Strona główna 0_Slider Wielkie świętowanie urodzin słynnego, świdnickiego organmistrza

Wielkie świętowanie urodzin słynnego, świdnickiego organmistrza [FOTO]

0

Dokładnie dziś przypada rocznica 215. urodzin świdnickiego producenta znakomitej jakości organów Christiana Schlaga. By uczcić pamięć i przypomnieć mieszkańcom postać słynnego organmistrza na świdnickim Rynku przygotowano wyjątkowe wydarzenie z niespodziankami.

Każdy, kto odwiedził dziś świdnicki Rynek mógł osobiście na wielkiej urodzinowej kartce wpisać swoje życzenia dla słynnego organmistrza. Z kolorową laurką przybyły maluchy z Przedszkola Językowe AbraCadabra, które jako pierwsze miały też okazję wypróbować jak grają oryginalne elementy, pochodzące z instrumentu wyprodukowanego przez firmę Schlag&Sohne. – Pokazujemy jak funkcjonuje zabytkowy miech i dwie piszczałki z organów Schlaga. Przygotowaliśmy specjalną instalację, która pozwala samodzielnie podnieść miech i dmuchnąć powietrzem w piszczałkę. Nie są to piszczałki z organów Kościoła Pokoju, ale też schlagowskie – opowiada o urodzinowej atrakcji Zuzanna Bator, prezes Fundacji Chorda Auxit.

215. rocznica urodzin stała się doskonałą okazją, by po raz kolejny przypomnieć postać słynnego, świdnickiego organmistrza. – Zależy nam, by promować postać Christiana Schlaga. Poprzez nasze wydarzenia i festiwale przypominamy, że był on wielkim organmistrzem ze Świdnicy, który budował instrumenty na cały świat. Ponad 1000 organów właśnie świdnickiej firmy trafiło nie tylko do Polski czy Europy, ale także do Afryki czy Meksyku – tłumaczy Zuzanna Bator. Obecnie zachowanych jest około 700 instrumentów świdnickiej fabryki, które wyróżniają się wysoką jakością i bardzo miękkim brzmieniem. Organy Schlaga znajdują się także w Świdnicy. Można je podziwiać w Kościele Pokoju oraz w Kościele Ewangelickim pw. św. Zbawiciela.

„By muzyka organowa była wieczna” czy „Brzmienie zawsze czyste” – tego dziś życzyli mieszkańcy Świdnicy Christianowi Schlagowi. Urodzinowy jubileusz to jedna z wielu imprez poświęcona świdnickiemu organmistrzowi. Fundacja Chorda Auxit w zeszłym roku przygotowała interesujące wydarzenie „Auto trafił Schlag?”, a od trzech lat z powodzeniem organizuje Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga. – Tegoroczny festiwal wpisze się w jubileusz 215. urodzin organmistrza. Na przełomie czerwca i lipca odbędzie się kilkanaście wydarzeń – koncertów i spotkań z artystami. Podczas cyklu imprez zaprezentujemy sylwetkę świdnickiego producenta organów z XIX wieku oraz jego instrumenty w Świdnicy, Wałbrzychu, Świebodzicach oraz Bardzie – zapowiadają organizatorzy.

/Tekst: AN/
/Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński/

Poprzedni artykułIdą w góry, by pomagać [FOTO]
Następny artykułPrzyjazna przestrzeń do życia – poznaj najlepsze osiedle w Świdnicy