Strona główna 0_Slider Rusztowania wewnątrz i na zewnątrz. Ruszają prace w katedrze

Rusztowania wewnątrz i na zewnątrz. Ruszają prace w katedrze

10

Trwa rozstawianie rusztowań wokół ołtarza głównego w świdnickiej katedrze pw. św. Stanisława i św. Wacława. Ma to związek z pracami konserwatorskimi, na realizację których parafia otrzymała niedawno pokaźne dotacje.

W połowie maja ogłoszono listę dolnośląskich zabytków, które otrzymają środki z puli 5,5 mln złotych rozdzielanych przez wojewodę. Wśród 64 zaakceptowanych wniosków o dotację, znalazły się cztery z powiatu świdnickiego. Największa kwota zostanie przeznaczona na prace w świdnickiej katedrze, gdzie przeprowadzona zostanie konserwacja polichromii na sklepieniu i ścianach prezbiterium. Wysokość dofinansowania to 1,5 mln złotych.

To nie jedyne środki, jakie wspomogą w tym roku renowację świątyni. W lutym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozytywnie oceniło wniosek dotyczący wykonania prac konserwatorskich, restauratorskich i naprawy konstrukcji przy elewacjach prezbiterium (etap II). Tym samym parafia otrzymała 500 tys. złotych.

Z kolei w maju katedralna parafia otrzymała 145 tys. złotych z budżetu miasta. Środki z tej dotacji trafią na wykonanie prac przy kamiennej posadzce w Dolnej Kaplicy Mariackiej.

Jak informują świdniccy duchowni, stawianie rusztowań umożliwiających wykonanie prac konserwatorskich w prezbiterium może potrwać do 3 tygodni. W tym czasie msze w dni powszednie będą odprawiane w kaplicy Matki Bożej Świdnickiej, a w niedziele w kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W kwietniu 2016 roku proboszcz katedry, ks. Piotr Śliwka twierdził, że na prace konserwatorskie w świątyni potrzeba 60 milionów złotych.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułWesprzyj pasjonatów, dorzuć się do festiwalu organowego!
Następny artykułBurmistrz Świebodzic z absolutorium