Strona główna 0_Slider Seniorzy rozpoczęli nowy, jubileuszowy rok akademicki

Seniorzy rozpoczęli nowy, jubileuszowy rok akademicki [FOTO]

0

Nowy rok akademicki i nowe wyzwania czekają na seniorów na Uniwersytecie III Wieku w Świdnicy. Chętnych na naukę i aktywność w jesieni życia nie brakuje. W tym roku aż 23 osoby odebrały indeksy i złożyły uroczyste ślubowanie. Świeżo upieczeni studenci znaleźli się w gronie blisko 300 uczących się seniorów. Przed nimi organizacja jubileuszu uczelni, która w tym roku obchodzi swoje 10 urodziny.

Nowy, wyjątkowy rok akademicki świdnickiego Uniwersytetu III Wieku w Świdnicy rozpoczęła msza św. w świdnickiej katedrze w intencji wszystkich członków świdnickiego Uniwersytetu III Wieku i obchodów 10-lecia uczelni.

Uroczystość inauguracyjna odbyła się w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowym. Licznie zgromadzeni goście powitali nowych studentów, którzy zdecydowali się podjąć naukę w jesieni życia i chętnie angażować się w liczne, akademickie przedsięwzięcia. W tym roku aż 23 osoby odebrały indeksy i złożyły uroczyste ślubowanie. Świeżo upieczeni studenci znaleźli się w gronie blisko 300 uczących się seniorów. – Przed nami nowe wyzwania. Oferta dla seniorów 75 +, 60 +. Więcej będziemy mówili także o zagadnieniach związanych ze zdrowym i aktywnym życiem – mówi Krystyna Lasek. Na studentów-seniorów czekają zajęcia od poniedziałku do piątku, w tym m.in. wykłady, nauka języków, warsztaty muzyczne i teatralne, ćwiczenia sportowe jak chociażby joga, nordic walking, pilates, zumba czy gimnastyka w wodzie, a także wycieczki.

Rok akademicki 2017/2018 zapoczątkował interesujący wykład Zdzisława Grześkowiaka pod tytułem „Wartości w życiu człowieka”. Na prelekcji podjęta została próba wyjaśnienia wartości, ale także scharakteryzowania pojęcia przez pryzmat różnych stanowisk i światopoglądów filozofów od starożytności do współczesności. Całość wzbogacona została cytatami i poezją. – To były himalaje wiedzy o wszystkim. Długo zostaną w nas te słowa. Będziemy je rozważać. Możemy przełożyć zdobyte wiadomości na naszą działalność. Nie przesadzimy w przyjemnościach, albowiem starość nas ogranicza. Nie jesteśmy, ani hedonistami, ani nihilistami. Znamy umiarkowanie, w zgodnie z filozofią slow, czyli pochwałą powolności i uważności – podsumowała Krystyna Lasek i jak podkreślała w życiu seniora-studenta ważna jest potrzeba przynależności, uznania, samorealizacji i wolności, a świdnicki Uniwersytet III Wieku je wszystkie zapewnia. – Szczególnie potrzeba wolności. Macie państwo prawo do wyboru zajęć. Macie państwo prawo także płacić składki członkowskie – żartowała wiceprezes UTW w Świdnicy i zaprosiła do aktywnego uczestniczenia w życiu akademickim.

Nowych wyzwań w zainaugurowanym roku akademickim nie brakuje. Pierwszym z nich jest zbliżający się jubileusz świdnickiego Uniwersytetu III Wieku. Przed studentami-seniorami organizacja ważnych obchodów 10-lecia uczelni. – Gala jubileuszowa ma pokazać nasz potencjał i naszą radość życia, a także podkreślić potrzebę uznania dla osób starszych oraz ich godnego miejsca w lokalnej społeczności – mówiła Krystyna Lasek. Uroczystość zaplanowana została na 24 października w sali teatralnej w godzinach od 13.00 do 15.30. Na tę okoliczność seniorzy przygotowują artystyczne występy i już dziś, by jak najlepiej wypaść na scenie, przeprowadzili próbę jubileuszowej piosenki „Pokolenie”. Na wydarzenie obowiązują zapisy, które prowadzi świdnicki UTW.

Tekst i zdjęcia: AN

Poprzedni artykułŚwidniczanie zdobią kapelusze i przygotowują się na Dni Seniora [FOTO]
Następny artykułKarolina pikuje w tabeli IV ligi