Strona główna 0_Slider Narodowe czytanie z tanecznym akcentem

Narodowe czytanie z tanecznym akcentem [FOTO]

1

Ognisty krakowiak w wykonaniu świdnickiego Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” rozpoczął wspólne czytanie „Wesela” w Świdnicy. Choć silnie osadzony w realiach przełomu XIX i XX wieku, dramat Stanisława Wyspiańskiego oparł się czasowi, trafnie i dobitnie pokazując charakter Polaków ze wszystkimi jego wadami.

Wyspiański jest kolejnym autorem, którego dzieło jednego dnia czyta cała Polska. „Akcja została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza” – czytamy na oficjalnej stronie Prezydenta RP. „W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą Quo vadis przeczytano w ponad 2200 miejscach.”

W Świdnicy tradycyjnie wspólne czytanie zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna na skwerze z dzikami przy ul. Franciszkańskiej. Z podziałem na role „Wesele” czytali głównie zaproszeni przez MBP goście – samorządowcy, pracownicy instytucji kultury i oświaty. W tym gronie znalazło się dwóch czytelników biblioteki, wybranych spośród osób, które wcześniej zgłosiły swój akces do udziału w akcji.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykuł2 tysiące w puli nagród i występ wybitnego barda. Wraca przegląd PaPaLi
Następny artykuł„Bocznicowanie 2017”: inscenizacja i drezynowanie na bocznicy w Jaworzynie