Strona główna Wydarzenia Świdnica 100 modelarzy walczyło o nagrody

100 modelarzy walczyło o nagrody [FOTO]

0

Modelarze zarówno z kraju, jak i zagranicy po raz kolejny zaprezentowali w Świdnicy swoje najlepsze prace. Publiczność oraz jury konkursu mieli okazję podziwiać aż 236 modeli. Kto znalazł się gronie laureatów?

XXII Międzynarodowy Konkurs Modeli Redukcyjnych „Świdnica Junior 2018” zorganizowano w ramach kontynuacji mikroprojektu Świdnicki Gryf – Trutnowski smok. Inicjatywę realizuje Miasto Świdnica przy współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury, a także Miastem Trutnow wraz ze Stowarzyszeniem „Trutnov – městoDRAKA”.

W tym roku w zmaganiach wzięło udział 100 modelarzy zrzeszonych i nie zrzeszonych z kraju i z zagranicy. Na starcie stanęli zawodnicy z 14 klubów modelarskich – (DOKiS)Dobrodzień, HarceK Żarów, Wrocławia (MDK Krzyki i KM Iskry), MCK Legnica, GOK Boronów, ZOKiR Złotoryja, MDK Świdnica, SKM „Skorpion”SP4, ZSB-E Świdnica, Stowarzyszenie „Żyć inaczej” Wrocław oraz modelarzy niezrzeszonych z Świebodzic, Dzierżoniowa i Wrocławia.

Modelarze w dniach 17 i 18 marca w Świdnicy zaprezentowali w sumie 236 w trzech kategoriach wiekowych – „młodzicy”, „juniorzy” oraz „seniorzy”. Według ilości wyróżnień i punktacji zespołowej na podium stanęły kluby – ZOKIR Złotoryja (I miejsce), MDK Świdnica (II miejsce) oraz DOKIS Dobrodzień (III miejsce).

Kto znalazł się w gronie laureatów? Nagrodę Świdnicki Gryf za najlepsze model  „W polskich barwach” otrzymał Szymon Mazur za model samolotu Spitfire Mk.IX. w malowaniu Dywizjonu 303. Nagrody „Trutnovski Smok” za najlepszy model  w „Czeskich barwach” otrzymali natomiast – Artur Markowski za model samolotu Spitfire Mk.IX, Karol Kupczyk za model Skoda 706 RTO + PRAGA UV 80. Puchar Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy za model pojazdu „W polskich barwach” otrzymał Wojciech Pankowski za pracę Sherman M4A4 Firefl.

W ramach rywalizacji, podobnie jak w poprzednich latach, zorganizowano Międzynarodowe Rodzinne Warsztaty Modelarskie. Wzięli w nich udział uczestnicy zajęć stałych z pracowni modelarstwa redukcyjnego wraz ze swoimi rodzicami. Warsztaty z modelarstwa plastikowego poprowadził Arkadiusz Walerowicz, a z modelarstwa kartonowego – Mateusz Grzelak, Absolwent Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy, laureat wielu konkursów modelarskich w kraju i zagranicą. Atrakcją zajęć były makiety czołgów zdalnie sterowanych autorstwa Marcina Matejko.

/oprac. AN/
/materiały: MDK Świdnica/