Strona główna 0_Slider Sztokholmski chór zaśpiewa w świdnickim Kościele Pokoju

Sztokholmski chór zaśpiewa w świdnickim Kościele Pokoju

2

Maria Magdalena Kammarkör – chór kameralny parafii ewangelickiej św. Marii Magdaleny w Sztokholmie wystąpi 11 maja w Kościele Pokoju. 35 śpiewaków prezentuje utwory sakralne i świeckie z różnych epok. To w większości ludzie zajmujący się śpiewem w wolnym czasie.

Niektórzy z nich mają wykształcenie muzyczne, inni wykonują zawody zupełnie niezwiązane z muzyką. Śpiewają na nabożeństwach w swojej parafii, ale także występują z wieloma koncertami z orkiestrą i a capella, w Szwecji i za granicą. Przed trzema laty nagrali swoją najnowszą płytę „Rosa Mystica” ze współczesną muzyką skandynawską, a także z utworami Purcella, Rheinbergera i Stanforda. Zespół prowadzi prof. Mats Nilsson, profesor dyrygentury chóralnej z Królewskiej Wyższej Szkoły Muzycznej w Sztokholmie, były dyrektor muzyczny Sydney Philharmonia Choirs.

To pierwsze tournée tego chóru w Polsce: będzie występował 10 maja w kościele św. Barbary w Krakowie i 12 maja w katedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. – Wielu melomanów uczęszcza regularnie na koncerty tego chóru: ma on swoją wyrobioną markę na scenie muzycznej Sztokholmu. Decyzja o występie w Kościele Pokoju wzięła się głównie stąd, że jest to znane mi miejsce, ponieważ przez większą część życia mieszkałem we Wrocławiu. Byłem tu między innymi na koncertach w ramach festiwalu Wratislavia Cantans – opowiada Szymon Rudzki, były student prof. Matsa Nilssona w klasie dyrygentury chóralnej. – Czasami wspomagam sekcję tenorów i także w czasie tego wyjazdu będę śpiewał. Nie należę do chóru, ale biorę udział w pojedynczych projektach.
W Świdnicy usłyszymy m.in. „The woman with the alabaster box” Arvo Pärta. Wybitny współczesny estoński kompozytor muzyki chóralnej i instrumentalnej tak powiedziało swojej muzyce: „Odkryłem, że wystarczy mi, gdy pięknie zagrana jest pojedyncza nuta. Ona sama, albo cichy rytm, albo moment ciszy – przynoszą mi wytchnienie. Zapraszamy po to wyciszenie do Kościoła Pokoju: początek koncertu o g. 18, wstęp wolny.

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Świdnicy