Strona główna Kultura Recytatorskie zmagania pod skrzydłami Pegaza

Recytatorskie zmagania pod skrzydłami Pegaza

0

,,Ballada’’ Wisławy Szymborskiej, ,,Wielka księga Pippi’’ Astrid Lindgren, ,,Który skrzywdziłeś’’ Czesława Miłosza to tylko kilka z wielu utworów wybranych i zaprezentowanych przez zdolnych wykonawców podczas dzisiejszych eliminacji miejskich konkursu recytatorskiego ,,Pegazik’’. Repertuar był różnorodny i niełatwy, ale młodzi miłośnicy poezji poradzili sobie świetnie.

Świdnicki Ośrodek Kultury był organizatorem eliminacji miejskich XXIII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego ,,Pegazik’’. W recytatorskich zmaganiach w dwóch kategoriach ,,młodsi’’ oraz ,,starsi’’ wzięli udział uczniowie klasy IV, V, VI SP, a także klasa VII SP i uczniowie II i III klas gimnazjum. W kategorii ,,młodsi’’uczestniczyło 21 recytatorów ze świdnickich szkół podstawowych i 16 wykonawców w kategorii ,,starsi’’, wśród których byli również uczniowie szkół gimnazjalnych.

Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: Małgorzata Braniecka, wieloletni dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury, Violetta Sobczak, harcmistrzyni, skarbnik komendy hufca ZHP w Świdnicy oraz Wanda Karaśkiewicz, poetka.

Już po wysłuchaniu 21 prezentacji jury postanowiło wyróżnić nagrodami książkowymi następujących wykonawców:

1. Agata Hruszowiec, SP 4 w Świdnicy,
2. Krystian Tobiasz, SP 6 w Świdnicy,
3. Daria Kwiecińska, SP 8 w Świdnicy,
4. Martyna Słobodzian, SP 105 w Świdnicy

Oraz nagrodzić równorzędnymi nagrodami książkowymi i tym samym awansować do eliminacji powiatowych konkursu ,,Pegazik’’ 4 uczestników:
1. Maja Mikosik, Społeczna SP w Świdnicy,
2. Hanna Wełna, SP 105 w Świdnicy,
3. Krzysztof Giza, SP 1 w Świdnicy,
4. Liwia Żak, SP 1 w Świdnicy

Następnie po zaprezentowaniu wybranych wierszy przez 16 recytatorów w kategorii ,,starsi’’ wyróżniono:
1. Natalię Wiatrowską, SP 4 w Świdnicy,
2. Wiktorię Gołuch, SP 6 w Świdnicy,
3. Olimpię Pijanowską, SP 8 w Świdnicy,
4. Annę Galicką SP 8 w Świdnicy
A nagrodzono i awansowano do dalszego etapu eliminacji:
1. Wiktorię Ziębę, SP 8 w Świdnicy,
2. Kacpra Sowę, SP 2 w Świdnicy,
3. Sandrę Suchojad, Społeczna SP w Świdnicy

Jury podziękowało także opiekunom artystycznym, którzy przez swoją pracę i zaangażowanie promują literaturę wśród dzieci i młodzieży. – W grupie liderów było dużo osób, które można by było wyróżnić, ale trochę mało było nagród do wręczenia, a my byśmy więcej osób chciały wyróżnić. Niestety, regulamin konkursu ogranicza – przyznaje pani Violetta Sobczak, będąca w składzie jury.

Wśród nagrodzonych znalazła się Liwia Żak, która zaprezentowała utwór ,, Bajka o drewnianej głowie’’ Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, która przyznaje, że nie ma ulubionych wierszy, ani poetów. – Staram się dobierać wiersze, którymi potrafię się bawić i które wyzwalają pozytywną energią. Pytana o swoje plany na przyszłość zdradza: – Przede wszystkim nie spocząć na laurach, nawet jeśli się wygra i spocznie na laurach, to tak, jakby i tak się przegrało.

Poezja to moja pasja od jakichś 10 lat, a mam 15. Recytowałem wiersze i różne teksty od najmłodszych lat, zawsze mnie to interesowało i zawsze lubię zgłębiać ten sens poezji, doszukiwać się drugiego dna w literaturze, wierszach. Moi ulubieni poeci to Sławomir Mrożek i Witold Gombrowicz – wylicza nagrodzony w kategorii ,,starsi’’ Kacper Żak.  zaprezentował dziś wiersz Czesława Miłosza ,,Który skrzywdziłeś’’. – Zawsze wolę sam szukać sobie wierszy i to takich, w których się dobrze czuję. A pytany o przyszłość: – XVII Liceum Ogólnokształcące im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu, profil teatralny, później wybieram się na PWST.

Eliminacje powiatowe konkursu ,,Pegazik’’ będą mieć miejsce 22 i 23 marca w sali lustrzanej Świdnickiego Ośrodka Kultury. 22 marca – kategoria „młodsi’’, a 23 marca- kategoria ,”starsi’’.

Marta Bułgajewska
praktyka studencka

Poprzedni artykułOdnowią budynek w Rynku. Przeniesie się tu Informacja Turystyczna
Następny artykułZmasowane kontrole po zawiadomieniach mieszkańców