Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Tradycje Stołu Wielkanocnego w Marcinowicach, jarmarki w Pszennie i w Strzegomiu, warsztaty malowania pisanek w Świdnicy, widowisko taneczne „A w karcmicce grają” w Teatrze Miejskim, Wielka Rapsodia Świdnicka w Klubie Bolko, Wystawa Psów Rasowych w Świebodzicach czy Otwarte Mistrzostwa Polski WKA WFMC Kick Boxing. Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.  

„A w karcmicce grają” w Teatrze Miejskim

W piątek 23 marca o godz. 17.30 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury zaplanowano widowisko taneczne „A w karcmicce grają” w reżyserii Marii i Wojciecha Skiślewiczów. Na scenie po raz pierwszy w nowym programie zaprezentują się Zespół Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” oraz Zespół Ludowo-Estradowego „Mokrzeszów”.

W góralskiej karczmie spotykają się Polacy, Słowacy i Węgrzy. Podczas wspólnej biesiady bawią się, śpiewają, żartują, no i tańczą. Iskry idą spod butów, bo wszyscy chcą pokazać od najbardziej efektownej strony tańce narodowe kraju, z którego pochodzą, a jednocześnie popisać się własną sprawnością i talentem. Ta przyjacielska rywalizacja gwarantuje widzom spektakl barwny i urozmaicony – zapowiadają organizatorzy.

Bilety w cenie 5 zł – można kupić TUTAJ.

Zbiórka krwi w Świdnicy

W sobotę 24 marca na świdnickim Rynku zaplanowano zbiórkę krwi. Krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa będzie czekał na dawców od 9.00 do 13.00.

Wystawa Psów Rasowych w Świebodzicach

Związek Kynologiczny w Polsce Oddział w Wałbrzychu zaprasza na kolejną Krajową Wystawę Psów Rasowych CWC Świebodzice. 63. już edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 24 i 24 marzec w Hali Sportowo-Widowiskowej, przy ul. Mieszka Starego 6 w Świebodzicach. Bilety wstępu – 5zł (ulgowy), 10 zł (normalny).

Dzień autyzmu w Galerii Świdnickiej

Świdnickie obchody Dnia Świadomości Autyzmu odbędą się w Galerii Świdnickiej 24 marca od godz. 12.00 do 14.00.

Jajcowanie z zespołem „Jubilat”

Po raz piąty Zespół Pieśni i Tańca „Jubilat” wspólnie ze Świdnickim Ośrodkiem Kultury zaprosiły najmłodszych mieszkańców Świdnicy do „jajcowania”. Galeria Fotografii na świdnickim Rynku zamieni się w barwną pracownię w sobotę 24 marca w godz. od 10.00. Na warsztaty obowiązywały zapisy. Niestety nie ma już wolnych miejsc.

Warsztaty malowania pisanek

Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy również przygotował warsztaty malowania pisanek. Zajęcia zaplanowano w sobotę, 24 marca  w godz. od 11.00 do 13.00 w byłym gimnazjum nr 1 (obecnie Szkoła Podstawowa nr 4), ul. Mieczysława Kozara-Słobódzkiego 21. Lista uczestników jest już niestety zamknięta.

Jarmark w gminie Świdnica

Doroczny Jarmark Wielkanocny odbędzie się 24 marca od godz. 13.30 w sali Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika na ul. Wrocławskiej 15 w Pszennie. Pisanki, kraszanki, ozdoby wielkanocne i regionalne wyroby zaprezentuje w sumie 24 wystawców z gminy Świdnicy, zaprzyjaźnionych gmin i Czech.– Celem corocznego jarmarku jest promowanie lokalnych i regionalnych tradycji, zwyczajów i dziedzictwa kulturowego związanego ze Świętami Wielkanocnymi. Promowanie efektów twórczości manualnej w środowisku lokalnym oraz przypomnienie i utrwalenie tradycji. Dlatego też każdego roku zwracamy uwagę, by asortyment prezentowany na jarmarku nawiązywał do symboli i tradycji Świąt Wielkiej Nocy. W gronie wystawców nie zabraknie stołu wielkanocnego z partnerskiej gminy Żukowo, na którym gospodynie prezentować będą przysmaku kuchni kaszubskiej – informuje dyrektor GOKSiR Krzysztof Jas.

Mecz piłkarski w Świdnicy

Na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świdnicy 24 marca zaplanowano mecz IV ligi piłkarskiej: Polonia-Stal Świdnica – Bielawianka Bielawa. Rozgrywki rozpoczną się o godz. 15.00.

Mecz piłki ręcznej w Świdnicy

Mecz I ligi piłkarzy ręcznych: ŚKPR Świdnica – Czuwaj Przemyśl już w sobotę, 24 marca. Początek spotkania w hali na Zawiszowie o godz. 18.00. Wstęp – 5 zł.

Otwarte Mistrzostwa Polski WKA WFMC Kick Boxing w Świdnicy

Duża gratka czeka na fanów sportów walki. W niedzielę, 25 marca hala Zawiszów będzie areną Otwartych Mistrzostw Polski WKA WFMC Kick Boxing i Otwartego Pucharu Polski Taekwon-do ITF HQ Korea/UITF. Zawody, którą wspiera Fundacja Tara i jej ambasador – mistrz świata WKA Marcin Różalski będą też miały aspekt charytatywny. Licytacje i cegiełki zasilą konto Mariusza Cendrowskiego, boksera, olimpijczyka z Sydney, wielokrotnego amatorskiego mistrza Polski i zawodowego mistrza świata organizacji TWBA. Mistrzostwa zaplanowano w godz. od 9.30 do 20.00.

Breakdance na Wielkiej Rapsodii Świdnickiej

24 marca w Klubie Bolko w Świdnicy piąta odsłona Wielkiej Rapsodii. Zbliżające się wydarzenie pozwoli zagłębić się w kolejny z filarów hip-hopu: breakdance. Na uczestników turnieju czeka 700 zł w puli nagród. Podkłady zagra DJ Markowy a sędziować będą: Baran, założyciel dwóch ekip: Sweeping Crow i Breaknuts, Bartek z ekipy Crate of Wax oraz Kamej również reprezentujący grupę Crate of Wax.

Wstępna rozpiska godzinowa
(godziny mogą ulec zmianie w zależności od ilości uczestników turnieju!)
13:00 – rozpoczęcie rejestracji uczestników / rozgrzewka
15:00 – rozpoczęcie turnieju breakdance
18:00 – finały / pokazy jurorów
19:00 – koncert Propatus

Na zakończenie imprezy wystąpi Propatus – świdnicka ekipa hip hop’owa, w skład której wchodzą Łoker (Pogromcy Każdej Ilości) oraz Ancientt & Marc The Drummer (muzyka x produkcja). Właśnie kończą produkcję pierwszego wspólnego projektu, który ukaże się jeszcze w tej połowie roku.

Do godziny 18.00 obowiązuje wstęp wolny. Osoby które pojawią się po tej godzinie będą musiały kupić bilet w cenie 10 zł.

Warsztaty wielkanocne w Galerii Świdnickiej

W Niedzielę Palmową, 25 marca, w Galerii Świdnickiej zostaną zorganizowane „Warsztaty Wielkanocne” dla dzieci. Organizatorzy pomogą dzieciom przygotować ozdoby świąteczne według własnego pomysłu. Specjalnie dla najmłodszych przygotowane zostaną figurki gipsowe: pisanki, zajączki, baranki oraz styropianowe jaja o wielkości 30 cm, które dzieci ozdabiać będą przeróżnymi technikami. Prace oczywiście autorzy zabiorą ze sobą do domu, by cieszyły oko przy świątecznym stole.

Tradycje Stołu Wielkanocnego w Marcinowicach

W XIV. edycji imprezy udział zapowiedziało ponad 60 wystawców. Największy jarmark wielkanocny w powiecie świdnickim rozpocznie się o godzinie 14.00 na terenie Szkoły Podstawowej w Marcinowicach, ul. Kolejowa 18 i potrwa do godziny 17.00.

Tradycje Stołu Wielkanocnego swoim zasięgiem obejmują całą Ziemię Świdnicką, Dolny Śląsk oraz partnerski powiat łowicki, kartuski, tatrzański, powiat Bergstrasse, a także Czeski Raj z miastem Jičin. – Tradycyjna kuchnia, ludowe obyczaje, wyjątkowe produkty, ale przede wszystkim wspaniali ludzie, którzy już od czternastu lat nas odwiedzają – to stanowi o wyjątkowości Tradycji Stołu Wielkanocnego – mówi wójt gminy Marcinowice Władysław Gołębiowski. – Z radością patrzę, jak przez czternaście lat impreza rozrasta się, nie tracąc jednocześnie swojego wyjątkowego, ciepłego, rodzinnego klimatu – dodaje.

W obu halach Szkoły Podstawowej w Marcinowicach pojawią się mieszkańcy z całego powiatu świdnickiego, którzy wpisują imprezę w swój świąteczny kalendarz. Od lat Tradycje Stołu Wielkanocnego odwiedzane są przez władze kościelne różnych wyznań. Wśród gości regularnie obecne są także władze rządowe, parlamentarzyści oraz samorządowcy z zaprzyjaźnionych gmin i powiatów.

Główna część wydarzenia, podczas którego prezentowane są potrawy przygotowane przez gminy partnerskie, rady sołeckie, koła gospodyń wiejskich, organizacje, szkoły, odbędzie się w hali głównej. W hali nr 2 na Kiermaszu Produktu Wielkanocnego natomiast zaprezentują się lokalni przedsiębiorcy, producenci i artyści.

Jarmark organizowany jest przy współpracy gminy Marcinowice, powiatu świdnickiego oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Marcinowicach.

Jarmark Wielkanocny w Strzegomiu

Po raz XX. Strzegom zapraszana na Jarmark Wielkanocny. Kiermasz z dekoracjami świątecznymi, regionalnym produktami, prezentacjami zespołów artystycznych, a także degustacją wielkanocnych wyrobów zaplanowano w niedzielę 25 marca w hali sportowej strzegomskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 13.00.

Kiermasz wielkanocny w Jaworzynie Śląskiej

W Niedzielę Palmową, 25 marca zaplanowano Jarmark Wielkanocny w Szkole Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej. Podczas imprezy odbędzie się uroczyste wręczenie nagród w Konkursie Wielkanocnym, a także zostanie rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszą aranżację stołu wielkanocnego oraz najsmaczniejsze, tradycyjne świąteczne potrawy. Nie zabraknie również kiermaszu wielkanocnych wyrobów. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 15.00.

/Zebrała: AN/

Poprzedni artykuł100 modelarzy walczyło o nagrody [FOTO]
Następny artykułII LO oficjalnie z nowym patronem i sztandarem [FOTO]