Strona główna 0_Slider Blisko 400-letni obraz zdobi Kościół Pokoju

Blisko 400-letni obraz zdobi Kościół Pokoju [FOTO]

0

W pięknych wnętrzach Kościoła Pokoju w Świdnicy po raz pierwszy zaprezentowano niezwykły obraz z 1642 roku. Dzieło sztuki nosi nazwę „Ukrzyżowanie” i pochodzi z pierwszego ołtarza świątyni, powstałej jeszcze przed budową jednego z najważniejszych świdnickich zabytków. Okazją do zaprezentowania olejnego malowidła było nabożeństwo wielkopiątkowe.

„Ukrzyżowanie” przedstawia Chrystusa na krzyżu i osiem osób zebranych wokół niego. Dwa anioły, które unoszą się obok krzyża, zbierają krew z ran do kielichów. – Obraz nieznanego autora z 1642 roku został odnaleziony w tym kościele. W miejscu, w którym teraz jesteśmy, znajdowała się kiedyś tzw. „Boża chatka”, niewielki tymczasowy kościółek. Dopiero w 1657 roku w Kościele Pokoju odprawiono pierwsze nabożeństwo i wyburzono stojąca w jego wnętrzu „Bożą chatkę”. To niezwykłe, że zachował się obraz z pierwszego ołtarza – mówił do wiernych rozważając symbol krzyża ks. Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, gospodarz świdnickiego Kościoła Pokoju.

Obraz zaprezentowany został podczas nabożeństwa wielkopiątkowego. Wierni mogli go podziwiać w bocznej nawie. Wystawiony został także krucyfiks z ołtarza głównego, świdnickiego rzeźbiarza pochodzącego z Drezna, Gottfrieda Augusta Hoffmanna, który jest również autorem ołtarza głównego i ambony. Niezwykłemu wydarzeniu towarzyszyła odpowiednia oprawa muzyczna. Dwóch organistów, skrzypaczka i dwa małe chóry wykonali pieśni luterańskie w opracowaniu kantora Macieja Batora.

/AN/
/Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński/