Strona główna 0_Slider Jest wyrok Sądu Dyscyplinarnego w sprawie byłego prezesa Sądu Okręgowego w Świdnicy

Jest wyrok Sądu Dyscyplinarnego w sprawie byłego prezesa Sądu Okręgowego w Świdnicy

12

Wina była nieumyślna, kary nie będzie. Sąd Apelacyjny w Poznaniu rozpatrzył wniosek Rzecznika Dyscyplinarnego w sprawie byłego już prezesa Sądu Okręgowego w Świdnicy Anatola Gula i dzisiaj wydał wyrok.

Przypomnijmy, rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych sędzia Marek Hibner, który skierował wniosek do sądu dyscyplinarnego wyjaśnił, że „zarzut dotyczy nieujawnienia wszystkich składników majątkowych w oświadczeniach”. Sprawa dotyczy oświadczeń majątkowych z lat 2013-2015 i niewykazania w nich papierów wartościowych. Została zapoczątkowana po analizach oświadczeń majątkowych sędziego, którą prowadziło Centralne Biuro Antykorupcyjne.

– W 2016 roku CBA prowadziło postępowanie, ale nie dopatrzyło się żadnego przestępstwa, natomiast stwierdzili, że są nieprawidłowości w wypełnianiu oświadczeń – mówi sędzia Agnieszka Połyniak, rzeczniczka prasowa Sądu Okręgowego w Świdnicy. – Ponieważ nasze oświadczenia mają to do siebie, ze nikt do końca nie wie, jak je wypełniać i co należy wpisać, w związku z tym zwracają nam je co roku, żeby wyjaśnić, dopisać, sprecyzować to co zostało zawarte. Co roku dostajemy dodatkowe instrukcje. CBA nie dopatrzyło się przestępstwa. O sprawie został poinformowany Sąd Apelacyjny oraz minister sprawiedliwości.

Prezes w lutym 2017 roku na ręce ministra złożył wyjaśnienia. – I stwierdził, że nie ma sprawy, on nie będzie żądał wszczęcia postępowania dyscyplinarnego. Tyle było ze strony ministerstwa. Natomiast rzecznik uznał, że będzie postępowanie wszczynał. Jestem zaskoczona przywoływaniem tej sprawy jako ewentualnego powodu odwołania. Nikt niczego pod dywan nie zamiatał, minister o wszystkim wiedział. Sprawa nie dotyczy ostatnich dni czy nawet miesięcy, ma grubo ponad rok  – dodaje sędzia Połyniak.

Dzisiaj zapadł wyrok. – Sąd Dyscyplinarny uznał za winnego sędziego Anatola Gula tego, że składając prezesowi Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu w trybie określonym w artykule 87 w Ustawie o ustroju sądów powszechnych oświadczenie o swoim stanie majątkowym, określającym stan majątkowy na dzień 31 grudnia 2013 roku, nie dochował należytej staranności przy jego wypełnianiu 17 stycznia 2014 roku, przez  co nieumyślnie nie wykazał papierów wartościowych o nieustalonej wartości. Przyjmując, że jest to czyn mniejszej wagi tj. popełnienia przewinienia służbowego i za to odstąpił od wymierzenia kary. Identycznie brzmi wyrok ws. oświadczeń z dwóch kolejnych lat, 2014 i 2015 roku – mówi sędzia Elżbieta Fijałkowska, rzeczniczka Sądu Apelacyjnego w Poznaniu.

Sędzia Anatol Gul nadal będzie mógł orzekać. Zarówno jemu, jak i rzecznikowi dyscyplinarnemu przysługuje prawo do odwołania się od wyroku. Uzyskanie komentarza byłego prezesa w tej sprawie było niemożliwe, sędzia przebywa na urlopie wypoczynkowym.

Prezes Sądu Okręgowego Anatol Gul został powołany przez obecnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę 11 kwietnia 2016 roku.Odwołanie przyszło 13 lutego 2018 roku z datą 12 lutego 2018. Od wczoraj p.o. prezesa jest dotychczasowy wiceprezes Dariusz Pająk.

/asz/

Poprzedni artykułUczą kobiety samoobrony
Następny artykułTriumf młodych siatkarek z „szóstki”