Strona główna Wydarzenia Świebodzice Burmistrz Świebodzic z absolutorium

Burmistrz Świebodzic z absolutorium

0

Po raz dwunasty burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu. Podczas sesji absolutoryjnej podsumowano też ukończone, trwające i planowane w najbliższym czasie inwestycje.

Wyniki dotyczące 2017 roku są bardzo dobre i świadczą nie tylko o stabilnej sytuacji finansowej, ale o rozsądnym, a jednocześnie prorozwojowym stylu zarządzania miastem. Zadłużenie Gminy Świebodzice na dzień 31 grudnia 2017 roku to zaledwie 17 mln zł – co stanowi 19,32 % całego budżetu – mówi Agnieszka Bielawska-Pękala ze świebodzickiego magistratu.

To jasno pokazuje, że stan finansów gminy nie budzi najmniejszych zastrzeżeń – podkreślał podczas wtorkowej sesji absolutoryjnej przewodniczący komisji rewizyjnej, Zbigniew Opaliński.

Burmistrz Bogdan Kożuchowicz, dziękując za głosowanie, zaznaczył, że takie wyniki to efekt prowadzonej od lat polityki finansowej i inwestycyjnej. – W tym roku poziom inwestycji osiągnie pułap blisko 20 mln zł. Jesteśmy w czołówce rankingów przygotowywanych przez opiniotwórcze instytucje. Działania nakierowane na zrównoważony rozwój miasta są od początku moim priorytetem i to jest kierunek, którego będę się nadal trzymał – zapewnił burmistrz.

W tym roku świebodziczanie będą się mogli cieszyć z wielu nowych inwestycji. – To przede wszystkim będąca na finiszu budowa Centrum Przesiadkowego, ścieżek rowerowych, inteligentnych przystanków (tzw. niska emisja); budowa Klubu Seniora czy rewitalizacja ulicy Krasickiego (zadanie 2-letnie). Mieszkańcy Osiedla Piastowskiego już korzystają z nowo wybudowanej ulicy Królowej Elżbiety, a mieszkańcy ul. Zamkowej cieszą się z nowych dróg i chodników. Jesienią pojawi się nowy, czwarty autobus komunikacji miejskiej, co pozwoli na uruchomienie drugiej linii. Wkrótce rozpoczną się też prace związane z rewitalizacją i budową obszarów zielonych na terenie całego miasta – wylicza Bielawska-Pękala.

Działania w ramach tzw. niskiej emisji wyniosą ponad 7,4 mln złotych, natomiast na rewitalizację obszarów zdegradowanych trafi ponad 5,7 mln złotych.

/UM Świebodzice, opr. mn/