Strona główna 0_Slider Dekada na scenie, jubileusz zespołu Tantua

Dekada na scenie, jubileusz zespołu Tantua [FOTO]

0

Dziesięć lat to żadna okazja do świętowania, po prostu chcieliśmy dla was zagrać koncert – żartował Witek Kowaliszyn, jeden z artystów świdnickiego zespołu Tantua, który w sobotę obchodził jubileusz. Z tej okazji w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury zorganizowano koncert grupy.

Muzykom zespołu Tantua najbliżej jest do stylistyki etno i folk. Mimo to często w swoich utworach wykraczają poza ramy tych gatunków. Łączą statyczność ludowych melodii ze swobodną improwizacją, czego wynikiem jest niespotykane brzmienie. Tworzą na unikalnych instrumentach pochodzących z różnych zakątków świata. Najważniejsza jest dla nich świeżość brzmienia i autentyczność przekazu. Niezwykłą atmosferę podczas koncertów tworzą: Witek Kowaliszyn, Wiktoria Kholod, Paweł Cychowski oraz Darek „Mizidar” Miziarski.

Na zakończenie sobotnich urodzin grupa wystąpiła przed publicznością w świdnickim teatrze. Jednak świętowania urodzin rozpoczęło się już o wiele wcześniej. Od 12:30 w Galerii Fotografii dla chętnych zostały przygotowane familijne warsztaty plastyczno – konstrukcyjne. Podczas nich dzieci wraz z opiekunami tworzyły „berimbau” – jednostrunowe instrumenty muzyczne pochodzące z krajów afrykańskich. Natomiast popołudniu w „sali lustrzanej” budynku ŚOK-u udostępniono zainteresowanym afrykańskie bębny „djembe” oraz pokazano podstawy gry na nich.

Główną atrakcją był jubileuszowy koncert. Oprócz aktualnego składu zespołu, na scenie pojawili się także dawni muzycy, m.in. Grzegorz Makarewicz – pierwszy wokalista, Artur Korzekwa, Tomasz Rupnowski, Kuba Lichwa i Karolina Głogowska. Gościnnie wystąpili także członkowie wrocławskiej Rytmoteki, którzy wcześniej prowadzili warsztaty z nauki gry na bębnach. Dodatkową atrakcją były wizualizacje wyświetlane na ekranie za artystami.  Z racji, że zespół znany jest z tego, że potrafi grać na wszystkim w prezencie od ośrodka kultury otrzymał kolorowe dziecięce instrumenty. Muzycy natychmiast prezent wypróbowali! Na finał cała publiczność odśpiewała jubilatom sto lat.

/Zdjęcia i tekst: Artur Ciachowski/

Poprzedni artykułSiatkarki Polonii mistrzyniami rundy zasadniczej! [FOTO]
Następny artykułOłówek Pawła: czapka niewidka?