Strona główna 0_Slider Vader znów w Świdnicy. Czy biskup będzie protestował?

Vader znów w Świdnicy. Czy biskup będzie protestował?

32

Przy ostatniej wizycie znanego death metalowego zespołu w Świdnicy były apele o odwołanie koncertu, czuwania i modlitwy za jego uczestników. Vader ponownie zagra w Klubie Bolko. Na razie jednak biskup świdnicki Ignacy Dec nie zamierza podejmować żadnych działań.

Dwa lata temu przyjazd grupy Vader do Świdnicy wywołał spore poruszenie. Najpierw protestował radny powiatu świdnickiego Ireneusz Pałac, a zaraz za nim apel o odwołanie koncertu wystosował biskup Dec. – Lekceważenie zła zawsze pociąga za sobą nieszczęście. Wobec tego nie mogę milczeć, nie mogę nie ostrzegać i proszę o opamiętanie. Nie ulegajmy kulturowej poprawności i miejmy odwagę nazwać wielkie zagrożenia po imieniu – pisał w liście świdnicki biskup. Swój sprzeciw odnośnie występu zespołu skierowali do prezydent Świdnicy również radni z Klubu Radnych Wspólnoty Samorządowej.

Władze miasta jednak nie zgodziły się na interweniowanie w sprawie koncertu, który tak jak i w tym roku organizuje zewnętrzna agencja. Protesty na tym jednak się nie zakończyły. Tuż przed występem grupy salę w Klubie Bolko posypywał solą egzorcyzmowaną mieszkaniec Kłodzka Jerzy Motyka, a biskup Dec zapraszał na czuwanie modlitewne i mszę św. – Pomimo apeli i próśb odbędzie się koncert satanistycznego zespołu  „Vader”.  Wobec tego wydarzenia, którego bluźniercze przesłanie jest wymierzone w wierzących w Chrystusa a także niesie zagrożenie w wymiarze duchowym, nie możemy pozostać bierni – wzywał do „walki z szatanem” biskup.

Dokładnie 28 lutego 2015 roku, kiedy to w Klubie Bolko ilość decybeli przekraczała normę, w tym samym czasie za jego uczestników w kościele pw. św. Krzyża modlili się ordynariusz katolickiej diecezji świdnickiej i około 100 wiernych. Jak będzie w tym roku?

Legendarny death metalowy zespół Vader zagra koncert 10 marca ponownie w Klubie Bolko. – Na razie nie będziemy podejmowali żadnych decyzji. Tym bardziej, że nie znamy szczegółów w związku z koncertem. Na obecną chwilę nie ma więc potrzeby wypowiadania się na ten temat – tłumaczy ks. Daniel Marcinkiewicz, rzecznik prasowy świdnickiej kurii biskupa.

Okazją do tegorocznego koncertu Vadera w Świdnicy jest 25-lecie pierwszej płyty zespołu „Ultimate Incantation”, którą grupa odegra w całości. Album z 1992 roku był pierwszym w historii pełnowymiarowym materiałem wydanym na Zachodzie. Bilety są już dostępne. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

/AN/
/Zdjęcia archiwalne/

Poprzedni artykułNowe pociągi także do Świdnicy
Następny artykułPrawie ćwierć miliona złotych na tubę propagandową władz Świdnicy?