Strona główna 0_Slider 2 tysiące w puli nagród i występ wybitnego barda. Wraca przegląd PaPaLi

2 tysiące w puli nagród i występ wybitnego barda. Wraca przegląd PaPaLi

0

Świdnicki Przegląd Piosenki Literackiej PaPaLi, w którym swój talent wokalny mogą zaprezentować amatorsko zajmujący się muzyką wykonawcy, powraca po kilku latach przerwy. Do wygrania nagrody rzeczowe o łącznej wartości 2 tys. zł. Gościem specjalnym, który nie tylko wcieli się w rolę przewodniczącego jury, ale także zaszczyci widownię występem, będzie znakomity bard Roman Kołakowski. Zgłoszenia do konkursu można nadsyłać do 16 września.

Świdnicki Przegląd Piosenki Literackiej PaPaLi o wieloletniej tradycji po przerwie został reaktywowany. – Przegląd zawieszony został po edycji zorganizowanej w 2011 roku. Jednym z głównych powodów coraz mniejszego zainteresowania konkursem było niedoinwestowanie przedsięwzięcia – tłumaczy koordynator przeglądu, świdnicki kompozytor i wychowawca wielu pokoleń wokalistów Mirosław Jabłoński z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy. – Zaproponowałem, że warto spróbować, by imprezę przywrócić. Pomysł bardzo się spodobał i otrzymaliśmy wsparcie z Urzędu Miejskiego w Świdnicy – mówi muzyk.

Odświeżony przegląd PaPaLi wciąż kieruje się tymi samymi ideami. Ma umożliwić młodym wykonawcom, w wieku od 16 do 26 lat, zajmującym się amatorsko muzyką, zaprezentowanie na scenie swoich talentów. Nie bez znaczenia też jest repertuar wybranych utworów, w których główną rolę mają odgrywać słowa. – Uczestnicy prezentują utwory z szeroko rozumianego gatunku piosenki literackiej. Chodzi o to, by śpiewając zwracać uwagę na tekst. Taki rodzaj muzykowania współcześnie zanika, a w środkach masowego przekazu muzyka staje się po prostu wizualna. Warto więc propagować piosenki, które mówią o pewnych wartościach, mają jakiś sens i zapadają w pamięci – wyjaśnia świdnicki kompozytor i nauczyciel.

Zgłoszenia swoich propozycji utworów w języku polskim wraz z nagraniami należy nadsyłać do 16 września. Szczegółowy regulamin i kartę zgłoszenia można znaleźć na stronie Młodzieżowego Domu Kultury oraz Świdnickiego Ośrodka Kultury. Po weryfikacji zgłoszeń komisja wybierze uczestników, którzy 29 września wystąpią na świdnickiej scenie teatru miejskiego i powalczą o Grand Prix. Będzie można wygrać nagrody rzeczowej o łącznej wartości 2 tysiący zł.

Uczestników oceni profesjonalne jury. Gościem specjalnym i przewodniczącym jury będzie polski kompozytor, poeta, piosenkarz, gitarzysta i tłumacz, reżyser teatralny i estradowy, autor wielkich widowisk plenerowych Roman Kołakowski, który dzień wcześniej zagra koncert w Świdnicy z balladami Leonarda Cohena. Ten znakomity polski bard wystąpi również na zakończenie PaPaLi. – Przez lata na przeglądzie gościliśmy wyjątkowych wykonawców jak Michał Bajor, Raz, Dwa, Trzy czy pieśniarz i satyryk Jacek Ziobro. W tym roku wystąpi Roman Kołakowski wraz z muzykami i wykona recital „Sprzedawca piosenek”. Pieśniarz związany jest z PaPaLi i brał udział przynajmniej w kilku jego edycjach – dodaje.

Tekst: AN
Zdjęcia: fanpage Teatr Piosenki i MDK w Świdnicy

Poprzedni artykułKaskadowe kontrole prędkości
Następny artykułNarodowe czytanie z tanecznym akcentem [FOTO]