Strona główna 0_Slider Podziel się wspomnieniami z powodzi w Świdnicy

Podziel się wspomnieniami z powodzi w Świdnicy

0

Wspomnieniami sprzed 20 lat z wielkiej powodzi, która nawiedziła także Świdnicę mieszkańcy będą mogli się podzielić 10 czerwca, w ramach Festiwalu Okiem Młodych. Zbiórka fotografii, amatorskich filmów, ale i refleksji czy spostrzeżeń z tamtych dni trwać będzie od 16.30 do 18.30 w holu przy sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Zbiórka wspomnień, fotografii i amatorskich filmów dotyczących powodzi z 1997 r. odbędzie się w ramach projektu „Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź”. Organizatorzy w 20. rocznicę „Powodzi Tysiąclecia” chcą sprawdzić, jak wydarzenia pamiętają mieszkańcy regionu i czy są dla nich wciąż „żywe”. Przedsięwzięcie pozwoli zrozumieć, jakie jest miejsce powodzi w zbiorowej pamięci mieszkańców.

Inicjatywa realizowana jest w wielu dolnośląskich miejscowościach, oprócz Wrocławia, Kłodzka czy Legnicy – również w Świdnicy. Podczas tego wydarzenia będzie można m.in. podzielić się wspomnieniami z powodzi sprzed 20 lat w Świdnicy, a także przekazać archiwalne fotografie i amatorskie filmy dokumentalne. Przyniesione materiały będą skanowane na miejscu.

Oprócz zbiórki 10 czerwca, wspomnienia będą również gromadzone w specjalnym pojemniku podczas trwania Festiwalu Okiem Młodych. Wspomnienia można przesyłać też internetowo za pomocą formularza przez stronę internetową: www.pamietampowodz.pl (zajmie to 2 minuty).

Zgromadzone wspomnienia i zdjęcia związane z powodzią na Dolnym Śląsku z 1997 roku trafią do zbiorowej publikacji, która zakończy projekt. Stworzony zostanie także zbiorowy film dokumentalny zrealizowany na podstawie otrzymanych, opracowanych i zmontowanych amatorskich bądź półprofesjonalnych zapisów filmowych związanych z klęską żywiołu sprzed 20 lat. Wszelkie materiały dokumentalne będą pojawiać się także na stronie portalu Dolnośląskość.pl.

Organizacja: Ośrodek Pamięć i Przyszłość, Centrum Historii Zajezdnia, Realizacja: Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza, Patronat Honorowy: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Wojewoda Dolnośląski,

Partnerzy: Koleje Dolnośląskie, Obywatele24.pl, Wsparcie lokalne: Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Okiem Młodych, Świdnicki Ośrodek Kultury, Fundacja Ładne Historie.

/Zdjęcie: dolny-slask.org.pl/