Strona główna 0_Slider Wesprzyj pasjonatów, dorzuć się do festiwalu organowego!

Wesprzyj pasjonatów, dorzuć się do festiwalu organowego!

2

Brzmienie instrumentów, które wyszły z jego pracowni, zachwycają melomanów z całego świata. Można je usłyszeć m.in. w świdnickim Kościele Pokoju. W tym roku przypada 215 rocznica urodzin znakomitego organmistrza ze Świdnicy – Christiana Schlaga. Pasjonaci muzyki organowej prowadzą zbiórkę na trzecią edycję festiwalu jego imienia.

Dlaczego warto dorzucić się do festiwalu?

Brzmieniem organów Schlaga porywamy publiczność już siedem lat. Zaczęło się w grudniu 2011 r. koncertem w kościele świętego Józefa w Świdnicy. To już wtedy malutki romantyczny instrument przyciągnął tak wielu słuchaczy, że publiczność szczelnie wypełniła barokowy kościółek. Pół roku później monumentalna katedra świdnicka rozbrzmiewała muzyką organową w wykonaniu gości z całego świata.

Ku naszej wielkiej radości, w następnych latach symfoniczne organy Schlaga w Kościele Pokoju w Świdnicy zostały gruntownie odrestaurowane. Był to dla nas impuls, by poszerzyć działania – w 2016 r. zorganizowaliśmy I Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga na siedmiu różnych instrumentach wytwórni Schlag i Synowie w czterech różnych miastach.

Rok 2018 to trzecia edycja Festiwalu Schlaga, a zarazem dwieście piętnasta rocznica urodzin założyciela firmy, Christiana.

Świętujemy zatem 215 urodziny wybitnego świdniczanina. Obchody te powinny być huczne, bo i rocznica niebagatelna! Aby tak się stało, potrzebujemy wsparcia i zaangażowania osób, którym bliska jest idea popularyzacji muzyki klasycznej oraz kulturowego dziedzictwa Świdnicy. Dziewiętnastowieczna Świdnica była miejscem, w którym spotykali się bogaci kupcy oraz wędrowcy różnych nacji, prężnie rozwijał się przemysł – nic dziwnego, że również firma organmistrzowska Schlaga przeżywała wówczas złoty okres. Było to typowe zjawisko tamtego czasu. Rozpoznawalność marki, dzięki wysokiej jakości jej organów, trwa do dziś. Instrumenty znane są na całym świecie.

Koncerty organizowane w ramach Festiwalu są wyjątkowym przeżyciem, spotkaniem z żywą muzyką, z żywymi ludźmi. Dla niektórych słuchaczy jest to prawdziwe katharsis. Dla innych praktyka uważności. Dla jeszcze innych – szczególny czas w ciągu tygodnia.

Dla nas to najważniejszy punkt w roku. Zwieńczenie całorocznej pracy. Prawdziwe Święto Muzyki. Pozwól organom zabrzmieć!

Zuzanna Bator, Fundacja Chorda Auxit

Zbiórka prowadzona jest na platformie zrzutka.pl. KLIKNIJ!

Organizatorzy potrzebują 10 450. Jest już 2 816 zł.

Możesz zapalić świeczkę na torcie dla Schlaga, wpierając festiwal już dziś!

Organy Christiana Schlaga w świdnickim Kościele Pokoju: