Strona główna 0_Slider Zbliża się Święto Granitu Strzegomskiego. Sprawdź, kto zagra!

Zbliża się Święto Granitu Strzegomskiego. Sprawdź, kto zagra!

0

Coma, Ray Wilson i Big Cyc będą gwiazdami tegorocznego Święta Granitu Strzegomskiego. Trzydniowa impreza rozpocznie się dokładnie za miesiąc, 22 czerwca.

Święto wywodzi się z Dni Ziemi Strzegomskiej, które organizowane były w Strzegomiu od lat powojennych. Pierwotnie nazywały się Świętem Dnia Pokoju, następnie na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych Dniem Zwycięstwa i Wyzwolenia Strzegomia, aby od roku 1978 przyjąć swoją nazwę: Dni Ziemi Strzegomskiej.

Ponieważ okolice Strzegomia słyną z bogatych złóż granitu i bazaltu – materiałów mających zastosowanie w budownictwie, kamieniarstwie nagrobkowym i rzeźbiarstwie, jak również z profesjonalnych zakładów zajmujących się obróbką kamienia, w dniu 6 września 2003 r. w Strzegomiu odbył się I w Polsce Festyn Kamieniarski zorganizowany z inicjatywy Pracodawców Branży Kamieniarskiej Ziemi Strzegomskiej, Urzędu Miejskiego w Strzegomiu i Redakcji dwumiesięcznika branży kamieniarskiej „Świat Kamienia”.

W roku 2011 połączone zostały dwa wydarzenia kulturalne, tj. Dni Ziemi Strzegomskiej i Festyn Kamienia, przybierając wspólną nazwę: Święto Granitu Strzegomskiego.

Jakie atrakcje czekają na gości strzegomskiego święta w tym roku? Oprócz licznych koncertów, w dniach 22-24 czerwca odbędą się warsztaty kamieniarskie, turniej rycerski, gra miejska “Strzegom-Ekomiasto”, biegi dziecięce oraz bieg miejski – Strzegomska Dwunastka.

/Strzegomskie Centrum Kultury, opr. mn/