Strona główna 0_Slider Odnowią budynek w Rynku. Przeniesie się tu Informacja Turystyczna

Odnowią budynek w Rynku. Przeniesie się tu Informacja Turystyczna

13

Zaniedbany i opuszczony budynek stojący na świdnickim Rynku wreszcie doczeka się gruntownego remontu. Po jego zakończeniu, na parterze ulokuje się Informacja Turystyczna, natomiast kolejne piętra zostaną udostępnione organizacjom pozarządowym. Przebudowa może pochłonąć ponad 3,5 mln złotych.

Wybudowany w latach 1975-1980 budynek, stanął w miejscu wyburzonej historycznej zabudowy. Przez lata swoje siedziby miały w nim redakcje lokalnych mediów, później pojawiły się tu biura poselskie i senatorskie oraz prywatne firmy. Na parterze przez długi czas funkcjonowały księgarnia i restauracja. Dziś pod adresem Rynek 39-40 działa jedynie jeden lokal gastronomiczny. Pusta jest większość pomieszczeń na trzech kondygnacjach budynku. Dla wielu nie do przyjęcia były bardzo wysokie koszty ogrzewania.

Kamienica ma odżyć dzięki zbliżającej się modernizacji, która obejmie zarówno zniszczoną elewację, jak również wnętrza. Starania o rozpoczęcie remontu trwają już kilka lat. Na początku 2016 roku miejscy radni zgodzili się przeznaczyć 80 tys. złotych na przygotowanie projektu adaptacji obiektu na Centrum Wspierania Inicjatyw.

Chcemy, by parter został przeznaczony na Informację Turystyczną. Obecna siedziba to ciasne pomieszczenie bez żadnego zaplecza, gdzie nie ma szans na właściwą obsługę turystów. Ponadto część powierzchni może zostać przeznaczona na stworzenie galerii dla lokalnych artystów i nie chodzi tu o wystawy, ale o miejsce, gdzie będą mogli sprzedawać swoje prace. Natomiast pozostała część budynku zostanie zagospodarowana przez organizacje pozarządowe, dla których już brakuje miejsca w centrum przy ulicy Długiej 33 – wyjaśniała prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

W lutym 2018 roku ogłoszono, że Świdnica uzyskała 6,5 mln złotych unijnego dofinansowania na rewitalizację miejskich przestrzeni. W skład tego projektu weszła przebudowa ulicy Siostrzanej oraz kwartału pomiędzy Rynkiem a ulicą Siostrzaną, ale także wspomniany remont budynku Rynek 39-40. Dzięki pozyskaniu tych środków miejscy urzędnicy mogli ogłosić przetarg na wykonanie przebudowy.

Obecnie trwają poszukiwania wykonawcy, chętnego do przeprowadzenia robót. W obiekcie, który będzie przystosowany do korzystania przez osoby niepełnosprawne, zostanie też zamontowana winda. W planach jest także budowa przyłącza do miejskiej sieci ciepłowniczej. Remont ma się zakończyć w maju 2019 roku.

/mn/

Poprzedni artykułStypendia i nagrody dla sportowców
Następny artykułRecytatorskie zmagania pod skrzydłami Pegaza