Strona główna Magazyn Humor Ołówek Pawła: pisanka

Ołówek Pawła: pisanka

0

Symbolem Wielkanocy z całą pewnością jest pisanka. Tradycja zdobienia jajek znana była już w czasach cesarstwa rzymskiego. Wraz z rozprzestrzenianiem się wiary chrześcijańskiej zwyczaj ten włączono do obchodów świąt Wielkiej Nocy, podczas których symbolizuje nadzieję płynącą z wiary w zmartwychwstanie Jezusa.

Święcenie pokarmów w Polsce praktykowane jest od wieków, ale co ciekawe nie było znane na ziemiach współczesnej zachodniej Polski, gdzie zostało rozpowszechnione wraz z osiedleniem się tu Polaków ze wschodu po II wojnie światowej. Pisanki są wykonywane w kilku wersjach – znane są kraszanki, drapanki, oklejanki i kilka innych rodzajów zdobionych jaj, często zależnie od regionu kraju.

Bez względu na to jaki rodzaj zdobionych jaj znajdzie się na Waszym wielkanocnym stole wszystkim życzymy radosnych, spokojnych i zdrowych świąt Wielkiej Nocy.

A zainteresowanych pracami Pawła komentującego otaczającą nas rzeczywistość przy pomocy swojego ołówka, zapraszamy na facebookowy profil part of smart.

/red./

Poprzedni artykułBlisko 400-letni obraz zdobi Kościół Pokoju [FOTO]
Następny artykułKoszyk wielkanocny z dziecięcymi niespodziankami [FOTO]