Strona główna 0_Slider Szkoła Muzyczna doczekała się remontu. Efekty już widać

Szkoła Muzyczna doczekała się remontu. Efekty już widać [FOTO]

0

Na razie Szkoła Muzyczna I stopnia im. Ludomira Różyckiego w Świdnicy przypomina wielki plac budowy. Niemniej jednak w budynku zaszło wiele zmian, a prace zbliżają się już ku końcowi. Placówka doczekała się remontu i termomodernizacji dzięki projektowi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Świdnicka instytucja zmienia się nie do poznania za kwotę blisko 3 mln zł.

Świdnicka Szkoła Muzyczna znalazła się wśród 139 placówek artystycznych, w których realizowany jest projekt Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod nazwą „Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych państwowych placówek szkolnictwa artystycznego w Polsce”. Wartość ogólnopolskiego projektu to kwota 501,4 mln zł, z czego 409 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków UE. Nadzór nad remontami w placówkach w całym kraju prowadzi Centrum Edukacji Artystycznej z Warszawy.

Dla szkoły muzycznej w Świdnicy to jeden z największych remontów od momentu przejęcia budynku w 1992 roku. Przez te ponad 25 lat poza drobnymi, koniecznymi naprawami, świdnicka placówka zyskała nowy dach. Remont przeprowadzony był w 2014 roku.

Trwające od końca września ubiegłego roku prace remontowe skupiają się na termomodernizacji zabytkowego budynku. Remont realizuje firma INTRABUD Spółka z o. o ze Świebodzic. Zakres prac jest ogromny. Ocieplane są podłogi najniższej kondygnacji, poddasza oraz połaci dachowej. Remont dotyczy także wymiany okien i drzwi zewnętrznych. Nowe oprawy zyskały witraże. Zmieniane jest również centralne ogrzewanie na ekologiczne i oszczędne. Wykonywana jest wentylacja pomieszczeń. W szkole wymieniana jest także instalacja elektryczna i montowane jest nowe oświetlenie w technologii LED. Większość prac prowadzonych jest we wnętrzu obiektu.– Termomodernizacja dotyczy obiektu wpisanego w ewidencję zabytków, stąd nie można było prowadzić żadnych prac na zewnątrz budynku i ingerować w historyczną elewację – mówi dyrektor szkoły Beata Bartko-Kozieł.

Na czas remontu szkoła skorzystała z gościnności III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. – Prace są na zaawansowanym etapie i szkoła szykuje już do powrotu. Ma on nastąpić 3 kwietnia. Termin ten nie oznacza całkowitego zakończenia remontu. Będą w niej nadal realizowane prace. Nie mniej nie przeszkadzają one w funkcjonowaniu szkoły w budynku – tłumaczy dyrektorka.

Przy okazji termomodernizacji szkoła postarała się o środki na dodatkowe prace. – Uzyskaliśmy około 100 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na instalacje do internetu i do monitoringu. Dodatkowe fundusze otrzymaliśmy także na remont wejścia i balkony. Staramy się także o pieniądze na remont łazienki – dodaje Beata Bartko-Kozieł.

Koszt termomodernizacji wynosi 2 883 168,13 zł. Środki na realizację przedsięwzięcia pochodzą w 85% z budżetu UE, wkład własny został zagwarantowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – beneficjenta projektu, a zarazem organu prowadzący tą szkołę artystyczną.

Budynek przy ul. 8 Maja powstał w 1928 r. dla potrzeb ówczesnej Izby Przemysłowo – Handlowej, która miała w nim swoją siedzibę do 1945 r. Po wojnie Rosjanie zajęli obiekt dla potrzeb ich komendantury. Od 1956 roku do 1989 roku mieścił się tu Komitet Miejski Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. 26 lat temu budynek przejęła świdnicka szkoła muzyczna i funkcjonuje w nim do dziś.

/Tekst: AN/
/Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński/

Poprzedni artykułZmasowane kontrole po zawiadomieniach mieszkańców
Następny artykułCo robić w przypadku utraty karty płatniczej?