Strona główna 0_Slider Muzeum Dawnego Kupiectwa świętuje półwiecze

Muzeum Dawnego Kupiectwa świętuje półwiecze [FOTO]

1

13 maja 1967 roku rozpoczęła się historia muzeum, w którego progach był chyba każdy świdniczanin. Zaczęło się od zbiorów związanych z kupiectwem śląskim, dziś w dawnym ratuszu w samym sercu miasta zgromadzone są także eksponaty dokumentujące historię Świdnicy. To już prawdziwe bogactwo – pięknych przedmiotów, rzeźb, obrazów, rycin, dokumentów jest aż 9 tysięcy.

Na zdjęciu dr Radosław Skowron

Gruntownie odrestaurowane sale z trudem mieściły gości, którzy w piątkowe popołudnie, 12 maja tłumnie zgromadzili się na specjalnej wystawie, przygotowanej z okazji 50-lecia Muzeum Dawnego Kupiectwa. Obok stałych ekspozycji widzowie mogli obejrzeć prawdziwe rarytasy, które na co dzień są niedostępne. – Z naszej liczącej 9 tysięcy eksponatów kolekcji na wystawach stałych jest tylko 1,5 tysiąca – wyjaśnia Wiesław Rośkowicz, dyrektor placówki. Nad tym bogactwem czuwa 11 pracowników. – Działem historii Świdnicy opiekuje się doktor Dobiesław Karst, działem dawnego kupiectwa Agnieszka Dudzińska, działem metrologicznym doktor Radosław Skowron, a biblioteką, działem naukowo-oświatowym Zbigniew Malicki. To są ludzie bardzo kompetentni, którzy od lat pracują w naszym muzeum – podkreśla dyrektor.

Na stałych wystawach odwiedzający mogą oglądać dawną aptekę, sklep kolonialny, ekspozycję metrologiczną, aranżację stacji benzynowej, ekspozycję kupiecką, kasy sklepowe i kalkulatory, kramy bogatych kramarzy, ekspozycję piwowarską. Na piętrze, zagospodarowanym i odrestaurowanym po Urzędzie Stanu Cywilnego w 2002 roku, imponujące wrażenie robi dawna Sala Rajców z makietą Świdnicy, a także zaaranżowany salonik mieszczański. – Staramy się poszerzać i uatrakcyjniać naszą ofertę, sprowadzając wystawy czasowe. Wiele z nich ma charakter interaktywny – dodaje Dobiesław Karst. Muzeum realizuje również projekt, dofinansowany ze środków Unii Europejskiej, który pomoże przenieść placówkę w przyszłość. Już w tej chwili wykorzystywane są bezprzewodowe elektroniczne przewodniki, wkrótce przy eksponatach pojawią się kody QR, dzięki którym zwiedzający będą mogli natychmiast uzyskać obszerne informacje o oglądanym przedmiocie. Projekt realizowany jest wspólnie z muzeum w czeskich Policach, którego duża reprezentacja gościła na wczorajszych obchodach.

Podczas jubileuszowej gali obecny dyrektor wspominał dawnych szefów placówki, wśród których była legenda Świdnicy – Franciszek Jarzyna, dziękował byłym i obecnym pracownikom, a także działającej od 2000 roku Radzie Muzeum. Z inicjatywy samorządu świdnickiego Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał Wiesławowi Rośkowiczowi odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Uroczystość uświetnił występ utalentowanej młodzieży, która pod kierunkiem Joanny Chojnowskiej i Dariusza Jarosa przygotowała program artystyczny „Świdnickie opowieści”.

Jubileuszową wystawę można oglądać do sierpnia tego roku.

Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułPiękniejszy świat Beaty: Pan Pikuś i komunijny szał
Następny artykułDokarmianie ptaków może skończyć się mandatem