Strona główna 0_Slider Burzą baraki przy dawnym szpitalu. Co dalej z terenem przy Westerplatte?

Burzą baraki przy dawnym szpitalu. Co dalej z terenem przy Westerplatte?

28

Niegdyś efektowny i tętniący życiem, a od kilku lat popadający w ruinę. Gmach dawnego szpitala przy ulicy Westerplatte stanowi marną wizytówkę miasta. Właściciel terenu zabrał się właśnie za porządkowanie terenu, który najprawdopodobniej zostanie sprzedany. Brak jednak odpowiedzi na najważniejsze pytanie: jaki los czeka wiekowy gmach szpitala?

Szpital został wybudowany w latach 1927-29 przez zakon św. Elżbiety. Po wojnie został elżbietankom odebrany i aż do 2010 roku funkcjonował tu szpital powiatowy. W roku 2011 zgromadzenie sióstr św. Elżbiety odzyskało swoją własność i rozpoczęło poszukiwania najemcy. Wówczas nie myślano o sprzedaży – w dawnym szpitalu miał powstać Dom Seniora. Później plany te uległy zmiany, a elżbietanki zdecydowały się obiekt sprzedać. Choć pojawił się inwestor, z którym nawet podpisano przedwstępną umowę. Do jej finalizacji nie doszło.

O nieczynnym od wielu lat szpitalu św. Elżbiety ponownie zrobiło się głośno 6 października 2017 roku, gdy na poddaszu okazałego gmachu wybuchł pożar. Już wtedy budynek był poważnie zdewastowany i bym miejscem spotkań bezdomnych. Ogień, który objął 3/4 dachu, wywołał jednak całkowite spustoszenie. Przez 6 godzin z pożarem walczyło 19 zastępów straży pożarnej z powiatu świdnickiego, Wałbrzycha, Wrocławia, Dzierżoniowa i Ząbkowic Śląskich oraz jednostki specjalistyczne. Ostatecznie strażacy usunęli część dachu, która groziła zawaleniem, natomiast właściciel obiektu dostały nakaz zabezpieczenia ruiny.

Jeszcze przed wybuchem pożaru swoje działania prowadził nadzór budowlany, który wydał nakaz rozbiórki dla wszystkich budynków znajdujących się na szpitalnym terenie, za wyjątkiem zabytkowej altany z czerwonej cegły oraz głównego gmachu szpitala. Chociaż drugi z tych obiektów nie jest wpisany do rejestru zabytków, znajduje się on w gminnym wykazie obiektów zabytkowych. Tym samym decyzja o jego rozbiórce mogła zostać wydana dopiero po uzgodnieniu z konserwatorem zabytków.

W sierpniu 2017 roku nadeszła odpowiedź odmowna. Jak wyjaśniała Joanna Kulig z wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, główne argumenty przeciwko rozbiórce to fakt wpisania obiektu do gminnej ewidencji zabytków, monumentalny charakter budowli, cennej jako dzieło architektury, a także jej duże znaczenie dla urbanistyki miejskiej. Od stanowiska konserwatora odwołano się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – W sprawie rozbiórki budynku szpitala postępowanie zostało zawieszone – potwierdza Jerzy Wasilewski z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Świdnicy. Oznacza to, że do czasu podjęcia decyzji przez ministerstwo, nadzór budowlany nie ma możliwości nakazania rozbiórki. Oczekujemy na szczegółową odpowiedź MKiDN w tej sprawie.

Spór o główny gmach szpitala nie wstrzymał jednak rozbiórki pozostałych budynków znajdujących się na działkach również należących do sióstr. Kilka dni temu rozpoczęło się porządkowanie terenu przy skrzyżowaniu ulic Westerplatte i Lipowej. Zburzony zostanie między innymi budynek byłego prosektorium, dawny blok żywienia oraz przyszpitalny pawilon. To efekt wcześniejszego nakazu rozbiórki wystosowanego przez nadzór budowlany oraz przepisów prawa budowlanego. – Zgodnie z art. 31 roboty zabezpieczające i rozbiórkowe można rozpocząć przed uzyskaniem pozwolenia na rozbiórkę lub przed ich zgłoszeniem, jeżeli mają one na celu usunięcie bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia – wyjaśnia Wasilewski. Wniosek o wydanie pozwolenia na rozbiórkę jeszcze nie wpłynął do wydziału budownictwa świdnickiego starostwa powiatowego.

Wciąż czekamy na odpowiedź od zgromadzenia sióstr św. Elżbiety w sprawie planów zabezpieczenia zabytkowego gmachu oraz przyszłości szpitalnego terenu. Według naszych informacji jest on podzielony na mniejsze działki, które zostaną w najbliższym czasie sprzedane. Na taką możliwość wskazuje Antoni Pobihon, dyrektor wydziału budownictwa starostwa. Jak twierdzi, prowadzone były już wstępne rozmowy z inwestorami i biurami projektowymi, jednak do tej pory nie podjęto żadnych decyzji. Zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego, działki przy szpitalu miałyby zostać przeznaczone pod budownictwo wielorodzinne, a wraz z nimi może powstać nowa droga, łącząca ulice Stawki i Lipową. Trwają także prace nad opracowaniem nowego planu zagospodarowania, który najprawdopodobniej ureguluje warunki zabudowy terenu samego szpitala.

/mn/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

 • Obi von Kenobi ;-)

  Znając ten portal, to na pewno wina Tuska i BMS – proste i głupie 😉

 • Wiktor Lis

  Dobra, dobra. Na czyj koszt obecnie są prowadzone prace wyburzeniowe ??? Pośrednio wynika z artykułu, że na koszt miasta ???? Czy się mylę i źle interpretuję ????

  • Natalia

   Dobre pytanie ?

 • Stanislaw Kotelko

  Cóż? Siostrzyczki swą własność gorliwie odebrały i pozwalają jej popadać w ruinę.. Przychodzi na myśl porzekadło o psie ogrodnika…

  • GlosGlos

   Nie tak do końca, bo zanim odebrały to mieścił się tam szpital miejski.

   Przez wiele lat władze nie remontowały tego obiektu.
   Sam Pan wie jak uczennice liceum medycznego opowiadały o karaluchach gdy światła gasili.

   Obiekt był zapuszczony od dawna, gdy wiadomo było że Latawiec będzie gotowy, to jeszcze bardziej władze miały gdzieś ten obiekt. (…)

   • Marek Ko

    Pani Reniu po raz pierwszy się z Panią zgodzę. W 2009 roku na krótko przed przeniesieniem ginekologii na Latawiec urodziła się tam moja córka. Moja mama jak przyjechała zobaczyć wnuczkę powiedziała, że ten szpital nic się nie zmienił od moich urodzin a był to 1975 rok. Starostwo przez dekady nie dbało a potem pozbyło się śmierdzącego problemu i oddało budynek zakonowi.

    • Violetta Ostrowska

     Gdyby nie – roszczenia siostrzyczek , miasto zapewne sprzedało by cały obiekt. Oddawanie nieruchomości to norma w ostatnich latach . Niestety nie dotyczy to naszych przejętych podatków !

     • Marek Ko

      Nie miasto a starostwo. Tak sprzedało by podobnie jak inne piękne wille przy Muzealnej czy Sikorskiego. Zreszta co by miało powstać w tym tak wielkim obiekcie? Hilton? Proszę pani to nie Wrocław! Ówczesny starosta dobrze zdawał sobie sprawę, ze tak wielki obiekt w takim stosunkowo nie dużym mieście jest nie sprzedawalny a nakłady na jego ucywilizowanie ogromne przerastające sens inwestycji o braku pomysłu na zrobienie tam czego kolwiek już nie mówię nawet. Starosta złapał jelenia w postaci zakonnic i doskonale wiedział, ze ten budynek czeka zagłada bez względu na to kto będzie jego właścicielem i dlatego pozbył się wrzoda.

     • Obi von Kenobi ;-)

      A dawna politechnika przy Ofiar Oświęcimskich ? Nie zawsze trzeba nachapać się przy sprzedaży ;-P

     • Marek Ko

      A ile mieszkań sprzedało się w tym budynku w tej horendalnej cenie. Jak zapewne wiesz większość jest pustych. Eltech utopił tam pieniądze i raczej szybko ich nie odzyska. Chciałbyś kupić mieszkanie po dawnym szpitalu? Bo ja nie!

     • Obi von Kenobi ;-)

      A z 30 rodzin w Świdnicy mieszka w budynku po dawnym szpitalu i bardzo sobie chwalą. Klerycy też nie narzekają. Dlaczego zabierasz głos jak tego nie wiesz? A może po prostu trollujesz mieszkańców Świdnicy ?

     • Marek Ko

      Wskaż moment w którym troluje mieszkańców tego miasta. Sam nim jestem i bardzo lubię to miasto. To wyprowadzać mnie z błędu i wskaż w którym miejscu mieszkają owe rodziny? Klerycy? Litości znasz jakiegoś? A jakie Oni mają wyjście? Seminarium to zły przykład. Żaden samorząd nie zainwestował by w tak wielki obiekt, który przeznaczony był by na cele mieszkaniowe- socjalne a deweloper? Parze wyżej komentarz o Eltechu.

     • Krzysztof Czarnecki

      Dawny szpital Bethania przy Saperów, do 1991 r. zajmowany przez Sowietów.

     • Obi von Kenobi ;-)

      Oj zaorali cię biedaku. Brak podstawowej wiedzy o mieście.
      Pozdrawiam panie Krzysztofie 😁

     • GlosGlos

      Nikt by nic nie sprzedał, bo mieliśmy w mieście inwestora i inwestor uciekł w dosłownym tego znaczeniu słowa (…)

     • Maciej Miłosz

      Ten komentarz to jest taki popis ignorancji i niewiedzy, że szkoda strzępić ryja. Nic się tu kupy nie trzyma, na czele z ortografią i interpunkcją.

     • Obi von Kenobi ;-)

      I znów merytorycznie nie udało ci się wypowiedzieć – brawo Maciek- miszczpis 😉

     • Maciej Miłosz

      Ten PiS to ci się po nocach chyba śni już. Rzuć tę pracę bo świrujesz.

     • Obi von Kenobi ;-)

      Ależ ja punktuje głupotę z prawdziwą przyjemnością.
      „Bo sondaże to nie wszystko. Mniejsi w liczbie jesteśmy, ale więksi w umyśle.”

    • GlosGlos

     Po pierwsze to nie jestem żadną Renatą…

     Nie wiem człowieku coś się mnie przyczepił o jakąś Renatę

     Nie wiem skąd Ci człowieku do głowy przychodzą te wszystkie nazwy, imiona, miejsca, stanowiska pracy(…)

     Jeżeli nie znasz ludzi, to nie pisz o nich dziwnych historii.

     Ty nie musisz się zemną zgadzać, bo ja to co piszę to swoje wiem z pewnych źródeł i od pewnych ludzi lub przebytych na własnej skórze(…)

     Szpital niestety był w opłakanym stanie już od dawna, nikt o niego nie dbał, młode pielęgniarki z Traugutta czasami były przerażone tym, stare pielęgniarki już przywykły do pewnych warunków. Podobnie było z pogotowiem ratunkowym, gdy wchodził ktoś młody był przerażony, że coś takiego istnieje (…)

     Udało się wyżebrać kasę więc jest nowa siedziba pogotowia, gdyby nie żebractwo do dzisiaj byłby karton.
     Niestety władze wszystkich szczebli miasta, powiatu nie mają kasy (…)

     Wszystko widać gołym okiem ale wszyscy starają się zachować dobry pozór.

     Następna część nic nie wie, ale wykłóca się w komentarzach i koło się zamyka. (…)

   • Violetta Ostrowska

    A my jako mieszkańcy miasta powinniśmy jeszcze zafundować remont przed oddaniem ? Przypomnę tylko że podatnicy płacą od 1950 na rzecz….siostrzyczek i braciszków ! A włości sporo w tym miasteczku przybyło pomimo ubytku mieszkańców .

    • GlosGlos

     Czego przybyło długów i problemów

 • Cjapek

  Już pachnie marketem 🙂

 • Violetta Ostrowska

  Cyt.,,Fundusz Kościelny – fundusz powołany na mocy art. 8 ustawy z 20 marca 1950 roku o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki ….Pieniądze z Funduszu dostają także Kościoły, których dóbr państwo nigdy nie przejęło. ..Krytycy wskazują też, że Kościół odzyskał już wszystkie zabrane mu ziemie, więc fundusz stracił rację bytu . W exposé z 18 listopada 2011 r. Prezes Rady Ministrów Donald Tusk wyraził intencję zaprzestania finansowania ubezpieczeń emerytalnych osób duchownych z budżetu państwa, argumentując, iż z uwagi na zaspokojenie roszczeń majątkowych Kościołów, ustały przesłanki dla dalszego uprzywilejowania duchowieństwa w systemie emerytalnym . … “Tyle lat płacenia a teraz oddane idzie w ruinę. Jeśli ktoś się dziwi z jakich powodów Tusk jest tak znienawidzony przez obecnie ,,TU PANUJĄCYCH” to powodów powinien poszukać . Osobiście uważam że jeśli nie wiadomo o co chodzi , to zawsze chodzi o pieniądze (i ,,panowanie) !

  • nmisiek

   Ale o co ci biega, bo nie pojmuję. “Dura lex, sed lex.” Prawo zezwala na zwrot i korzystanie z Funduszu kościelnego, to korzystają. Bo dlaczego nie?

   • Obi von Kenobi ;-)

    ” Mnie obowiązuje prawo uchwalone przez Sejm – Dworak
    A mnie jako katolika nie obowiązuje …” Tadziu z Torunia

    • YES

     szach i mat -nmisiek 🙂

    • nmisiek

     Siostry prawo obowiązuje i je przestrzegają. Jeśli nie to wskaż jaki przepis łamią