Strona główna 0_Slider Za przejazd autobusem zapłacisz zbliżeniowo

Za przejazd autobusem zapłacisz zbliżeniowo

5

Już wkrótce pasażerowie świdnickiej komunikacji miejskiej będą mogli korzystać z nowego udogodnienia, jakie znajdzie się na pokładzie autobusów MPK. Przewoźnik zamontuje nowoczesne kasowniki-biletomaty, dzięki którym za przejazd będzie można zapłacić kartą.

Do tej pory podróżni mogli kupować bilety w tradycyjnych punktach sprzedaży, w stacjonarnych automatach biletowych ustawionych na przystankach, przez aplikację na telefon moBilet lub u kierowcy. W ostatnim przypadku wiąże się to jednak z dopłatą, a sprawa komplikuje się w sytuacji, gdy zapomnimy zabrać ze sobą „drobnych”. Mieszkańcy poruszającymi się miejskimi autobusami zyskają niedługo kolejną możliwość zapłaty za przejazd, która może pomóc rozwiązać problem kolejek po bilet u kierowców.

Jeszcze w tym miesiącu do miasta ma dotrzeć sześć spośród dziewięciu autobusów Solaris Urbino zamówionych przez MPK Świdnica w 2017 roku. Na pokładzie każdego z nich zainstalowane zostaną urządzenia stanowiące połączenie kasownika i automatu biletowego. Dodatkowo przewoźnik postanowił, że do końca maja po jednym urządzeniu tego typu znajdzie się też w każdym autobusie obsługującym pasażerów ze Świdnicy oraz gmin Świdnica i Marcinowice.

Inwestycja o wartości nieco ponad 100 tysięcy złotych została sfinansowana z własnych środków MPK. W wyniku przetargu do świdnickich autobusów trafią nowoczesne urządzenia rzeszowskiej firmy R&G, które pozwalają na skasowanie biletu papierowego kupionego w kiosku i pozwalają na dokonanie opłaty za przejazd zbliżeniowo w systemach paypass oraz payWave – tłumaczy Witold Tomkiewicz, rzecznik spółek miejskich.

Po raz pierwszy w naszych autobusach zostanie zainstalowane urządzenie, w którym można kupić bilet, ale się go nie dostanie. Po wybraniu na ekranie dotykowym właściwego biletu, wystarczy zbliżyć kartę, by opłacić przejazd. Cała operacja nie powinna trwać dłużej, niż włożenie papierowego biletu w szczelinę kasownika, a potwierdzenie transakcji będzie mógł odczytać na specjalnym urządzeniu kontroler, który nie będzie dysponował pełnymi danymi karty a jedynie czterema ostatnimi cyframi numeru karty, który porówna z kartą osoby kontrolowanej – wyjaśnia z kolej prezes MPK, Tomasz Kurzawa.

Kasowniki-biletomaty będą przyjmowały zapłatę za przejazd we wszystkich trzech strefach obsługiwanych przez autobusy MPK z uwzględnieniem przysługujących pasażerowi ulg. Nie będzie można zapłacić w nich za bilet czasowy albo miesięczny.

/MPK Świdnica, opr. mn/