Strona główna 0_Slider Świdniccy seniorzy i młodzież zbudują międzypokoleniową więź

Świdniccy seniorzy i młodzież zbudują międzypokoleniową więź [FOTO]

1

Twórcze rozmowy, warsztaty i spotkania mają przede wszystkim pokonywać bariery pokoleniowe i budować długotrwałą relację opartą na wzajemnym zrozumieniu i szacunku. Rusza nowy międzypokoleniowy świdnicki program „Edukacja do starości”.

Projekt przygotowała i koordynuje Regionalna Koalicja na Rzecz Zdrowego Starzenia się, do której należy w sumie 15 podmiotów, w tym z powiatu świdnickiego – Uniwersytet Trzeciego Wieku w Świdnicy, Społeczna Akademia Nauk Wydział Zamiejscowy w Świdnicy, Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa w Świdnicy, Starostwo Powiatowe w Świdnicy, miasto i gmina Świdnica, Marcinowice, Żarów, Strzegom i Świebodzice.

Świdnicki projekt „Edukacji do starości” nazywa się „Nawzajem sobie potrzebni”. Zachowując prawa autorskiego projektu dr Walentyny Wnuk, na kanwie którego powstał, opracowaliśmy własne założenia organizacyjne. Sam program jest odpowiedzią na potrzeby demograficzne – z racji starzejącego się społeczeństwa i ciągle jeszcze istniejącego zjawiska wykluczenia, a także braku właściwego dialogu międzypokoleniowego – tłumaczyła prezes UTW w Świdnicy Krystyna Lasek, koordynująca świdnicki projekt, który właśnie dziś w sali widowiskowej I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy został zainaugurowany.

Celem przedsięwzięcia jest tworzenie pozytywnego obrazu starości. – Inicjatywa skoncentrowana jest na budowaniu takich postaw u dzieci i młodzieży, które pokażą im, że starość może być pogodna, radosna, pełna zadowolenia, aktywna i zdrowa – mówi Krystyna Lasek. Program będzie realizowany w 19 placówkach oświatowych z Bielawy, miasta i gminy Dzierżoniów, gminy Marcinowice oraz miasta i gminy Świdnica. – Każda instytucja opracowała założenia organizacyjne dotyczące częstotliwości, tematyki, miejsca i formy realizacji programu – wyjaśniała koordynatorka i wyraziła uznanie dla zaangażowanych w projekt dyrektorów placówek oświatowych, nauczycieli i seniorów-edukatorów.

Świdnicki program będzie realizowany od marca do czerwca. – Tematyka będzie bardzo ciekawa i różnorodna. W planach są warsztaty plastyczne, muzyczne, rękodzieło, taneczne i fotograficzne. Nie zabraknie spotkań z lokalnymi artystami, rzeźbiarzami, z poezją, z baśnią, ale też z historią naszej gminy. Program ma pokazać dzieciom i młodzieży wartość i potencjał ludzi starszych. Seniorom natomiast pozwoli na podzielenie się swoją mądrością życiową i spełnienie takich potrzeb jak – użyteczności, szacunku, uznania, przynależności i właściwego miejsca w życiu społecznym – dodała.

/Tekst: AN/
/Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński/

Poprzedni artykułŚwiętuj Dzień Kobiet z CINEMA 3D w Świdnicy! [ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU]
Następny artykułRadni: zamiast na gazetę, lepiej dać na komunikację dla uczniów