Strona główna 0_Slider Zmasowane kontrole po zawiadomieniach mieszkańców

Zmasowane kontrole po zawiadomieniach mieszkańców

17

Po wizytach radnych na terenie świdnickiej firmy produkującej opakowania pojawili się kontrolerzy z Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska i straży pożarnej. Obie instytucje zostały zawiadomione przez mieszkańca dzielnicy Kraszowice.

Jak już informowaliśmy, firma IGOPAK, założona i prowadzona przez świdniczan zgłosiła wniosek o zgodę na rozbudowę zakładu przy ul. Bystrzyckiej o dodatkową halę. Mimo że firma przedstawiła wszystkie konieczne zaświadczenia oraz decyzję środowiskową, mieszkańcy, wspierani przez radnego Krzysztofa Lewandowskiego uznali, że zakład stwarza dla nich zagrożenie i jest źródłem uciążliwości. Wystosowali 200 jednakowo brzmiących protestów, które opracował radny.

Zagrożeń ani uciążliwości ze strony zakładu nie dopatrzyli się radni z Komisji Rozwoju Gospodarczego i Infrastruktury, którzy wizytowali IGOPAK 9 marca. Wszyscy zgodnie podkreślali, że firma jest nowoczesna, skrupulatnie przestrzega przepisów i nie jest źródłem żadnych uciążliwości. Te informacje zostały zawarte w protokole z posiedzenia komisji.

Na tym jednak kłopoty firmy zatrudniającej blisko 200 osób nie skończyły się. Od wczoraj trwa kontrola prowadzona przez Państwową Straż Pożarną. – Otrzymaliśmy zawiadomienie od jednej z mieszkanek. Do zawiadomienia był dołączony protest mieszkańców – mówi Janusz Pączka, szef prewencji świdnickiej komendy PSP. Od wczoraj z zakładem zapoznaje się i prowadzi ćwiczenia każda zmiana świdnickiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej. – Już po wczorajszych ćwiczeniach mogę stwierdzić, że zakład nie stwarza żadnych zagrożeń. W procesie produkcji nie wykorzystuje się łatwopalnych materiałów, nie ma tu lakierni, nie przechowuje się tutaj żadnych niebezpiecznych chemikaliów, nie są przekraczane także normy hałasu. Drogi pożarowe są wyznaczone  w należyty sposób, nie brakuje punktów poboru wody – wylicza Janusz Pączka i dodaje, że również planowana rozbudowa przewiduje właściwe zabezpieczenie pożarowe. – Zakład spełnia wszystkie wymagania. Informacje o zagrożeniach nie mają żadnego uzasadnienia w rzeczywistości – zapewnia strażak.

Na terenie firmy kontrolę prowadzi również Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. – Musimy udowadniać, że nie jesteśmy wielbłądem. Nie możemy zajmować się pracą – mówi z rozgoryczeniem Grzegorz Rośkowicz, prezes zarządu IGOPAKu.

Prezydent Świdnicy, do której należy wydanie decyzji ws. zgody na rozbudowę zakładu, dotychczas nie skomentowała sytuacji. Czas na wydanie decyzji upływa z końcem marca 2018 roku.

/asz/

Poprzedni artykułRecytatorskie zmagania pod skrzydłami Pegaza
Następny artykułSzkoła Muzyczna doczekała się remontu. Efekty już widać [FOTO]