najwyższa. Jednym z takich zabiegów była troska o drogi prowadzące do tych terenów – pisał do wojewody Murdzek.

Obecnie znów stajemy przed taką potrzebą. W mieście potrzeba nowych inwestorów, co wiąże się z potrzebą podjęcia działań zachęcających do inwestowania. Dlatego w szczególności pragnę prosić o pozytywną decyzję w sprawie dróg zwiększających atrakcyjność kolejnych terenów inwestycyjnych w Świdnicy – apelował były włodarz miasta.

Nie wiadomo, czy to apel posła, czy raczej – jak zapewniają miejscy urzędnicy – dobrze przygotowany przez miasto wniosek o dofinansowanie sprawił, że szacowany na 4,3 mln złotych projekt znalazł się na wysokim, trzecim miejscu i na jego realizację trafi niemal 3,1 mln złotych. – W połowie kwietnia do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego został złożony wniosek przygotowany przez pracowników Urzędu Miejskiego. Od początku mieliśmy dobry odzew z Urzędu, nasz wniosek był wysoko oceniony pod względem merytorycznym. Jest to efekt bardzo dobrej pracy urzędników Wydziału Inwestycji Miejskich, których tym razem wsparli pracownicy Wydziału Dróg i Infrastruktury Miejskiej. Bardzo się cieszę, że tak ważna inwestycja, jaką jest przebudowa ulicy Pogodnej, zyskała dobrą opinię w oczach oceniających. Pozwoli to na szybszą jej realizację, a zwolnione w ten sposób środki przeznaczymy na inne potrzeby inwestycyjne w Świdnicy – mówi prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

Cieszę się, że pomimo braku współpracy ze strony miasta, udało się pozyskać środki na tę inwestycję. Zwiększy ona atrakcyjność terenów inwestycyjnych, co przełoży się na nowe miejsca pracy. A to cieszy mnie szczególnie – komentuje Murdzek.

***

Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu otwarte zostały oferty firm zainteresowanych wykonaniem przebudowy kilometrowego odcinka ulicy Pogodnej. Wszystkie oferty okazały się jednak sporo droższe, niż szacowali świdniccy urzędnicy. Najdroższa z nich, złożona przez STRABAG, rozmija się z miejskim kosztorysem o około 3 miliony. Najtańsza oferta opiewa na ponad 5,5 mln złotych, a więc blisko 500 tys. więcej niż miasto planowało wydać.

Inwestycja dotyczy budowy nowej drogi, która udrożni ulicę Pogodną. Towarzyszyć jej będzie ścieżka pieszo-rowerowa, która połączy Zawiszów z terenami przy ul. Pogodnej. Wybudowane też zostaną nowe sieci i oświetlenie. Skomunikuje to tereny inwestycyjne, ale także działki miejskie, które miasto będzie chciało w jak najszybszej przyszłości przeznaczyć pod zabudowę jednorodzinną. Będzie to także duże wsparcie dla właścicieli ogródków działkowych, pracowników MZEC oraz pracowników i wolontariuszy schroniska dla zwierząt – wyjaśnia Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu.

Jeszcze w tym roku przy ulicy Pogodnej ma powstać fabryka niemieckiej spółki Ideal Automotive. – Fabryka stanie na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park i zajmie ok. 27 400 m kw. Realizacja inwestycji rozpocznie się w kwietniu br., a jej zakończenie zaplanowano na IV kwartał tego roku – dodaje Dzwonkowska.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • szary obywatel

  Tak a drugi żłobek to tez pan Murdzek stawiał, schronisko dla zwierzat tez on. No i oczywiście piękny skwer na Wałowej to rownież jego zasługa, ale kompromitacja…

  • GlosGlos

   Człowiek nie samym skwerem żyje, co ludziom po skwerze jak w garach i żołądku pusto…

   • Perun

    Chyba Tobie. Ja jadłem.

  • Marek Ko

   Skwer na Wałowej i schronisko to nie przypadkiem budżet obywatelski? Do schroniska po wyborach jedynie dołożyliście kasy aby było bardziej wypasione.

  • BA

   No i wymyślił. Proszę cytat, gdzie i kiedy Murdzek pochwalił się powyższymi osiągnięciami? Następny wredny wpis. Co z was za ludzie?

   • Perun

    Obawiałem się, że nie zrozumiesz: szary obywatel użył ironii. Nie ma za co. Miłego dnia.

 • Cuba Libre

  Czyli Murdzek jednak wystartuje z wyborach…. Rozpoczęła się kampania wyborcza.

  • AnkaH

   ano

 • JAcenty

  No kurde, panisko. Wygląda na to, że szeregowy poseł rozdziela kasę na projekty drogowe. Wojewoda nieważny, projekt nieważny, bez poparcia Pana Posła nic w tym kraju się nie dzieje. Faktycznie kampania wyborcza się zaczęła. Pan Poseł przyczepia się gdzie tylko może…

  • BA

   Wyjątkowo wredny komentarz, bo poseł może sporo “wychodzić”. Jak nic nie napisze ze skromności, to marny poseł, bo nic nie robi. Jak napisze, to “przyczepia się”. ?Warto coś dla was robić? Zawsze źle.

   • JAcenty

    Cytuję: “Cieszę się, że pomimo braku współpracy ze strony miasta, udało się pozyskać środki na tę inwestycję. Zwiększy ona atrakcyjność terenów
    inwestycyjnych, co przełoży się na nowe miejsca pracy. A to cieszy mnie
    szczególnie – komentuje Murdzek. ” Przyganiał kocioł garnkowi.
    Jeśli to nie jest wredna wypowiedź to ja jestem prezes PiS

    • BA

     A co w tym jest wrednego? Nie wiesz jak prezydentka lubi sobie przywłaszczać czyjeś sukcesy? W odróżnieniu od ciebie napisał prawdę.

     • Perun

      Cytuję za artykułem: “(…) 12 czerwca ogłoszono listę 12 projektów, które otrzymają środki z puli
      rozdzielonej przez wojewodę Pawła Hreniaka. Wśród nich znalazł się
      wniosek złożony przez świdnickich urzędników, który uzyskał poparcie
      byłego prezydenta Świdnicy, posła Wojciecha Murdzka. (…)” i drugi cytat: “(…) Nie wiadomo, czy to apel posła, czy raczej dobrze przygotowany przez
      miasto wniosek o dofinansowanie sprawił, że szacowany na 4,3 mln złotych
      projekt znalazł się na wysokim, trzecim miejscu i na jego realizację
      trafi niemal 3,1 mln złotych. – Cieszę się, że pomimo braku
      współpracy ze strony miasta, udało się pozyskać środki na tę inwestycję.
      Zwiększy ona atrakcyjność terenów inwestycyjnych, co przełoży się na
      nowe miejsca pracy. A to cieszy mnie szczególnie – komentuje Murdzek. (…)”.
      Widać wyraźnie, że pan Murdzek wyszedł przed szereg, napiął wątłą pierś i niczym Zagłoba powiedział: To dzięki MNIE słońce wschodzi!

     • JAcenty

      Wiesz, jest taki komentarz, który tu pasuje jak ulał: przyczepiło się coś do okrętu i krzyczy PŁYNIEMY!

     • Perun

      To prawda, ale starałem się to ubrać w bardziej oględne słowa.

     • BA

      A pamiętasz dotacje na Katedrę?. Też była wychodzona przez innych, po czym BMS wystosowała pismo, w którym zabiega także. I tak sprytnie przypisuje się zasługi. Tu jest podobnie.

     • JAcenty

      Masz rację, potwierdzam, przyznaję bez bicia. Dotacja została przyznana staraniem wielu różnych osób, w tym również Pana Posła. Cieszę się, że katedra będzie remontowana, zresztą zawsze twierdziłem że to nasze wspólne dobro. No ale jeden dobry uczynek nie czyni wiosny.

     • BA

      Nie jest to jeden uczynek, tylko wiele, tyle,że do tej pory nie chwalił się. No to oczywiście wychodzi na to, że nic nie robi. Bo komu chce się to naprawdę zbadać? Tak jak niektórzy tutaj wypisują swoje wersje, nieprawdziwe i krzywdzą.

     • Violetta Ostrowska

      Ha,ha,ha…

     • JAcenty

      Twój komentarz czcigodna BA jest również wyjątkowo wredny. W przeciwieństwie do Ciebie (zauważ że napisałem ‘Ciebie’ z dużej litery, taka kindersztuba dla ubogich) nigdy nie ukrywałem mojej ‘sympatii’ dla Pana Posła.

  • Perun

   Nie dziwota, panie. W tej partii jest inny szeregowy poseł, któremu się rząd i prezydent na baczność melduje:)).

   • JAcenty

    Na baczność nie, bo to nieładnie wygląda jak ktoś przewyższa szeregowego posła. Właściwa pozycja na audiencji u tego posła to jest pozycja na kolanach.

    • Perun

     Nie pisz nic o kolanach. To teraz drażliwy i bolesny temat.

     • JAcenty

      No tak, teraz pan szeregowy poseł ma problem z kolanem i piętą…

     • Perun

      Pięta została poddana ekstrakcji. Została bolesna ranka, ale kurwizja stosuje już medialne plastry przeciwbólowe – rozejdzie się z 500+.