Strona główna 0_Slider II LO oficjalnie z nowym patronem i sztandarem

II LO oficjalnie z nowym patronem i sztandarem [FOTO]

1

Już się nie wahaj, idź do Banacha! – to hasło na potrzeby rekrutacji ukuła nauczycielka języka polskiego. Zarówno Elżbieta Badzioch-Zarzycka, jak i cała szkoła nareszcie może zamiast „dwójka”, czy „drugie” używać wdzięcznego, ale i zobowiązującego nazwiska nowego patrona liceum przy ul. Równej w Świdnicy. Podczas wzruszającej uroczystości szkoła oficjalnie przyjęła imię genialnego matematyka Stefana Banacha i odebrała z rąk Rady Rodziców sztandar.

W auli II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha zapełnione było każde miejsce. Na uroczystości pojawili się byli i obecni uczniowie, nauczyciele, rodzice, a także pozostający we wdzięcznej pamięci szkolnej społeczności dyrektorzy Zenon Michalczyk i Bogusław Wojskowicz. Nie zabrakło posłów ziemi świdnickiej, samorządowców ze starostą Piotrem Fedorowiczem i przewodniczącym Rady Powiatu Krzysztofem Sołtysem oraz prezesów Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południwo-Wschodnich Antoniego Jadacha i Karola Liwirskiego. Obecni byli również biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Waldemar Pytel oraz proboszcz parafii katedralnej ks. Piotr Śliwka, który poświęcił sztandar. Rangę wydarzenia podkreślały poczty sztandarowe I LO im. Jana Kasprowicza i III LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy.

II Liceum Ogólnokształcące od 27 lat było bezimienne, o czym przypomniał w swoim wystąpieniu obecny dyrektor, a zarazem absolwent szkoły, Jacek Iwancz. Imienia poprzedniego patrona narzuconego przez komunistyczne władze, nawet nie wymienił. Tym razem to cała szkoła zadecydowała o osobie, która ma się stać jej symbolem i wzorem dla uczniów. Nowy patron II LO został wybrany z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego. Wśród kandydatur byli m.in. Wanda Rutkiewicz i Leonardo da Vinci. Do wyboru profesora Banacha szczególnie zachęcali nauczyciele matematyki. Lwowski matematyk był osobą nie tylko ogromnie utalentowaną, ale również imponującą hartem ducha i determinacją. Urodzony w 1892 roku w Krakowie dzięki szczęśliwemu splotowi wydarzeń mimo nieukończonych studiów został jednym z filarów lwowskiej szkoły matematycznej, doktoryzował się i uzyskał tytuł profesorski, został członkiem Polskiej Akademii Nauk.  Był twórcą podstaw analizy funkcjonalnej, autorem ponad 60 prac naukowych. Zmarł w sierpniu 1945 roku w Krakowie. Jak podkreślał dyrektor Iwancz, ogromny talent Stefana Banacha szedł w parze z wielką kulturą i poczuciem humoru. A to, że wybór padł na matematyka, wcale nie jest przypadkiem. II LO przez dziesięciolecia budowało markę szkoły o niezwykle wysokim poziomie klas matematyczno-fizycznych. Przyczyniła się do tego wspaniała trójka profesorów: Jan Zegarłowski, Karol Grudziński i Leszek Stefański. To dzięki ich talentom pedagogicznym ze Świdnicy na dosłownie cały świat powędrowali uzdolnieni matematycy, informatycy, inżynierowie. 19 marca 2018 roku zmarł Leszek Stefański, zostawiając dawnych uczniów w wielkim smutku. Jego pamięć podczas uroczystości uczczono minutą ciszy, w szkole została wyłożona także księga kondolencyjna.

Decyzję szkolnej społeczności o wyborze Stefana Banacha na patrona oficjalnie zatwierdzili w październiku radni powiatu świdnickiego. Dzisiaj przewodniczący Rady Krzysztof Sołtys odczytał treść dokumentu. Na ręce dyrektora, nauczycieli i uczniów przedstawiciele Rady Rodziców przekazali nowy sztandar, do którego zostały wbite symboliczne gwoździe, ufundowane przez parlamentarzystów, samorządowców, dyrektorów szkoły, jedną z klas oraz absolwentów szkoły. Na finał uczniowie złożyli ślubowanie.

Uroczystość zakończyła trwające od poniedziałku Dni Banacha i długie starania o pozyskanie nowego patrona.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyńskiego

 

Poprzedni artykułCo? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń
Następny artykułPoświęcił się walce o ocalenie zabytku. Pożegnano Zdzisława Deutschmanna