Strona główna 0_Slider Gimnazjaliści rozpoczęli egzaminacyjny maraton

Gimnazjaliści rozpoczęli egzaminacyjny maraton [FOTO]

0

Około 400 uczniów świdnickich gimnazjów rozpoczęło dziś trzydniową sesję egzaminów. Pierwszego dnia młodzież zmierzyła się z przedmiotami humanistycznymi – historią, wiedzą o społeczeństwie i językiem polskim.

W tym roku w Świdnicy do egzaminów gimnazjalnych przystępuje 357 uczniów oddziałów gimnazjalnych szkół podstawowych, 62 uczniów oddziałów gimnazjalnych niepublicznych szkół podstawowych oraz 12 uczniów Katolickiego Niepublicznego Gimnazjum. Dziś punktualnie o godzinie 9.00 gimnazjaliści rozpoczęli pisanie egzaminu, który swoim zakresem obejmował wiedzę z historii i wiedzy o społeczeństwie, a następnie o godzinie 11.00 młodzież sprawdziła swoją wiedzę z języka polskiego.

Trwający godzinę test z historii i WOS-u zawierał 25 pytań, a 20 z nich to zadania z historii. Wszystkie były zamknięte – uczeń sam musiał wybrać prawidłową odpowiedź z zaproponowanych w arkuszu. Zawierał również pytania typu prawda-fałsz. Budowa katedr, wojna secesyjna, filozofia Jeana-Jacques Rousseau, Władysław Łokietek i Bolesław Krzywousty – takich m.in. tematów dotyczyły zadania w teście z historii i wiedzy o społeczeństwie podczas środowego egzaminu gimnazjalnego.

W teście z języka polskiego, na napisanie którego przeznaczono półtorej godziny, uczniowie musieli m.in. zmierzyć się z charakterystyką postaci literackiej. – Uważam, że sprawdzian był całkiem łatwy i poradziłem sobie z nim raczej całkiem dobrze i mam nadzieję, że cała reszta sobie równie dobrze poradziła – mówi Krystian Wychowanek uczący się w Szkole Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Świdnicy. – Historia trudna, polski łatwy, jak zawsze, bo tam do tekstu są pytania, czyli część zamknięta była prosta, ale charakterystyka postaci była najtrudniejsza. Każdy mógł sobie wybrać postać, jaką chciał charakteryzować. Był na przykład Zbyszko z Bogdańca. Ogólnie postaci, które postawiły sobie w życiu jakiś cel i kierowały się swoimi najważniejszymi wartościami w wyborze celu życiowego – opowiadają  Bartek Malik, Wiktor Kochaniak, Kamila Urban i Kuba Szałęga, uczniowie tej samej szkoły.

Jutro kolejne egzaminy, tym razem związane częścią matematyczno-przyrodniczą, a w piątek 20 kwietnia uczniowie sprawdzą swoje umiejętności językowe. Wyniki egzaminu gimnazjalnego otrzymają 15 czerwca. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum, ale nie określa się minimalnego wyniku, jaki zdający powinien uzyskać. Egzaminu gimnazjalnego nie można zatem nie zdać, ale wyniki są jednak istotne, bo stanowią część kryterium przy przyjęciu do szkoły ponadgimnazjalnej.

Marta Bułgajewska
praktyka studencka

/Źródła archiwum Swidnica24.pl, CKE, www.wspolczesna.pl/

Poprzedni artykułWyrzucali stare meble z czwartego piętra
Następny artykuł1,5 mln złotych dla Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach