Strona główna 0_Slider Idą w góry, by pomagać

Idą w góry, by pomagać [FOTO]

0

Najważniejsza w naszej wyprawie jest pomoc innym – mówił świdniczanin, kierownik wyprawy „Kazbek 2018”, Andrzej Sawicki podczas ostatniej konferencji prasowej przed startem akcji. Szóstka śmiałków spróbuje zdobyć jeden z najwyższych szczytów Gruzji. 

Spotkanie rozpoczęła prezes świdnickiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum” – Joanna Gadzińska, która przywitała przedstawicieli samorządów, media oraz wiceprezesa Fundacji GOPR – Ryszarda Jędreckiego. – Podczas akcji „Kazbek 2018” będą zbierane pieniądze na pacjentów naszego Hospicjum i seniorów podlegających pod Fundację GOPR. Zgromadzone środki umożliwią nam zakup niezbędnego sprzętu czy leków. Dziękujemy, to niesamowite, że możemy w tym uczestniczyć – podkreśliła prezes Hospicjum

Kazbek to góra na pograniczu Gruzji i Rosji, jest jednym z najwyższych szczytów tamtego terenu. Latem jest celem wielu alpinistów z Polski. Jednak zimą stanowi   odizolowany i niedostępny szczyt, gdzie niskie temperatury sięgające -50 stopni Celsjusza, ciężki teren i wysokość odstraszają większość śmiałków. Naszym celem poza zdobyciem góry jest pomoc Hospicjum i Fundacji GOPR. Już niebawem ruszą zbiórki, na które będzie można wpłacać pieniądze. Ja i cały zespół mamy nadzieje, że uda się uzbierać jak najwięcej – deklarował Andrzej Sawicki.

W wyprawie bierze udział sześć osób, aż cztery z nich to ambasadorzy Hospicjum. Towarzystwo Pomocy Chorym już od prawie 25 lat zajmuje się osobami terminalnie chorymi na nowotwory. Promować ideę świdnickiej organizacji zgodzili się: Andrzej Sawicki, Marcin Walewski, Jacek Fabiś oraz Marian Tadeusz Piotrowicz. W wyprawie wezmą udział także Magdalena Bany i Ewa Talaga. Grupa oprócz celu, jakim jest zdobycie szczytu i pomoc potrzebującym ma zamiar promować zdrowy tryb życia i bezpieczeństwo w górach. – Nie będziemy zdobywać szczytu na siłę. Jeżeli tylko pojawi się jakieś niebezpieczeństwo, odpuścimy. Wszyscy chcemy wrócić do domu – mówi Andrzej Sawicki. Cały zespół i uczestnicy spotkania podpisali się na fladze, która pojedzie z uczestnikami do Gruzji.

Wyprawa na Kazbek startuje 10 marca i potrwa do 24 marca 2018 roku. Swidnica24.pl objęła patronat nad akcją.

/Zdjęcia i tekst: Artur Ciachowski/

Poprzedni artykułPół kilo marihuany, ponad 1,5 tysiąca tabletek ekstazy
Następny artykułWielkie świętowanie urodzin słynnego, świdnickiego organmistrza [FOTO]