Strona główna 0_Slider Uniwersytet daje im drugą młodość. Seniorzy świętowali 10-lecie uczelni

Uniwersytet daje im drugą młodość. Seniorzy świętowali 10-lecie uczelni [FOTO]

0

Teatralny spektakl, słowa poezji i muzyka okrasiły uroczystość 10-lecia świdnickiego Uniwersytetu III Wieku. Jubileusz był okazją pochwalenia się osiągnięciami studentów-seniorów, a także wręczenia statuetek, listów gratulacyjnych i podziękowań wszystkim zaangażowanym w działalność uczelni.

Wydarzenie rozpoczął spektakl, przygotowany przez świdnicką grupę UTW-orki. Aktorzy świdnickiej uczelni w bajkowej historii o królestwie wiedźm przekonywali, że warto marzyć, działać, myśleć pozytywnie i żyć pełną piersią w każdym wieku.

Jubileusz poprowadzili i przywitali licznie przybyłych gości – prezes UTW w Świdnicy Krystyna Lasek, Jan Starek, członek Zarządu UTW w Świdnicy i wielokrotnie w roli konferansjera Piotr Bolek. – Wszystko, co wielkie i ważne na świecie zależy od ludzi, którzy są mądrymi, odważnymi i dobrymi. Takimi byli seniorzy świdniccy, którzy 10 lat temu zapragnęli założyć Uniwersytet III Wieku. Byli mądrzy, bo myśleli o swojej drugiej młodości. Byli odważni, bo podjęli decyzję, mimo trudności, jakie wokół się piętrzą w życiu seniora. Byli dobrzy, bo pomyśleli o sobie i, że coś dla siebie warto zrobić i 10 lat temu założyli uniwersytet – mówiła Krystyna Lasek.

W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, wicestarosta świdnicki Zygmunt Worsa, wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek, Jarosław Maroszek, dyrektor Departamentu Polityki Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu, a także przedstawiciele instytucji, organizacji i dolnośląskich Uniwersytetów III Wieku współpracujących ze świdnicką uczelnią.

Obchody 10-lecia dały okazję do pochwalenia się inicjatywami uczelni i licznymi osiągnięciami świdnickich seniorów-studentów. Za pełną sukcesów działalność uniwersyteckiego zespołu teatralnego, która zakończyła się w czerwcu tego roku na warszawskich juwenaliach Grand Prix za spektakl „Pamiętam, jakby to było wczoraj” jubileuszową statuetkę otrzymała opiekun artystycznej grupy Teresa Cora. Pamiątkowe, grawerowane tablice i listy gratulacyjne otrzymali zaś aktorzy z UTW w Świdnicy.

Statuetki otrzymali realizujący liczne inicjatywy na Uniwersytecie III Wieku w Świdnicy – zarażający pasją muzyki Jan Starek, organizująca wycieczki i pokazująca piękno Dolnego Śląska, Polski, a także innych krajów, prowadząca zajęcia z języka czeskiego Majka Kociuba, a także prowadząca zajęcia – spotkania z Biblią i zapraszający ciekawych gości Anna Kundzicz.

Tablicami jubileuszowymi wyróżnieni zostali również członkowie Zarządu oraz liderzy i nauczyciele świdnickiego UTW w Świdnicy. Statuetki, tytuł honorowego przyjaciela UTW w Świdnicy i podziękowania otrzymali również przedstawiciele instytucji i samorządów wspierających inicjatywy seniorów-studentów – świdniccy choreografowie Maria i Wojciech Skiślewicz, działająca na rzecz seniorów od ponad 50 lat Walentyna Wnuk, dziekan oddziału w Świdnicy Społecznej Akademii Nauk Jarosław Szandurski, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury Anna Rudnicka, a także wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek i wicestarosta Zygmunt Worsa. Statuetkę kryształowego serca otrzymała prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. Kryształowe serce i gorące podziękowania od świdnickich seniorów dostała również Krystyna Lasek.

Galę uświetniły wystawa wspomnieniowa z kronikami i zdobytymi przez świdnickich seniorów dyplomami i pucharami, a także występy artystyczne, w tym odczytany wiersz z nowo wydanego tomiku „Tacy jesteśmy, czyli moje jesienne liście” słuchaczki świdnickiej uczelni Wandy Karaśkiewicz.

Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułWłoska młodzież odwiedziła Świdnicę [FOTO]
Następny artykułWeekend z muzyką klasyczną