Strona główna 0_Slider Radni: zamiast na gazetę, lepiej dać na komunikację dla uczniów

Radni: zamiast na gazetę, lepiej dać na komunikację dla uczniów

19

Czy świdnickie dzieci i młodzież będą mogli korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej? Z taką propozycją wyszli radni ze Świdnickiego Forum Rozwoju. Skąd wezmą na ten cel pieniądze? Mają się one znaleźć po zlikwidowaniu dwutygodnika samorządowego, wydawanego obecnie przez Miejską Bibliotekę Publiczną, którego istnienie wywołuje wiele pytań i kontrowersji. Sceptycznie do pomysłu darmowych przejazdów podchodzi prezes MPK Świdnica.

Zgodnie z pomysłem radnych, z darmowych przejazdów mogłyby korzystać dzieci w wieku od 4 do 7 lat, oraz młodzież do 15. roku życia, uczęszczająca do szkół podstawowych i wciąż istniejących klas gimnazjalnych. Do przejazdu miejskimi autobusami wystarczyłaby ważna legitymacja szkolna. Samo złożenie projektu uchwały ma być na razie pierwszym krokiem ku dyskusji na temat darmowej komunikacji miejskiej dla najmłodszych mieszkańców Świdnicy. – Jesteśmy otwarci na dyskusję, w której będą mogli brać udział wszyscy zainteresowani, a dzięki ostatecznemu projektowi zyskają wszyscy świdniczanie – zapewnia Marcin Paluszek ze Świdnickiego Forum Rozwoju.

Według wiceprzewodniczącego świdnickiej Rady Miasta, już ponad 60 miast w Polsce wprowadziło podobne rozwiązanie. Wśród nich znajduje się Kraków, Łódź, Gdańsk, Konin, czy też Tychy. Chwali przy tym ideę stojącą za pomysłem. – Jest to działanie prorodzinne, dzięki któremu rodziny nie będą musiały wydawać pieniędzy na bilety dla dzieci. To także sposób na promocję transportu publicznego, a także na edukowanie najmłodszych mieszkańców, którzy uczyliby się samodzielności – wylicza z kolei radny Marek Marczewski. Podkreśla przy tym, że zachęcenie do jeżdżenia miejskimi autobusami mogłoby wpłynąć na zmniejszenie ruchu aut, a tym samym – do zmniejszenia korków i emisji zanieczyszczeń.

Samorządowcy mają też pomysł na sfinansowanie darmowych przejazdów. – Nie będzie to duży wydatek dla miasta. Szacujemy, że potrzeba na ten cel około 250 tys. złotych – mówi Paluszek, wskazując, że mniej więcej tyle samo ma wynosić koszt dwutygodnika miejskiego wydawanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną. To gazeta nazywana przez niektórych opozycyjnych radnych „tubą propagandową”, przygotowaną w związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi. – W dobie powszechnego dostępu do informacji, wydawanie pieniędzy na gazetę samorządową jest zbędne. Koszt drukowania gazet cały czas rośnie, jest to więc studnia bez dna – dodaje radny ze ŚFR.

Do pomysłu przedstawionego przez działaczy Świdnickiego Forum Rozwoju nie jest przekonany prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Świdnicy, Tomasz Kurzawa. Był on zaskoczony, że złożony przez radnych projekt nie został z nim skonsultowany. Zwrócił też uwagę na fakt, że MPK Świdnica obsługuje linie autobusowe przebiegające przez kilka gmin. Tym samym wprowadzenie nowego cennika połączeń powinno odbywać się za zgodą i wiedzą samorządów tych gmin.

Projekt uchwały o darmowych przejazdach może trafić pod dyskusję już podczas najbliższej sesji Rady Miasta. – Mamy poparcie kilku radnych, ale musimy poczekać na efekt końcowy w postaci głosowania – wyjaśnia Marczewski. Działacze ŚFR będą też apelować do pozostałych radnych oraz prezydent Świdnicy, Beaty Moskal-Słaniewskiej, by dobro dzieci postawili ponad samorządową gazetą.

***

Przypomnijmy, pierwszy numer samorządowego dwutygodnika ukazał się 16 lutego 2018 roku. Wtedy też wystartował powiązany z nim portal internetowy. Był to zaskakujący i błyskawiczny debiut, biorąc pod uwagę wcześniejsze deklaracje rzecznik prasowej świdnickiego Urzędu Miasta. Jeszcze na początku lutego projekt czasopisma miał się znajdować na „etapie konsultacji”. Prace nad nowym pismem były już znacznie bardziej zaawansowane. Kompletowany miał być chociażby zespół redakcyjny. Jeszcze wcześniej wykonano stosowne kroki w sprawie zarejestrowania samorządowego dwutygodnika. – Wniosek o rejestrację czasopisma oraz portalu internetowego został złożony przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy w dniu 18 stycznia 2018 roku – tłumaczyła Agnieszka Połyniak, rzecznik Sądu Okręgowego w Świdnicy.

Aby nowa gazeta mogła się ukazać, a portal – wystartować, Miejska Biblioteka Publiczna skorzystała z niezbyt znanego przepisu prawa prasowego. Zgodnie z art. 20 pkt. 4 ustawy, „wydawanie dziennika lub czasopisma można rozpocząć, jeżeli organ rejestracyjny nie rozstrzygnął wniosku o rejestrację w ciągu 30 dni od jego zgłoszenia.” Nie czekano więc dłużej na decyzję sądu. W zamian skorzystano z pierwszej możliwej okazji, by rozpocząć wydawanie gazety. Jeden dzień wcześniej i wydawca – Miejska Biblioteka Publiczna – złamałby prawo. Zgodnie z art. 45 prawa prasowego groziłaby za to grzywna w wysokości kilku tysięcy złotych.

Sporo pytań dotyczyło kwestii finansowania nowej gazety, w tym wielkiej akcji promocyjnej zapowiadającej pierwszy numer pisma. Na billboardach ustawionych przy ulicach wylotowych ze Świdnicy na początku lutego pojawiło się pytanie „Czyja jest Świdnica?”. Akcją promocyjną zdziwieni byli miejscy radni. Według przewodniczącego świdnickiej Rady Miasta Jana Dzięcielskiego, wydawanie środków na ten cel jest niepotrzebne i niezasadne. Wątpliwości zgłosili także samorządowcy ze Świdnickiego Forum Rozwoju oraz członkowie świdnickiego koła partii .Nowoczesna.

Równie tajemnicza pozostaje kwestia zatrudnienia redakcji czasopisma. – Biblioteka nie zwiększyła zatrudnienia w związku z rozpoczęciem wydawania nowego produktu, biuletynu informacyjnego – zapewniała dyrektor MBP, Ewa Cuban. Największym problemem okazała się jednak sprawa środków przeznaczonych na wydawanie gazety. W budżecie miasta na 2018 rok przy wydatkach w ramach zadań statutowych znalazła się pozycja dotycząca wydawania gazety samorządowej. Jednakże nie wskazano dokładnej kwoty przeznaczonej na to zadanie.

/mn/

 • Obi von Kenobi ;-)

  a może zamiast na dzieci może lepiej dać księdzu na tacę, albo na wychodek dla milusińskich 😉

  • aleksandra

   Zamilknij wreszcie pleciugo,bo zawsze takie durnoty wypisujesz,że szkoda tego kawałka strony dla ciebie.Weź się do jakiejś fizycznej roboty,może ci się polepszy.

   • Obi von Kenobi ;-)

    a pewnie, najlepiej zamknąć wszystkie te “zdradzieckie mordy” i tylko wierzyć w TVPis.
    Fizyczna robota? – może wygoń tam cały KK z “przewodnią siłą narodu” 😉

    • aleksandra

     Ile żółci może się zmiescić w jednym człowieku…Smutne.A słowo “merytorycznie” ma swoje znaczenie.I obowiązuje w dwie strony.Merytorycznie rozmawia się używając racjonalnych argumentów .Polecam.To prostsze i przyjemniejsze niż ciągłe ujadanie.

     • Obi von Kenobi ;-)

      “Cierpliwości … użyj Mocy. Pomyśl.”
      :-))

     • Domi9

      Taaaa, a twój poprzedni komentarz był za to BARDZO merytoryczny 😀

 • Matylda

  Przejazdy za darmo, basen za darmo, lodowisko za darmo i może jeszcze teatr i kino też za darmo. I wychowamy społeczeństwo któremu wszystko się należy za darmo. Tera każde stowarzyszenie i partia wniosą projekty “wszystko za darmo”. Zbliżają się przecież wybory. Radny wyliczył że trzeba 250 tys. i że można zabrać kasę która jest na wydawanie gazety. A na innym portalu przeczytałam że na gazetę jest 75 tys. Ktoś tu liczyć nie umie.

  • Obi von Kenobi ;-)

   ” Cóż, istnieje, rozpowszechniony jest typ człowieczy skłonny do mniemania, że zawsze i wszędzie należy mu się wygodne życie na koszt publiczny. W ostatnich czasach ta odmiana ludzka rozmnożyła się niepokojąco, przynajmniej u nas. ”
   taki cytacik

 • omg

  Bilet+

 • Mareczek

  Zaskakujące się jak te kilka osób nie zauważa wywalania publicznych pieniędzy na promocję Pani Prezydent tuż przed wyborami, jak nie widzi łamania przepisów i wikłania dyrektorów publicznych placówek ale też pewnie dyrektorów referatów w urzędzie a próbują wyśmiewać naprawdę dobry pomysł.

 • Katarzyna Borek

  Panie Paluszek! Cieszę się, że w końcu odważył się Pan mówić to, co może nie podobać się obecnej władzy i Prezydentowej – głośno i publicznie. Oby tak dalej. Mam nadzieję, że nie odpuści Pan kwestii nowej tuby prezydentowej. Wątpię, czy BMS zgodzi się na darmowe bilety i zlikwiduje tubę propagandową. A to oznacza, że jeżeli na prawdę walczy Pan o dobro mieszkańców, to wystąpicie – Pan i Pana koledzy z obecnej koalicji popierającej Prezydentową. Pan już wie, że nie po drodze Wam z nią:)

  • Obi von Kenobi ;-)

   Ciekawe, że cieszą cię skoki na prezydent przed wyborami, a potem „tulenie „ się do władzy. Ciekawe czy zdążył się w młodzieńcu rozwinąć kręgosłup 😜

   • Mareczek

    To prawda Paluszek z Marczewskim stali za większością pomysłów Cesarzowej i ręka w rękę z czerwonymi pchali uchwały a teraz przed wyborami przypomnieli sobie o niezależności. Troszkę takie świdnickie dzieci kwiaty, bez kręgosłupa i w sumie bez znaczenia.

 • Alojzy

  KAMPANIĘ CZAS ZACZĄĆ! DO BOJU!

 • henryk

  Niedługo wybory i każdy orze jak tylko może.

  • Obi von Kenobi ;-)

   to i tak ciebie nie usprawiedliwia 😉

  • Krzysiek

   Ktoś kiedyś nawet sto milionów obiecywał 😀 Kampania swoje prawa ma.

 • Politolog z Katowic

  Bełkot i demagogia z tymi darmowymi autobusami, radny Paluszek wystrzelał się ze swoich pomysłów szybciej niż kadencja się skończyła tej RM. Odejdźcie z Panem Marczewskim z tego Frontu Jedności Narodowej w RM skupionego wokół prezydentki to będziecie wiarygodni. Nie jesteście bo nie odejdziecie, Pan Marczewski szybciej poleciał by z wieży jako jej szef (no może nie dosłownie). Tyle w temacie.

 • Rafał

  komuna wraca….