Strona główna Wydarzenia Świdnica Awaria państwowych stron i serwisów. Urzędy sparaliżowane

Awaria państwowych stron i serwisów. Urzędy sparaliżowane

0

W godzinach porannych doszło do poważnej awarii najważniejszych rządowych stron i serwisów. Nie działa Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK), a także System Rejestrów Państwowych. To oznacza problemy z załatwieniem wielu spraw urzędowych.

Jak poinformowało przed godziną 10 Ministerstwo Cyfryzacji, „dziś od godzin porannych niedostępne są serwisy Obywatel.gov.pl, Pz.gov.pl, Cepik.gov.pl, Epuap.gov.pl. Niedostępne są także systemy SRP, CEPiK oraz ePUAP”. W odpowiadającym za te systemy Centralnym Ośrodku Informatyki powołany został sztab kryzysowy. – Specjaliści starają się możliwie jak najszybciej przywrócić wszystkie funkcjonalności – mówi w rozmowie z PAP rzecznik ministerstwa Karol Manys. Przyczyny awarii wciąż nie są znane. Nie wiadomo też, czy awaria jest efektem ataku hakerskiego.

Pewne jest to, że niedostępność kluczowych serwisów państwowych wpływa na pracę lokalnych urzędów. Bez działającego systemu CEPiK kierowcy nie załatwią swoich spraw w wydziale komunikacji świdnickiego starostwa. – Wydział pracuje normalnie, jednak nie jest możliwe załatwienie spraw wymagających dostępu do systemu – mówi Piotr Dębek ze starostwa powiatowego.

Z kolei bez Systemu Rejestrów Państwowych – za jego pomocą którego urzędnicy wprowadzają dane do bazy PESEL i Rejestru Dowodów Osobistych oraz Rejestru Stanu Cywilnego – sparaliżowana została praca m.in. świdnickiego USC. Nie można bowiem złożyć wniosku o wydanie dowodu osobistego czy aktu urodzenia.

/PAP, opr. mn/

Poprzedni artykułCzesi na świdnickim jarmarku
Następny artykułMiliony dotacji na remont Pogodnej od wojewody