Strona główna 0_Slider Alchemicy pracują nad nowym, jubileuszowym spektaklem

Alchemicy pracują nad nowym, jubileuszowym spektaklem [FOTO]

3

10. już spektakl w dorobku dorosłych alchemików będzie absolutnie wyjątkowy. Zobaczymy pasjonatów teatru w niecodziennej odsłonie – nie tylko aktorskiej, ale tym razem także muzycznej i tanecznej. Jubileuszowe przedstawienie z muzyką na żywo przeniesie widza w czasy Dwudziestolecia Międzywojennego i słynnego warszawskiego kabaretu „Qui pro quo”. Premiera widowiska już 17 grudnia.

Tradycyjnie podczas „Świdnickiej Kolędy” grupa dorosłych projektu „Alchemii Teatralnej” zaprezentuje nowy spektakl. Po wyśmienitej, pełen absurdu komedii „Sekretne życie tygrysów łazienkowych”, inspirowanej jednoaktówką Sławomira Mrożka, pochodzący ze Świdnicy aktor Narodowego Teatru Starego w Krakowie Juliusz Chrząstowski, przy tworzeniu scenariusza, sięgnął do tradycji kabaretowej.

„Qui pro quo” w tłumaczeniu oznacza zabawne zdarzenie, pomyłkę, nieporozumienie wynikające z wzięcia kogoś za inną osobę. Sentencja w pewien sposób odnosi się do naszej grupy teatralnej. Aktorzy nie są zawodowymi aktorami, lecz pasjonatami współpracującymi nad kolejnym 10. już występem – mówi dramaturg i reżyser spektaklu Juliusz Chrząstowski. – Nadając tytuł przedstawieniu „Qui pro quo” chciałem nawiązać do tradycji kabaretu działającego w latach 30-tych w Warszawie. Teksty dla niego tworzyli – Julian Tuwim oraz Marian Hemar, będący także głównym kompozytorem. W zasadzie wszystkie wykonywane piosenki pochodzą więc z tego okresu – dodaje.

Jak wyjaśnia Juliusz Chrząstowski wybór nowego spektaklu opierał się nie tylko na dostosowaniu literatury do teatru, konstytuowaniu fabuły, ale także poszukiwaniu nowych form wyrazu. Tym razem alchemicy nie tylko będą pokazywać kunszt aktorski, ale także tańczyć i śpiewać. – Grupa jest troszkę przerażona wyzwaniem, ale z drugiej strony powiedzieliśmy sobie, by za każdym razem stawiać poprzeczkę wyżej. Zobaczymy, czy nam się to uda, ale jestem dobrej myśli – stwierdza dramaturg i reżyser spektaklu.

O czym będzie opowiadać spektakl? – Kluczem fabuły, jak to zawsze w piosenkach kabaretowych czy z przymrużeniem oka, są stosunki damsko-męskie i miłość w różnych odsłonach. Skecze ukazują więc relacje pomiędzy kobietą a mężczyzną, odnosząc je zarówno do współpracującej ze sobą grupy, jak i jednostki i jej indywidualnych doświadczeń. W przedstawieniu pokazujemy również trochę starszy wiek i przychodzący wraz z nim rodzaj przemijania – jakąś nostalgię za młodością, za pierwszą miłością, ale i też złośliwe komentarze, jak w przypadku chociażby piosenki „Uwagi kobiety zamężnej”. Każda z pań chciała ją wykonać, ponieważ dostrzegła w tych uwagach, które są niezwykle zjadliwe wobec mężczyzn, jakieś osobiste historie. Panowie nie pozostają dłużni i w odpowiedzi śpiewają: „Kochać nie warto, wierzyć nie warto, jedno co warto, to upić się warto” – uchyla rąbka tajemnicy autor scenariusza.

By doskonale wypaść przed publicznością alchemicy przygotowują się do spektaklu już od października. – Taniec wiele nas kosztuje, ponieważ nigdy wcześniej tego nie robiliśmy. Pod względem technicznym jest to jedno z najbardziej absorbujących przedstawień. Pojawia się w nim wiele elementów, które musimy połączyć. Przygotowania zaczęliśmy od śpiewania, które również jest dla nas wyzwaniem. Bogate w treści piosenki z Dwudziestolecia Międzywojennego wykonujemy wspólnie, co dodatkowo podnosi nam poprzeczkę, ale mimo wszystko zabawa jest przednia – opowiada Halina Szymańska, współautorka projektu „Alchemii Teatralnej” i aktorka w grupie dorosłych.

Spektakl będzie wyjątkowy także ze względu na jubileuszowy jego charakter. – Przedstawienie będzie również małą retrospekcją tego, co robiliśmy na tych 10-ciu różnych spektaklach. W pewien sposób opowie więc o nas jako o grupie teatralnej – kim jesteśmy i jacy jesteśmy – zauważa Halina Szymańska.

Widowisku będzie towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu Dariusza Jarosa. Do nowego przedstawienia scenografię przygotowuje Robert Kukla, a nad ruchem scenicznym alchemików pracuje Tomasz Dajewski. W spektaklu wystąpią – Zofia Dziadura, Czesława Greś, Krystyna Kowalonek, Angelika Jaśkiewicz, Bożena Kuźma, Mariola Mackiewicz, Halina Szymańska, Teresa Wagilewicz, Zbigniew Curyl, Krzysztof Frączek, Jacek Iwancz, Robert Kaśków, Krzysztof Paruch, Tadeusz Szarwaryn i Adam Szmajduch.

Premiera „Qui pro quo” już 17 grudnia o godz. 19.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. Przedstawienie będzie można zobaczyć także 18 i 20 grudnia. Bilety w cenie 10 zł do nabycia w Informacji Turystycznej (Rynek, tel. +74 852 02 90 ).

Tekst: AN
Zdjęcia: Alchemia Teatralna, facebook

Poprzedni artykułJPSC: Triumf Polonii-Stali. Biało-zieloni ustrzelili dublet! [FOTO]
Następny artykułZłoto po raz trzeci dla schroniska w Lubachowie